Wymieniając wszystkie osoby, wszystkich dowódców i wszystkie oddziały, oddając hołd wszystkim, którzy polegli, przywołujemy w stosownym miejscu także pamięć śp. Pana Prezydenta i tych, którzy tak wiele zrobili, by pamięć o Powstaniu Warszawskim przeszła do historii (...) – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz po spotkaniu w sprawie obchodów 72. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Spotkanie, zorganizowane przez MON wspólnie z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z udziałem środowiska kombatantów, żołnierzy powstania warszawskiego odbyło się 25 lipca br. w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.
– Spotkanie było przeprowadzone nie tylko dla przedstawienia wszystkim Polakom wspólnego stanowiska kombatantów i Ministerstwa Obrony Narodowej, ale także dla wyjaśnienia wszystkich problemów, jakie narosły w ostatnim czasie – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. – Wymieniając wszystkie osoby, wszystkich dowódców i wszystkie oddziały, oddając hołd wszystkim, którzy polegli, przywołujemy w stosownym miejscu także pamięć śp. Pana Prezydenta i tych, którzy tak wiele zrobili, by pamięć o Powstaniu Warszawskim przeszła do historii jako najważniejsza spuścizna narodowa, która będzie owocować na kolejne pokolenia dla narodu polskiego i będzie kształtować naszą narodową tożsamość i pamięć – dodał. Minister podkreślił, że rozmowa pozwoliła wszystko wyjaśnić, a jednocześnie połączyła nasze środowiska i sprawiła, że będziemy współpracować w przyszłości.
– Formuła Apelu Poległych została zastąpiona nazwą Apelu Pamięci. Są w nim wymienieni nie tylko ci którzy polegli, ale też ci dowódcy powstania, którzy zmarli śmiercią naturalną. Dodana jest też wąska grupa innych osób, takich jak ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski – poinformował prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski.
Treść Apelu Pamięci: pobierz tutaj
Tekst: MON
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON
komentarze