moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej etatów w korpusie podoficerów!

Zapowiadane przez szefa MON zwiększenie liczebność armii nie tylko wzmocni nasze bezpieczeństwo, lecz także jest świetną okazją do zmodyfikowania obecnego systemu awansów żołnierzy oraz zwiększenia liczby etatów w poszczególnych korpusach. Przede wszystkim warto pomyśleć o ułatwieniach przy przechodzeniu z korpusu szeregowych, najniższego istniejącego w wojsku, do korpusu podoficerskiego.

Powszechnie wiadomo, że w korpusie podoficerskim brakuje etatów na pierwszy stopień. To bolączka dowódców, kadrowców i samych szeregowych, którzy są wzorowymi żołnierzami i chcieliby awansować. Zwiększenie liczebności armii powinno oznaczać jednoczesne zwiększenie etatów zaszeregowanych do stopnia kaprala. Tym samym starsi szeregowi mieliby większe szanse na pierwszy stopień podoficerski.

Ktoś może zapytać, jaki jest sens zwiększania etatów podoficerskich dla szeregowych, skoro po zmianie przepisów będą mogli służyć dłużej niż przewidywał ich dotychczasowy kontrakt. Odpowiedź jest prosta – każdy człowiek ma ambicję. To ona motywuje go do pracy nad sobą i popycha do wspinania się po kolejnych stopniach kariery zawodowej. To ważne szczególnie w tak zhierarchizowanej strukturze, jaką jest wojsko.

Powinny zostać opracowane rozwiązania ułatwiające w większym niż obecnie stopniu płynne przechodzenie kadr korpusu najniższego do korpusu wyższego. Kadra podoficerska (i nie tylko) zyskałaby żołnierzy doświadczonych, wyszkolonych i obytych w walce (np. uczestników misji). To oni najlepiej sprawdzą się w roli szkolących młodych żołnierzy mających zasilić nowe jednostki czy oddziały.

Zwiększenie armii może też stać się okazją do zmian struktury korpusów i poszczególnych stopni wojskowych. Powinna istnieć szybka ścieżka rozwoju. Nie może być tak, że żołnierz, który ma etat młodszego chorążego nie będzie miał możliwości awansu przez wiele lat tylko dlatego, że brakuje dla niego etatu chorążego. Może warto przywrócić etaty „łamane”. I tak np. młody podporucznik trafiałby na etat podporucznik łamany na porucznika, a młodszy chorąży na etat młodszego chorążego łamany na chorążego. To umożliwi szybsze awansowanie przy jednoczesnym spełnieniu wymogu odsłużenia przewidzianego czasu na danym stanowisku. Takie rozwiązanie było już w wojsku stosowane. Wówczas podporucznikiem było się zazwyczaj trzy lata (z możliwością szybszego awansu po dwóch latach), a porucznikiem – cztery. Przepływ na poszczególne etaty odbywał się zgodnie z ustalonymi wymaganiami dotyczącymi wykształcenia, językiem czy kursami.

Niedawno wprowadzono możliwość awansu starszych szeregowych na pierwszy stopień oficerski w ramach studium oficerskiego. Czy to dobry pomysł? Mam mieszane odczucia. Uważam, że w pierwszej kolejności taką szansę powinni mieć podoficerowie – już od stopnia kaprala. Zdaję sobie sprawę, że wśród starszych szeregowych są żołnierze wyjątkowo zdolni. Jednak lepiej by było, aby takich wojskowych najpierw awansowano do korpusu podoficerskiego. Dopiero później, po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia, może się przed nim otworzyć każda ścieżka kariery zawodowej. 

mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński , były oficer JWK w Lublińcu

dodaj komentarz

komentarze

~db
1453099020
Panie scyzor cyt. Ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych przewiduje dla podoficerów młodszych, podoficerów i podoficerów starszych . koniec cyt dokument sobie a życie sobie...
8D-C2-E4-7E
~scyzor
1452841680
Panie Majorze - zamiast złotych myśli typu: "Może warto przywrócić etaty łamane” proponuję zapoznać się z obowiązującym prawem. Ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych przewiduje dla podoficerów młodszych, podoficerów i podoficerów starszych po trzy stopnie wojskowe, a dla oficerów młodszych po dwa stopnie wojskowe.
E2-93-0C-CC
~Kratol - Świetlik
1452757260
Etat w wojsku powinien zaczynać się od kadry podoficerskiej.
FF-6C-B3-6A

Medalowy dzień Polaków!
 
Lecieć między graniami
Polak najlepszym podoficerem NATO
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Raki dla 12 Brygady
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Course on Diplomacy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Polscy żołnierze polecą na Islandię
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Afghanistan: Going Back Home
Żołnierze bez testów z WF-u
GROM, czyli gotowi ratować życie
Afganistan. Czas wracać do domu
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Szczyt NATO już w poniedziałek
Rusza PKW Islandia
Pancerniacy ruszają na Łotwę
NATO ćwiczy w Gruzji
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Co ze sprawdzianem z WF?
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Nagroda nie tylko od dowódcy
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
NATO Andersa
Umowa na Mieczniki podpisana
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Psy (w) WOT
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Nowe książeczki wojskowe
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Kontyngent do zmiany
Abramsy dla 1 Brygady
Abrams – czołg niepokonany w walce
Poligon na miarę XXI wieku
Lider po amerykańsku
Żeglarki na kursie po medal
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
Javelin gwarantuje skuteczność
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Rozkaz: nie brać jeńców
Pół roku pod egidą ONZ
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Świętuj razem z żołnierzami!
Powstanie było czymś niezwykłym
Kurs na dyplomację
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Cel: namierzyć okręt podwodny
Military Doctor 2021

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO