moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wesoły Dzień Dziecka z Błękitną Brygadą

Stały za sterem statku „Nawigator XXI”, zwiedzały Zamek Książąt Pomorskich, strzelały na symulatorze Śnieżnik, a także jeździły na gokartach z mistrzyniami Polski w piłce siatkowej. 24 dzieci żołnierzy poległych w misjach spędziło trzy dni w Szczecinie, w ramach organizowanego po raz trzeci „Wesołego Dnia Dziecka”.

Dzieci żołnierzy poległych w misjach poza granicami państwa, wraz z matkami i opiekunami, były gośćmi 12 Brygady Zmechanizowanej, która wraz ze Stowarzyszeniem Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość" zorganizowała „Wesoły Dzień Dziecka”. Początek był jednak poważny. Rankiem pierwszego dniu pobytu w Szczecinie dzieci i rodziny żołnierzy poległych złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod tablicami upamiętniającymi tych, którzy nie wrócili ze służby do domu. Sześciu żołnierzy z Błękitnej Brygady poległo w misjach, a trzech zginęło tragicznie na terenie kraju.

 – Opieka nad dziećmi poległych kolegów to nasz obowiązek, niektóre z nich nie pamiętają swych ojców, bo były malutkie, gdy oni zginęli. Chcemy o nie zadbać, dlatego zaprosiliśmy je do Szczecina i zapewniliśmy im dobrą zabawę – mówi gen. bryg. Dariusz Górniak, dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. Jak zapewnia generał, atrakcje przygotowano dla wszystkich, choć dzieciaki były w różnym wieku – najmłodsza Marta miała zaledwie półtora roku, najstarszy Łukasz skończył 17 lat.

– Dzień Dziecka to dla naszych dzieci przede wszystkim zabawa i wypoczynek, choć ważne jest także podtrzymywanie bliskich kontaktów z wojskiem, aby dzieciaki wiedziały, z czym ich ojcowie byli związani – mówi Monika Nosek, przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość”, wdowa po kapralu Grzegorzu Nosku z 16 Batalionu Powietrznodesantowego, który 12 lat temu zginął w Iraku.

Pogoda dopisała. Dzieci spędziły czas zwiedzając m.in. Zamek Książąt Pomorskich, statek Akademii Morskiej „Nawigator XXI" i akademickie planetarium, a przewodnik oprowadził je po najciekawszych miejscach Wałów Chrobrego. Wyjątkowych wrażeń dostarczyły także rejs statkiem wycieczkowym po porcie oraz piknik na strzelnicy Krzekowo. Tutaj żołnierze 12 Brygady zorganizowali pokaz sprzętu wojskowego – chłopcy byli szczególnie zainteresowani strzelaniem na symulatorze Śnieżnik. Dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem były szaleństwa na gokartach, a największą niespodzianką spotkanie i przejażdżka z siatkarkami „Chemika Police”, Izabelą Bełcik i Katarzyną Gajgał-Anioł, tegorocznymi mistrzyniami Polski.

 

Jolanta Janik, mama 6-letniego Gerarda, już po raz trzeci uczestniczyła w atrakcjach „Wesołego Dnia Dziecka”. – Dzieciaki dobrze się bawią, nam także udaje się choć na chwilę zapomnieć o tym, jak bardzo na co dzień brakuje nam w domu taty i męża. Rozmawiamy, wspieramy się, bo w grupie zawsze raźniej – mówi wdowa po st. chor. Sylwestrze Janiku, który w 2013 r. zginął w Afganistanie.

Marzena Zielke (jej mąż poległ w 2004 r. w Iraku) przyjechała z 2-letnią Julką i 15-letnim Patrykiem. – Najfajniej było na gokartach oraz w aquaparku – mówi Patryk, który podczas jazdy na gokartach miał najlepszy czas i zajął pierwsze miejsce.

Tegoroczny „Wesoły Dzień Dziecka” objął patronatem szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Paweł Soloch. Transport do Szczecina zapewnił dzieciom poległych żołnierzy i opiekunom Sztab Generalny WP. 12 Brygadę w organizacji wydarzenia wsparły lokalne firmy oraz władze Szczecina. Poprzednio podobne imprezy odbyły się w Poznaniu – ze wsparciem Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych oraz w Toruniu – przy pomocy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. – Mamy nadzieję, że również w przyszłym roku znajdziemy partnera, który pomoże nam w zorganizowaniu kolejnego „Wesołego Dnia Dziecka” - mówili uczestnicy szczecińskiej imprezy. W rodzinach członków Stowarzyszenia „Pamięć i Przyszłość” jest ponad 60 dzieci, których ojcowie zginęli na misjach.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
By Polska była bezpieczna
Broń Hitlera w rękach AK
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
WAM wraca po latach
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Nie szpital, a instytut
Cień atomowej zagłady
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Honor weteranom misji!
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Piedimonte – samobójcza misja
Podróż po AWACS-ie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ratownicy na medal
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wojna w świętym mieście, epilog
Pokazali bojowego ducha
They Will Check The Training Results in Combat
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Nowe zadania szefa SKW
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wszystkie misje AWACS-a
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Po śladach polskich bohaterów
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Przysięga w Limanowej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO