Warszawa obchodzi 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Równo o 17 mieszkańcy stolicy zatrzymali się, by uczcić pamięć ofiar Powstania minutą ciszy. Wcześniej kwiaty m.in. pod pomnikiem Państwa Podziemnego złożyli przedstawiciele rządu. Obchody potrwają do 5 sierpnia, wtedy mieszkańcy stolicy uczczą pamięć cywilów, którzy stracili życie podczas Powstania.
Mieszkańcy Mokotowa w hołdzie Powstańcom
Premier Ewa Kopacz i marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błonska wzięły udział w przedpołudniowej uroczystości w parku im. gen. Orlicz-Dreszera na Mokotowie. Podczas spotkania z Powstańcami mówiła o tym, co dzisiejsza Warszawa otrzymała od tych, którzy 71 lat temu walczyli o stolicę. - Spotkaliśmy się tu po to, aby oddać hołd bohaterskim Żołnierzom Armii Krajowej i mieszkańcom Warszawy. Powstańcom, którzy walczyli oddajemy ten hołd, bo wiemy, że nasze pokolenie nie doczekałoby wolności, gdyby nie ich determinacja i cena jaką płacili - mówiła Ewa Kopacz - Płacili za tę walkę o wolność życiem, chcieli pokazać, że sprawy, o które walczą, są najwyższe i dla narodu najważniejsze – dodała premier.
W samo południe odbyła się uroczysta zmiana posterunku przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystości wzięła udział m.in. Ewa Kopacz i Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. Żołnierze oddali salwę honorową, a na płycie Grobu złożono kwiaty. Na placu Piłsudskiego przyszło wielu mieszkańców Warszawy. Byli również kombatanci oraz Powstańcy i świadkowie walki w 1994 roku.
Hołd tym, którzy nigdy nie złożyli broni
Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej z Powstańcami spotkali się m.in. Ewa Kopacz, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Małgorzata Kidawa Błońska i Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. - Wyrosło już pokolenie Polaków, które nie pamięta czasów sprzed 1989 r., nie pamięta poświęceń lat wojennych, ani walki o wolność. To pokolenie korzystające pełną garścią z osiągnięć i swobód naszej wspólnej europejskiej cywilizacji. To pokolenie nie zapomni waszych młodzieńczych ofiar, strzaskanych światów, zniszczonych marzeń, utraconych miłości i waszej nad wyraz dojrzałej odwagi i miłości do Polski - mówiła Kidawa-Błońska, zwracając się do powstańców.
Szefowa rządu zwróciła uwagę na cenę, którą płacili walczący o wolność. - Płacili za tę walkę o wolność życiem, chcieli pokazać, że sprawy, o które walczą, są najwyższe i dla narodu najważniejsze - podkreśliła.
Warszawa wstrzymuje oddech
O godzinie 17 warszawiacy zatrzymali się, by minutą ciszy uczcić pamięć Powstańców. Dlaczego akurat o 17? O tej godzinie 71. Lat temu rozpoczęło się Powstanie. "Alarm do rąk własnych Komendantom Obwodów.(...) Dnia 31.7. godz. 19. Nakazuję W dnia 1.8. godzina 17.00." – tak brzmiał rozkaz o wybuchu Powstania Warszawskiego wydany przez gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", a podpisany przez pułkownika Antoniego Chruściela "Monter".
To nie koniec obchodów rocznicowych. Wieczorem warszawiacy spotkają się na Placu Piłsudskiego by śpiewać „(nie)ZAKAZANE PIOSENKI”. O północy w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się zaś premiera spektaklu teatralnego „Ciekawa Pora Roku”, w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Można na nią wejść jedynie z zaproszeniem, ale spektakl ten będzie grany też później – od 2 do 5 sierpnia o godzinie 20.
2 sierpnia o godz. 15 rozpocznie się fotograficzna gra miejska „Twoja klisza z Powstania – Wyspa Żoliborz”. Jak wskazuje jej tytuł, poświęcona będzie organizacji państwa powstańczego na Żoliborzu. – To propozycja dla tych, którzy kochają starą Warszawę, pasjonują się jej powstańczą historią, mają w sobie zmysł odkrywcy i przede wszystkim na co dzień nie rozstają się z aparatem fotograficznym – zachęcają organizatorzy gry.
5 sierpnia warszawiacy upamiętnią natomiast mieszkańców stolicy, którzy zginęli w trakcie walk. – Pierwszy raz w historii obchodów rocznic powstania przez Warszawę przejdzie Marsz Pamięci. To będzie hołd cywilom, którzy zginęli w czasie powstania – mówi Anna Kotonowicz, rzecznik prasowy Muzeum Powstania Warszawskiego. – Zebraliśmy nazwiska aż 60 tysięcy takich osób. Ale nigdy by się nam to nie udało, gdyby nie wsparcie i pomoc Wandy Traczyk-Stawskiej, pseudonim „Pączek”, która wiele lat opiekowała się Cmentarzem Powstańców Warszawy – dodaje.
Oficjalne uroczystości w hołdzie ludności cywilnej Woli rozpoczną się o godz. 18. przy pomniku pamięci 50 tys. mieszkańców zamordowanych przez Niemców. Po części oficjalnej, o godzinie 19, nastąpi Marsz Pamięci – uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy. Zwieńczeniem marszu będzie otwarcie wystawy „Zachowajmy ich w pamięci”, zorganizowanej wzdłuż alei głównej Parku Powstańców, tuż obok cmentarza Wolskiego. Staną tam białe bryły z wypisanymi nazwiskami poległych. Wieczorami wystawa będzie podświetlana, dzięki czemu napisy wciąż będą widoczne, a rozświetlone bryły – jak założyli organizatorzy – będą symbolizować znicze, składając hołd ofiarom. Osoby, które wezmą udział w uroczystościach otrzymają świece, które będzie można zapalić w wybranym przez siebie miejscu, upamiętniającym poległych.
autor zdjęć: mon.gov.pl
komentarze