moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykańscy żołnierze w Polsce

Trzy amerykańskie konwoje przejadą przez Polskę. To ponad 200 żołnierzy i 40 wojskowych pojazdów. Część z nich zatrzyma się we wtorek w Rzeszowie, więc będzie można wtedy obejrzeć m.in. wozy HMMWV. Spadochroniarze i kawalerzyści od marca szkolili się w krajach bałtyckich. Teraz wracają do bazy we Włoszech, a ich miejsce zajmą amerykańscy pancerniacy.


Obecność amerykańskich wojsk w Europie związana jest z sytuacją na Ukrainie. Żołnierze są już w drodze z Estonii do Włoch. Do przejechania mają aż 2600 km. – Jest to druga zmiana amerykańskich żołnierzy stacjonujących w krajach bałtyckich. Odbywa się ona w ramach operacji „Atlantic Resolve” – mówi ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – Po amerykańskich spadochroniarzach i zwiadowcach ze 173 Brygady Powietrznodesantowej i 2 Pułku Kawalerii zadanie szkolenia w Polsce oraz krajach bałtyckich przejmą 26 października pancerniacy z 1 Brygady Pancernej 3 Dywizji Piechoty – uściśla, jakie formacje są zaangażowane w ćwiczenia.

Trzy wojskowe konwoje nie przemieszczają się razem. Koleją jadą żołnierze z poligonu w Drawsku Pomorskim. Natomiast drogami lub samolotami będą wracać ci, którzy ćwiczyli na Litwie, Łotwie i w Estonii. Z transportu powietrznego skorzystają rzecz jasna głównie spadochroniarze. – Koleją wyjadą z naszego kraju do Vilseck w Niemczech transportery Stryker wraz z samochodami ciężarowymi i kontenerami. Natomiast na własnych kołach przejadą przez północno-wschodnią Polskę pojazdy HMMWV wraz z samochodami ciężarowo-terenowymi oraz wsparcia – wyjaśnia ppłk Goławski.

Konwój będzie jechał przez Polskę od 24 do 27 października przez Sochaczew, Nową Dębę i Rzeszów.
W tym ostatnim mieście będzie się można spotkać z amerykańskimi żołnierzami. – Przyjadą do Rzeszowa we wtorek. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć ich sprzęt i uzbrojenie od godziny 9 do 11 – mówi kpt. Konrad Radzik, rzecznik prasowy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. W spotkaniu wezmą udział także żołnierze jego jednostki, czyli nasi podhalańczycy. Wśród nich strzelcy wyborowi i drużyna zmechanizowana, a prezentowane będą m.in. przeciwpancerny pocisk kierowany Spike oraz quady.

Ze stolicy Podkarpacia konwój pojedzie następnie przez Słowację, Węgry, Chorwację, Słowenię do Vicenzy we Włoszech. Tam mieści się stała baza armii Stanów Zjednoczonych w Europie. Amerykanom będą towarzyszyć jednostki podległe Dowództwu Generalnemu RSZ, które będą odpowiedzialne m.in. za zakwaterowanie czy ewentualne naprawy sprzętu. Natomiast eskortować żołnierzy przez nasz kraj będzie Żandarmeria Wojskowa.

Wymiana amerykańskich wojskowych potrwa w sumie do 3 listopada.

173 Brygada Powietrznodesantowa w Polsce i krajach nadbałtyckich stacjonowała z przerwami od kwietnia 2014 roku. Tzw. Sky Soldiers to amerykańskie siły szybkiego reagowania w Europie. Kompania ze 173 Brygady może odpowiedzieć na każde poważne zagrożenie w Europie lub Afryce w ciągu 18 godzin od wydania rozkazu. Brygada rozlokowana jest we Włoszech. Do Polski wysłała swoje oddziały ostatni raz w lipcu tego roku. Wówczas amerykańskim spadochroniarzom towarzyszyli także wojskowi z 2 Pułku Kawalerii. Żołnierze przywieźli ze sobą transportery Stryker i wozy HMMWV. Polsko-amerykańskie treningi odbywały się na poligonach w Nowej Dębie, Wędrzynie i Drawsku Pomorskim.

Pierwsza zmiana amerykańskich sił przejechała przez Polskę w marcu tego roku. Był to Rajd Dragonów – pododdziały 3 Szwadronu 2 Pułku Kawalerii. Żołnierze kilka miesięcy ćwiczyli na poligonach w Polsce, Estonii i na Litwie w ramach operacji „Atlantic Resolve”, która rozpoczęła się w 2014 roku. W drodze do bazy w Niemczech pokonali 1800 km. Odwiedzili wówczas m.in. Białystok, w którym też spotkali się z mieszkańcami.

EK, MKS

autor zdjęć: Aleksandra Wiśniewska, Dawid Gromadzki

dodaj komentarz

komentarze


Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
V Korpus z nowym dowódcą
NATO na północnym szlaku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ocalały z transportu do Katynia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Święto wojskowego sportu
Zbrodnia made in ZSRS
Strażacy ruszają do akcji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Rakiety dla Jastrzębi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ogień w podziemiu
Optyka dla żołnierzy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
Szarża „Dragona”
Mundury w linii... produkcyjnej
Głos z katyńskich mogił
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część druga
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przygotowania czas zacząć
Sprawa katyńska à la española
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Jeśli nie Jastrząb, to…
Odstraszanie i obrona
Zmiany w dodatkach stażowych
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ramię w ramię z aliantami
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kurs z dzwonem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO