moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Sejmie o offsecie

Offset jest ważnym narzędziem budowania zdolności naszego przemysłu obronnego. Technologie, które pozyska wojsko, mają służyć rozwojowi polskich firm. To wielka szansa dla przedsiębiorstw zbrojeniowych – przekonywał posłów sejmowej Komisji Obrony Narodowej wiceminister Czesław Mroczek.


Na początku posiedzenia poseł Bartosz Kownacki (PiS) złożył wniosek o uzupełnienie porządku obrad o nowy punkt: przyjęcie przez komisję dezyderatu zobowiązującego ministra obrony narodowej do wstrzymania procesu podpisania umowy na śmigłowiec wielozadaniowy. Posłowie odrzucili jednak ten wniosek.

Nowa ustawa

Tematem obrad komisji obrony było przedstawienie przez Ministerstwo Obrony Narodowej informacji na temat realizacji ustawy offsetowej przy zakupach sprzętu i uzbrojenia w ramach programu modernizacji technicznej Sił zbrojnych.

Wiceminister Czesław Mroczek przypomniał posłom, że w lipcu 2014 roku weszła w życie ustawa, która przesądziła, że offset może trafiać tylko do przemysłu obronnego. Wcześniej był kierowany do różnych gałęzi gospodarki. – Dostosowaliśmy nasze regulacje do dyrektywy obronnej Unii Europejskiej. Dlatego organem właściwym w sprawie offsetu jest obecnie minister obrony narodowej – mówił Czesław Mroczek.

Wiceminister tłumaczył, że „technologie, które pozyskamy w ramach offsetu, mają zmierzać do budowy polskich produktów. Inaczej pozostaniemy na etapie serwisowania i napraw”. Jako przykład dobrego wykorzystania offsetu podał Turcję i Koreę Południową. Dzięki transferowi nowoczesnych technologii tamtejszy przemysł rozwija dziś własne produkty.


Gen. bryg. w st. spocz. Stanisław Butlak, który jest dyrektorem Biura do spraw Umów Offsetowych w MON, poinformował posłów, że Inspektorat Uzbrojenia złożył u ministra obrony 30 wniosków dotyczących wszczęcia postępowań offsetowych. Szef MON zatwierdził trzy programy. Dotyczą one: „Przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów średniego zasięgu” – „Wisła”, „Okrętów podwodnych nowego typu” – „Orka” oraz „Zintegrowanego systemu ochrony sił morskich w portach, na redach i kotwicowiskach, w tym bezzałogowych platform nawodnych” – „Ostryga”. Pozostałe programy (m.in. „Orlik”, „Homar”) trafią do polskich firm zbrojeniowych.

Posłanka opozycji Anna Sobecka (PiS) apelowała, aby offset nie był sposobem na ratowanie zbrojeniowych spółek Skarbu Państwa. Wiceminister Mroczek zwrócił uwagę, że spółki te stanowią 95 proc. polskiego przemysłu obronnego. Poseł Stanisław Wziątek (SLD) pytał o efekty offsetu i miejsca pracy, jakie dotychczas powstały dzięki takiej formie wspierania przemysłu. Hubert Królikowski, dyrektor Departamentu Programów Offsetowych Ministerstwa Gospodarki, obiecał przesłać komisji na piśmie szczegółowe informacje na ten temat. Przedstawiciele ministerstwa zastrzegli, że na niektóre pytania, dotyczące m.in. szczegółów technicznych i ofert offsetowych, mogą odpowiedzieć jedynie na niejawnym posiedzeniu.

30 lipca 2014 roku weszła w życie nowa ustawa offsetowa. Zgodnie z nią offset ma w całości trafiać do przemysłu zbrojeniowego. Dotychczas był on obowiązkowy przy zamówieniach wartych co najmniej 5 mln euro. Obecnie musi być uzasadniony względami obronności. Odpowiedzialność za zawieranie umów offsetowych w imieniu Skarbu Państwa przejęło MON. W skład komitetu offsetowego MON wchodzą przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego, ministerstw: finansów, gospodarki, spraw wewnętrznych i zagranicznych, Urzędu Zamówień Publicznych, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wewnętrznego. Komitet ds. umów offsetowych w Ministerstwie Gospodarki odpowiada za kontynuację już rozpoczętych programów.

Prawo lotnicze

Posłowie przyjęli także sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo lotnicze. – Dotychczas, gdy nasza armia brała udział w zagranicznych ćwiczeniach, trzeba było przewozić trudny do transportu sprzęt na lotniska cywilne, co oznaczało wysokie koszty. Teraz, dzięki nowelizacji ustawy o prawie lotniczym, samoloty cywilne będą mogły lądować na lotniskach wojskowych – powiedział portalowi polska-zbrojna.pl poseł Bartłomiej Bodio, który przewodniczył tej podkomisji. Nowelizacja trafi na plenarne obrady Sejmu.

MS

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
 
Ostatnie dni kampanii 1939
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Zbrodnia w Zakroczymiu
Strzelec do zadań specjalnych
Afganistan. Czas wracać do domu
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Polityka nie znosi próżni
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Więcej żołnierzy na granicy
Szef MON odwiedził USA
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Course on Diplomacy
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Przeprawa przez Narew
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Współpraca i wspólna pamięć
Wybierz się na wojskowe studia
W jedynym słusznym kierunku
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Polsko-tureckie obrady
Na granicy stratosfery
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Legia Akademicka po raz piąty
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Wilk na poligonie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Test mobilności 12 Dywizji
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Dołącz do sportowców w mundurach!
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Żołnierze bez testów z WF-u
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
KFOR: wyższy stopień gotowości
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Advantages of Efficient Organization
Duch Invictus jest, czas na formę
Ciemne strony Facebooka
Szef MON-u w Forcie Sill
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Ogień na alpejskich szczytach
Emerytura wypłacana w … karmie
Ziemia z misji na pamiątkę
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO