Żołnierze 1 Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego im. ppłk Jana Kowalewskiego obchodzili swoje święto. Tegoroczne obchody, które odbyły się 1 lipca na terenie jednostki, związane były z 59. rocznicą powstania formacji.
Obchody święta 1 ORel. zainaugurowano już 23 czerwca podróżą historyczno-wojskową do Krakowa nt.: „Wawel – rezydencja królów i panteon wielkich Polaków” dla żołnierzy ośrodka.
29 czerwca, jak co roku, żołnierze i przedstawiciele współpracujący z ośrodkiem stowarzyszeń kombatanckich uczcili pamięć byłych żołnierzy i pracowników wojska ośrodka, zapalając w imieniu dowódcy 1 ORel. symboliczny znicz na grobach znajdujących się na cmentarzu w Grójcu oraz na warszawskich Powązkach.
Uroczyste obchody 1 lipca rozpoczęła msza święta polowa w intencji żołnierzy oraz Ojczyzny którą odprawili ks. dziekan Stefan Kazulak, ks. proboszcz Zbigniew Suchecki, ks. mjr Krzysztof Smoleń i ks. mjr Jan KOT. We mszy uczestniczyło dowództwo, żołnierze, pracownicy wojska oraz ich najbliżsi i zaproszeni goście.
Po mszy świętej pod obeliskiem upamiętniającym patrona 1 Ośrodka Radioelektronicznego ppłk. Jana Kowalewskiego delegacje: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, żołnierzy służby przygotowawczej do NSR oraz żołnierzy i pracowników wojska razem z dowódcą 1 ORel. płk. Andrzejem Kozerą złożyli wiązanki kwiatów i zapalili symboliczny znicz.
W południe na placu apelowym rozpoczął się uroczysty apel z okazji święta 1 Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego. Meldunek o gotowości pododdziałów dowódcy ośrodka płk. Andrzejowi Kozerze złożył dowódca uroczystości ppłk Sławomir Bukowski. Dowódca 1 ORel. przywitał wszystkich zgromadzonych gości. W swym przemówieniu pułkownik Kozera powiedział: „Zmieniają się żołnierskie pokolenia, odchodzą i przychodzą nowi, a Ośrodek nieustannie w codziennym rytmie pracy bojowej i szkoleniu potwierdza swój wysoki kunszt, aktywność, kreatywność oraz przywiązanie do wartości wypisanych na naszym sztandarze. Bóg, Honor i Ojczyzna to swoisty drogowskaz żołnierskiej drogi”. Pułkownik podziękował także żołnierzom i pracownikom wojska za służbę i pracę oraz złożył życzenia.
Święto Ośrodka to także świetna okazja do wyróżnienia i uhonorowania najlepszych żołnierzy i pracowników wojska. Zgodnie z rozkazami Dowódcy Generalnego RSZ i Dowódcy 1 Ośrodka Radioelektronicznego wręczono zasłużonym Kordziki Honorowe SZ RP, Odznaki Tytułu Honorowego Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej, Odznaki Honorowe Sił Powietrznych oraz Odznaki Pamiątkowe 1 Ośrodka Radioelektronicznego. Ponadto kilkunastu żołnierzy i pracowników otrzymało listy gratulacyjne od dowódcy ośrodka, który dodatkowo – niezwykle liczną grupę żołnierzy i pracowników wojska – wyróżnił nagrodami uznaniowymi i urlopami nagrodowymi.
W drugiej części uroczystości dowódca jednostki wyrazem najwyższego uznania, szacunku i wdzięczności za wsparcie i współpracę 1 ORel. z władzami administracyjnymi i samorządowymi, instytucjami miejskimi i powiatowymi oraz ze służbami mundurowymi, wyróżnił ich szefów i przedstawicieli pamiątkowymi podziękowaniami. O randze tego święta świadczyły również awanse żołnierzy na kolejny stopień wojskowy.
Po defiladzie pododdziałów 1 ORel. i wykonaniu musztry paradnej przez orkiestrę wojskową z Dęblina kierowaną przez tamburmajora st. chor. Krzysztofa Portkę i dowodzoną przez kpt. Andrzeja Gresztę na placu pojawili się żołnierze 1 ORel., w tym służby przygotowawczej do NSR, celem zaprezentowania pokazu dynamicznego wyszkolenia i umiejętności. Prezentowany pokaz wyszkolenia został oceniony wysoko i nagrodzony gromkimi brawami. Po pokazie wszyscy udali się na żołnierski poczęstunek oraz przygotowane przez klub 1 ORel atrakcje dla naszych milusińskich. Dla każdego dziecka uczestniczącego w zabawach i konkursach był przewidziany drobny słodki upominek. Największym zainteresowaniem i sympatią cieszyła się debiutująca „sowa” 1 ORel., spacerująca wśród uczestników święta. Radość dzieci i rodziców była ogromna.
Tekst: mjr A. Grzebalski
autor zdjęć: chor. A. Hajma
komentarze