moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wrocławska uczelnia będzie współpracować z uniwersytetem z USA

Studencka wymiana kadetów, gościnne wykłady, wspólne projekty naukowe i publikacje – to główne założenia umowy, którą dziś podpisała wrocławska Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych z amerykańskim Uniwersytetem Północnej Georgii. Pierwsi podchorążowie z Polski wyjadą studiować za oceanem w przyszłym roku. Porozumienie zostało zawarte podczas Międzynarodowego Forum Uczelni Wojskowych.


– Kontakty z uniwersytetem w Georgii nawiązaliśmy jeszcze w ubiegłym roku. Odbyło się kilka spotkań roboczych w Polsce i za granicą. Teraz przyszedł czas na sformalizowanie naszych działań, bo chcemy rozwijać współpracę – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.

Wrocławska uczelnia zawarła dziś umowę o współpracy z Uniwersytetem Północnej Georgii. Pod dokumentem podpisali się płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka, rektor-komendant WSOWL, oraz dr Bonita C. Jacobs, prezydent (odpowiednik rektora) amerykańskiej uczelni.

Choć Uniwersytet Północnej Georgii jest cywilną placówką, to szlify oficerskie zdobywają tu także przyszli podporucznicy. Obok zajęć programowych na danym kierunku, cywilne uniwersytety w USA realizują też program wojskowy ROTC (Reserve Officers Training Corps), finansowany i nadzorowany przez armię. – Kadeci ochotnicy, którzy podpiszą kontrakt z wojskiem, przechodzą szkolenie, na zajęcia chodzą w mundurach, a po ukończeniu studiów mogą zostać wcieleni do wojska i pełnić służbę w korpusie oficerskim – wyjaśnia mjr dr Marcin Bielewicz, wykładowca wrocławskiego Instytutu Dowodzenia, odpowiedzialny za przygotowanie i realizację umowy. Oficer dodaje, że tego typu programy prowadzi większość amerykańskich uczelni. – Uniwersytet Północnej Georgii jest jednym z sześciu najważniejszych – podkreśla.

Studencka wymiana, projekty naukowe

Polsko-amerykańska umowa zakłada współpracę w kształceniu przyszłych oficerów. – Przewiduje gościnne wykłady, a także wymianę kadry dydaktycznej. Planujemy też wspólne prace przy projektach badawczych i rozwojowych. Miałyby one dotyczyć nauk o obronności i bezpieczeństwie oraz zarządzania w dowodzeniu – zapowiada mjr dr Piotr Pietrakowski, adiunkt ze szkoły oficerskiej.

Obie uczelnie chcą także rozpocząć studencką wymianę. – Rocznie chcielibyśmy wysyłać za ocean czterech podchorążych. W tym samym czasie u nas szkoliliby się amerykańscy kadeci. Taka wymiana będzie trwała jeden semestr. Zamierzamy ją rozpocząć w przyszłym roku – zapowiada mjr Bielewicz. Oficer dodaje, że szansę na zagraniczny wyjazd dostaliby najlepsi, a weryfikację i rekrutację wojskowych studentów prowadzić będą obie uczelnie.

Polscy i amerykańscy wykładowcy planują też wspólne publikacje, nie tylko naukowe. W formie elektronicznej mają być wydawane najlepsze prace podchorążych i kadetów. – Chodzi o prace dyplomowe oraz ciekawe artykuły z dziedziny wojskowości i bezpieczeństwa. Będzie je merytorycznie weryfikował komitet redakcyjny, w którego składzie znajdą się między innymi nasi wykładowcy ze stopniem co najmniej doktora. Do grona recenzentów będziemy też chcieli zapraszać partnerów z innych uczelni wojskowych, także europejskich. W ten sposób chcemy promować naszych podchorążych – dodaje major.

Uczelnie na forum

Umowa między uczelniami została podpisana podczas trwającego od wtorku Międzynarodowego Forum Uczelni Wojskowych (International Military Academic Forum – iMAF). Coroczne spotkania wykładowców z europejskich placówek wojskowych organizowane są od czterech lat. – Ich celem jest nie tylko wymiana doświadczeń, ale też zacieśnianie współpracy w zakresie edukacji i szkolenia przyszłych oficerów państw Unii Europejskiej – wyjaśnia mjr Pietrakowski.

W tym roku gospodarzem forum jest właśnie wrocławska Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wiceminister obrony prof. Wojciech Fałkowski. W obradach, warsztatach i dyskusjach bierze udział ponad stu przedstawicieli  wojskowych uczelni z kraju i z zagranicy, m.in. z węgierskiego Narodowego Uniwersytetu Służb Publicznych, rumuńskiej Akademii Wojsk Lądowych, czeskiej Akademii Obrony i Akademii Wojskowej z Austrii.


– Podczas poprzednich spotkań głównymi tematami była wymiana kadetów i analiza międzynarodowych programów kształcenia, teraz bardziej skupiamy się na zagadnieniach pozyskiwania zewnętrznych finansów na edukację – mówi mjr Pietrakowski. Wrocławska uczelnia ma się tu czym pochwalić. Realizuje wart 260 tysięcy euro międzynarodowy projekt partnerstwa strategicznego, którego głównym celem jest wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie kształcenia przyszłych oficerów. Choć w pracach nad projektem uczestniczą także Rumunia, Węgry, Austria i Czechy, to polska szkoła jest jego liderem.

– Chcemy, by podczas jednego semestru kadeci wszystkich uczelni biorących udział w tym projekcie odbywali szkolenie według takiego samego programu. Uznaliśmy bowiem, że bez względu na narodowość czy specjalność wojskową jest pewna wspólna dla nas wszystkich tematyka szkolenia. To na przykład przywództwo wojskowe, interoperacyjność, komunikacja międzykulturowa czy negocjacje. Mamy już wstępną wersję programu – mówi mjr Bielewicz.
Goście forum mogli także przy stoiskach eksperckich uzyskać szczegółowe informacje na temat wsparcia finansowego z programu Erasmus, Funduszu Wyszehradzkiego czy Programu CEEPUS, dotyczącego wsparcia finansowego szkolnictwa wyższego na Węgrzech.

Wrocławska uczelnia współpracuje z ponad 30 zagranicznymi placówkami dydaktycznymi i naukowymi, m.in. z rumuńską Akademią Wojsk Lądowych, węgierskim Uniwersytetem Służb Publicznych, czeskim Uniwersytetem Obrony, austriacką Terezjańską Akademią Wojskową, Wojskową Szkołą Oficerską w Niemczech, a także z uniwersytetami w Turcji, Słowacji, Włoszech, Hiszpanii i na Cyprze. W ramach zawartych porozumień odbywają się międzynarodowe sympozja i konferencje, organizowane są zawody i studenckie wymiany.

Uczelnia planuje też rozwój współpracy z państwami skandynawskimi oraz nawiązanie kontaktów z kanadyjską uczelnią wojskową oraz West Point.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pierwsi na oceanie
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
I zdobyliśmy!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Abramsy w pętli
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Ta ziemia do Polski należy…”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Układ nerwowy Mieczników
Gry wojenne w szkoleniu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Po przeprawie ruszyli do walki
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
NATO on Northern Track
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
Uwaga, transformacja!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polki pobiegły po srebro!
W obronie wschodniej flanki NATO
Krwawa noc pośród puszczy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Rajd ku czci saperów
Mobilne dowodzenie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Pytania o europejską tarczę
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Polska wiktoria na Monte Cassino
Serwis K9 w Polsce
Na straży nieba
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
Zapraszamy na Festiwal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Armia Andersa w operacji „Honker”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO