W 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich rozpoczęło się ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo pod kryptonimem „Panter@-16”. Ćwiczenie prowadzone jest w Przemyślu na terenie 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, który jest głównym ćwiczącym.
Ćwiczenie 16 maja rozpoczął dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk dypl. Zenon Brzuszko, który jest kierownikiem ćwiczenia. Tematem ćwiczenia jest „Organizowanie i prowadzenie działań opóźniających w ugrupowaniu brygady w obszarze sił przesłaniania, planowanie natarcia”.
Tło taktyczne ćwiczenia zbliżone jest do współczesnych konfliktów. Zakłada hipotetyczny scenariusz rozwoju międzynarodowej sytuacji kryzysowej umiejscowiony w aplikacyjnym środowisku geopolitycznym, w następstwie którego doszło do konieczności użycia sił zbrojnych. Wybucha konflikt lokalny, w który zaangażowane są dwie strony: Wislandia oraz Monda. Podłożem konfliktu są roszczenia do eksploatacji wykrytych złóż gazu łupkowego i ropy w południowo-wschodniej Wislandii, której żołnierzami są podhalańczycy.
Ćwiczenie wspomagane jest komputerowym systemem JCATS (Joint Conflict and Tactical Simulation) zabezpieczonym przez Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Na ekranach monitorów pokazane są wirtualne pododdziały dowodzone przez realnych dowódców poruszające się na cyfrowych mapach. System sprawia, że działania ćwiczących sztabów są maksymalnie zbliżone do rzeczywistych. Uwzględnia on ukształtowanie terenu wraz z infrastrukturą, czas, możliwości techniczne pojazdów, działania przeciwnika, posiadane zapasy paliwa, amunicji, żywności, a nawet wytrzymałość żołnierzy.
„Panter@-16” jest sprawdzeniem i zarazem weryfikacją wypracowanych wariantów działania wojsk w czasie tegorocznych treningów sztabowych pod kryptonimem „San-16” oraz „Wisłok-16”.
Ćwiczeniem kieruje dowództwo brygady, a głównymi ćwiczącymi są jednostki brygady: 5 Batalion Strzelców Podhalańskich i 21 Batalion Logistyczny z Rzeszowa. W celu urealnienia ćwiczenia biorą w nim udział przedstawiciele Straży Granicznej i Policji podgrywając własne działania. Ćwiczenie potrwa do 19 maja 2016 roku.
Tekst: kpt. Konrad Radzik
autor zdjęć: kpt. Konrad Radzik
komentarze