Pomnik Poległych w Służbie Rzeczypospolitej Polskiej, upamiętniający śmierć żołnierzy- mieszkańców miasta odsłonięty został w niedzielę (19 lipca br.) w Węgorzynie.
Monument znajdujący się na wzgórzu, nieopodal Urzędu Miasta to długi na kilka metrów mur z czerwonej cegły ustawiony w półkolu. Na jego froncie przytwierdzone są cztery tablice. Pierwsza ze słowami Roty Przysięgi Wojskowej, trzy pozostałe upamiętniają tragiczną śmierć żołnierzy – mieszkańców miasta: generała brygady pilota Dariusza Maciąga, dowódcy 21 Bazy Lotniczej w Świdwinie, majora Grzegorza Stepaniuka, szefa sekcji techniki lotniczej w 40 Eskadrze Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, którzy zginęli w katastrofie wojskowego samolotu CASA C-256 M w Mirosławcu i starszego chorążego sztabowego Andrzeja Rozmiarka, żołnierza „Błękitnej Brygady” poległego na IV zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Uroczystość poprzedziła Msza Święta w intencji poległych żołnierzy.
Po złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości kapitana Macieja Paula dla pułkownika Krzysztofa Stachowiaka, przedstawiciela Ministra Obrony Narodowej i podniesieniu flagi państwowej na maszt pani Monika Kuźmińska, burmistrz Węgorzyna, podziękowała żołnierzom i mieszkańcom za zaangażowanie w realizację tego projektu. Podczas oficjalnej uroczystości poseł na Sejm RP Michał Jach odczytał pismo od prezydenta elekta Andrzeja Dudy z podziękowaniami dla pani burmistrz oraz żołnierzy „Błękitnej Brygady” za wspaniałą inicjatywę i patriotyczną postawę.
Pomnik Poległych w Służbie Rzeczypospolitej Polskiej, w strugach ulewnego deszczu, odsłoniły rodziny żołnierzy w asyście burmistrz Węgorzyna Moniki Kuźmińskiej, posła na Sejm RP Michała Jacha, pułkownika Krzysztofa Stachowiaka (przedstawiciela MON i jednocześnie szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Szczecinie), pułkownika Rafała Ostrowskiego ( zastępcy dowódcy „Błękitnej Brygady”) i pułkownika pilota Wacława Krzeszowca z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Złożenie kwiatów i odegranie „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” zakończyło oficjalną część niedzielnej uroczystości.
Asystę honorową i oprawę wojskową zapewnili żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina oraz 21 Bazy Lotniczej ze Świdwina. Następnie, na stadionie miejskim, odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy 2 kompanii 14 Batalionu Ułanów Jazłowieckich ze Stargardu Szczecińskiego, a także prezentacja sprzętu i uzbrojenia żołnierzy „Błękitnej Brygady”.
Źródło: kpt. Janusz Błaszczak
autor zdjęć: kpt. Janusz Błaszczak
komentarze