moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Świąteczne życzenia dla żołnierzy służących na misjach

Pastorałkę dla polskich żołnierzy służących na misjach w Afganistanie i na Bałkanach nagrały dzieci i nauczyciele ze szkoły podstawowej w Gdańsku. Uczniowie zrobili też ponad sto kartek ze świątecznymi życzeniami. W zamian gdańska szkoła dostanie biało-czerwoną flagę, która powiewała w polskiej bazie w Afganistanie.



Na pomysł wysłania kartek do żołnierzy na misjach i nagrania pastorałki wpadli uczniowie i nauczyciele Pozytywnej Szkoły Podstawowej im. Arkadiusza „Arama” Rybickiego. Wszystko zaczęło się od wizyty kpt. Daniela Dessauera z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni, który przyjechał do gdańskiej szkoły, by opowiedzieć uczniom o służbie na misjach. – Byłem świeżo po powrocie z Afganistanu. Mówiłem o codziennych zajęciach żołnierzy, pokazywałem zdjęcia. Jedno z nich przedstawiało kolegów z USA, którzy czytali świąteczne kartki – wspomina kpt. Dessauer. Dzieciom i nauczycielom ten widok utkwił w pamięci. Wkrótce narodził się pomysł, by przy okazji Świąt Bożego Narodzenia wysłać życzenia do polskich żołnierzy.

– W tworzenie świątecznych kartek zaangażowały się dzieci z czterech klas: trzech drugich i jednej trzeciej. Projekty przygotowały samodzielnie, same też spisały treść życzeń ułożonych wspólnie z rodzicami – opowiada Agata Rogowska, nauczycielka z gdańskiej szkoły, która czuwała nad realizacją pomysłu. Uczniowie wykonali około stu kartek. – Narysowałam bombkę, świętego Mikołaja, choinkę i śnieg. Mam nadzieję, że żołnierzom się spodoba, że dzięki temu przypomną sobie święta w domu – mówi Gabrysia, autorka jednej z kartek.


Świąteczne życzenia trafiły do Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – W sumie uzbieraliśmy kilka solidnych pudeł kartek, które przygotowali uczniowie z kilkudziesięciu szkół rozsianych po całej Polsce – przyznaje ppłk Piotr Walatek, rzecznik Dowództwa Operacyjnego. – Kartki zostały rozdzielone i wysyłane do Afganistanu i na Bałkany, czyli tam, gdzie służą na misjach polscy żołnierze – dodaje.

Uczniowie z Gdańska nie poprzestali jednak na zrobieniu świątecznych pocztówek. Postanowili także nagrać teledysk. Dzieci z klasy IIe zaśpiewały pastorałkę „Świeć, gwiazdeczko, świeć” zespołu Arka Noego. Pomogli im nauczyciele: muzyki, historii i języka hiszpańskiego, którzy grali na flecie, gitarze i bębnach. – Piosenkę wybrały same dzieci, wspólnie ustaliliśmy, że będą ubrane na galowo, a na głowy założą czapki Mikołaja – wspomina Rogowska. Nagranie odbyło się w październiku, w jednej ze szkolnych sal. Wczoraj wideoklip specjalnym łączem został przesłany z Dowództwa Operacyjnego do polskich żołnierzy na misjach w Afganistanie i na Bałkanach.


Film: Marynarka Wojenna RP

– Wiem, ile znaczą takie gesty, ponieważ sam spędzałem święta poza domem. To trudne chwile – podkreśla kpt. Dessauer. - W Stanach Zjednoczonych od dawna panuje zwyczaj przesyłania życzeń z podziękowaniami za służbę. Zdarza się, że przesyłane są także drobne podarunki. Pamiętam, że nasi amerykańscy koledzy otrzymywali nawet pudła z ciastkami. Fajnie, że i nasi żołnierze coraz częściej spotykają się z podobnymi wyrazami sympatii – dodaje.

Wojskowi zamierzają podziękować gdańskiej szkole za pamięć. – Dotarła do nas flaga, która towarzyszyła polskim żołnierzom podczas jednej ze zmian misji w Afganistanie. Powiewała nad bazą, którą zajmowali. Do dziś zresztą biel na niej ma specyficzny żółtawy odcień. To efekt działania wiatru i pustynnego piasku. Przez to jednak flaga zyskuje dodatkową wartość – wyjaśnia kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Do flagi dołączony został certyfikat potwierdzający jej historię. Podpisał go ówczesny dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego płk Adam Luzyńczyk. – Po świętach flaga zostanie przekazana uczniom i nauczycielom z Pozytywnej Szkoły Podstawowej – zapowiada kmdr ppor. Cichy.

Obecnie polscy żołnierze służą na misjach w Afganistanie, Kosowie oraz Bośni i Hercegowinie. Dwóch wojskowych pełni też służbę w Republice Środkowoafrykańskiej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Czesław Cichy

dodaj komentarz

komentarze


Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Polski „Wiking” dla Danii
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Awanse w dniu narodowego święta
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Im ciemniej, tym lepiej
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Torpeda w celu
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Arteterapia dla weteranów
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Kaman – domknięcie historii
Kraków – centrum wojskowej medycyny
Sukces Polaka w biegu z marines
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Brytyjczycy na wschodniej straży
Zasiać strach w szeregach wroga
Dzień wart stu lat
Ku wiecznej pamięci
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Renault FT-17 – pierwszy czołg odrodzonej Polski
Nowe zasady dla kobiet w armii
Grecka walka z sabotażem
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Starcie pancerniaków
Plan na WAM
Gdy ucichnie artyleria
Mundurowi z benefitami
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Ułani szturmowali okopy
OPW budują świadomość obronną
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Abolicja dla ochotników
Standardy NATO w Siedlcach
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Wellington „Zosia” znad Bremy
Spadochroniarze do zadań… pod wodą
„Road Runner” w Libanie
Sportowcy na poligonie
Pięściarska uczta w Suwałkach
Jesteśmy dziećmi wolności
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Mity i manipulacje
Marynarze podjęli wyzwanie
Kosmiczna wystawa
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
„Zamek” pozostał bezpieczny
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Czy to już wojna?
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Awanse generalskie na Święto Niepodległości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO