Zespół oficerów z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach od 14 do 17 września brał udział w szkoleniu kompanii na potrzeby operacji pokojowych wchodzącej w skład 103 Samodzielnej Brygady Mobilnej z Witebska podporządkowanej Dowództwu Operacji Sił Specjalnych Republiki Białorusi.
Dla instruktorów CPdMZ, na co dzień służących w Wydziale Szkolenia oraz Wydziale CIMIC, był to kolejny wyjazd szkoleniowy tego typu. Do tej pory spadochroniarze z Witebska zostali zapoznani w ramach corocznych kursów z tematyką konwojowania, procedur łączności oraz zagrożeń minowych występujących w misjach pod egidą ONZ. W tym roku tematem przewodnim szkolenia było współdziałanie ze środowiskiem cywilnym w rejonie operacji. W czasie zajęć teoretycznych skupiono się na tematyce negocjacji, pracy z tłumaczem, organizacji spotkań i współpracy cywilno-wojskowej. Bardzo duża liczba godzin szkoleniowych zarówno teoretycznych, jak i praktycznych została poświęcona zagadnieniom świadomości międzykulturowej i kreowania poprawnych relacji pomiędzy żołnierzami kontyngentu ONZ a lokalną ludnością.
W ostatnim dniu szkolenia odbyło się ćwiczenie, mające na celu przedstawienie szeregu sytuacji, z którymi żołnierze mogą spotkać się w rejonie misji, a są związane ze środowiskiem cywilnym. Kierownik zajęć praktycznych kpt. Grzegorz Raźny wprowadził wydarzenia o różnej skali trudności, przy czym każde kolejne było bardziej skomplikowane od poprzedniego. Dużym wyzwaniem dla ćwiczących żołnierzy była współpraca z tłumaczem przydzielonym do patrolu, którego w sposób perfekcyjny podgrywał kpt. Marcin Terlecki. Pierwszym zadaniem dla ćwiczącego pododdziału było spotkanie z przedstawicielem organizacji humanitarnej, planującej budowę szkoły w rejonie odpowiedzialności kontyngentu, a drugim – wynegocjowanie swobody przejazdu patrolu ONZ zatrzymanego przez niezadowolonych z obecności żołnierzy przedstawicieli pobliskiej wsi. Ostatnie, najtrudniejsze zadanie, polegało na spotkaniu z miejscowym watażką, który w sposób obcesowy okazywał swą pogardę dla personelu ONZ oraz próbował zastraszyć oficera prowadzącego rozmowę.
Mjr Paweł Chabielski, który nadzorował przebieg szkolenia, stwierdził, że „jak na pierwsze ćwiczenie tego typu, sprawili się oni wyjątkowo dobrze. Pomimo braku wiedzy praktycznej spowodowanej nieuczestniczeniem w misjach poza granicami kraju, zaangażowanie oraz chęć samodoskonalenia, a także wyciągania wniosków z praktycznych zajęć, wyrównywała braki w doświadczeniu. Dużym zaskoczeniem było doskonałe opanowanie, trzeźwość oceny sytuacji oraz zdolności językowe podoficerów kompanii”.
Należy dodać, że ww. tematyka nie jest całkiem obca oficerom kompanii, ponieważ część z nich uczestniczyła już w NATO-wskich kursach CIMIC w Turcji, wielu kursach podnoszących ich kwalifikacje m.in. w Centrum Szkolenia w Oberammergau oraz w Międzynarodowym Kursie Obserwatorów Wojskowych ONZ w Kielcach.
Tekst: Wydział Szkolenia CPdMZ
autor zdjęć: Wydział Szkolenia CPdMZ
komentarze