moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Świąteczne życzenia dla żołnierzy służących na misjach

Pastorałkę dla polskich żołnierzy służących na misjach w Afganistanie i na Bałkanach nagrały dzieci i nauczyciele ze szkoły podstawowej w Gdańsku. Uczniowie zrobili też ponad sto kartek ze świątecznymi życzeniami. W zamian gdańska szkoła dostanie biało-czerwoną flagę, która powiewała w polskiej bazie w Afganistanie.Na pomysł wysłania kartek do żołnierzy na misjach i nagrania pastorałki wpadli uczniowie i nauczyciele Pozytywnej Szkoły Podstawowej im. Arkadiusza „Arama” Rybickiego. Wszystko zaczęło się od wizyty kpt. Daniela Dessauera z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni, który przyjechał do gdańskiej szkoły, by opowiedzieć uczniom o służbie na misjach. – Byłem świeżo po powrocie z Afganistanu. Mówiłem o codziennych zajęciach żołnierzy, pokazywałem zdjęcia. Jedno z nich przedstawiało kolegów z USA, którzy czytali świąteczne kartki – wspomina kpt. Dessauer. Dzieciom i nauczycielom ten widok utkwił w pamięci. Wkrótce narodził się pomysł, by przy okazji Świąt Bożego Narodzenia wysłać życzenia do polskich żołnierzy.

– W tworzenie świątecznych kartek zaangażowały się dzieci z czterech klas: trzech drugich i jednej trzeciej. Projekty przygotowały samodzielnie, same też spisały treść życzeń ułożonych wspólnie z rodzicami – opowiada Agata Rogowska, nauczycielka z gdańskiej szkoły, która czuwała nad realizacją pomysłu. Uczniowie wykonali około stu kartek. – Narysowałam bombkę, świętego Mikołaja, choinkę i śnieg. Mam nadzieję, że żołnierzom się spodoba, że dzięki temu przypomną sobie święta w domu – mówi Gabrysia, autorka jednej z kartek.


Świąteczne życzenia trafiły do Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – W sumie uzbieraliśmy kilka solidnych pudeł kartek, które przygotowali uczniowie z kilkudziesięciu szkół rozsianych po całej Polsce – przyznaje ppłk Piotr Walatek, rzecznik Dowództwa Operacyjnego. – Kartki zostały rozdzielone i wysyłane do Afganistanu i na Bałkany, czyli tam, gdzie służą na misjach polscy żołnierze – dodaje.

Uczniowie z Gdańska nie poprzestali jednak na zrobieniu świątecznych pocztówek. Postanowili także nagrać teledysk. Dzieci z klasy IIe zaśpiewały pastorałkę „Świeć, gwiazdeczko, świeć” zespołu Arka Noego. Pomogli im nauczyciele: muzyki, historii i języka hiszpańskiego, którzy grali na flecie, gitarze i bębnach. – Piosenkę wybrały same dzieci, wspólnie ustaliliśmy, że będą ubrane na galowo, a na głowy założą czapki Mikołaja – wspomina Rogowska. Nagranie odbyło się w październiku, w jednej ze szkolnych sal. Wczoraj wideoklip specjalnym łączem został przesłany z Dowództwa Operacyjnego do polskich żołnierzy na misjach w Afganistanie i na Bałkanach.


Film: Marynarka Wojenna RP

– Wiem, ile znaczą takie gesty, ponieważ sam spędzałem święta poza domem. To trudne chwile – podkreśla kpt. Dessauer. - W Stanach Zjednoczonych od dawna panuje zwyczaj przesyłania życzeń z podziękowaniami za służbę. Zdarza się, że przesyłane są także drobne podarunki. Pamiętam, że nasi amerykańscy koledzy otrzymywali nawet pudła z ciastkami. Fajnie, że i nasi żołnierze coraz częściej spotykają się z podobnymi wyrazami sympatii – dodaje.

Wojskowi zamierzają podziękować gdańskiej szkole za pamięć. – Dotarła do nas flaga, która towarzyszyła polskim żołnierzom podczas jednej ze zmian misji w Afganistanie. Powiewała nad bazą, którą zajmowali. Do dziś zresztą biel na niej ma specyficzny żółtawy odcień. To efekt działania wiatru i pustynnego piasku. Przez to jednak flaga zyskuje dodatkową wartość – wyjaśnia kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Do flagi dołączony został certyfikat potwierdzający jej historię. Podpisał go ówczesny dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego płk Adam Luzyńczyk. – Po świętach flaga zostanie przekazana uczniom i nauczycielom z Pozytywnej Szkoły Podstawowej – zapowiada kmdr ppor. Cichy.

Obecnie polscy żołnierze służą na misjach w Afganistanie, Kosowie oraz Bośni i Hercegowinie. Dwóch wojskowych pełni też służbę w Republice Środkowoafrykańskiej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Czesław Cichy

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
 
They Will Check The Training Results in Combat
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ameryka daje wsparcie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Pływacy i maratończycy na medal
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Gry wojenne w szkoleniu
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
Na straży nieba
Serwis K9 w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
Pytania o europejską tarczę
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Śladami ojca
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Wszystkie misje AWACS-a
Bohater odtrącony
NATO on Northern Track
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Abramsy w pętli
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polska wiktoria na Monte Cassino
Premier odwiedził WZZ Podlasie
W obronie wschodniej flanki NATO
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Wioślarze i triatlonistka na podium
Orzeł dla bohaterów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polki pobiegły po srebro!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Układ nerwowy Mieczników
Mobilne dowodzenie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO