moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Norwegowie budują na polskim poligonie

Na poligonie w Nowej Dębie powstaje ośrodek szkolenia dla wojsk Ukrainy – ogłosił dziś wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Sfinansowali go Norwegowie. Oni też, przy wsparciu m.in. polskich oddziałów inżynieryjnych, prowadzą budowę. Prace zakończą się 1 września. Gdy międzynarodowa misja szkoleniowa dla Ukrainy dobiegnie końca, z ośrodka będzie korzystać polska armia.

– Norwegowie zdają egzamin z solidarności i braterstwa – mówił podczas wizyty w Nowej Dębie wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Prace nad budową obozu szkoleniowego dla Ukraińców rozpoczęły się w połowie lipca. Biorą w nich udział pododdziały inżynieryjne z kilku państw. Inwestycja powoli dobiega końca. Już 1 września w Nowej Dębie powinny ruszyć pierwsze zajęcia dla żołnierzy ukraińskich wojsk lądowych. Będą prowadzone przez instruktorów z kilku państw, w tym Polski. – Taka właśnie jest nasza filozofia. Chcemy pomagać Ukrainie na terytorium Rzeczypospolitej – zaznacza szef MON-u.

 

Dzieje się to od dłuższego czasu. Do tej pory w Polsce przeszkolonych zostało około 30 tys. ukraińskich żołnierzy. – Część kursów jest realizowana w ramach misji EUMAM zainicjowanej przez Unię Europejską, część to efekt naszych realacji bilateralnych – tłumaczy Kosiniak-Kamysz. Ukraińcy doskonalą umiejętności na kilku poligonach, przede wszystkim w zachodniej Polsce. Uczą się obsługi nowego sprzętu, ale też doskonalą taktykę. W kursach biorą udział m.in. załogi czołgów, bojowych wozów piechoty, saperzy, medycy pola walki, strzelcy wyborowi. Wśród nich są zarówno doświadczeni żołnierze, jak i świeżo wcieleni do armii ochotnicy i poborowi. Instruktorzy szkolą pojedynczych żołnierzy, ale też całe formacje. Stworzenie kompleksu w Nowej Dębie ma wesprzeć ten proces. Na inwestycji skorzysta także polska armia. – Po zakończeniu szkolenia żołnierzy z Ukrainy camp zostanie przekazany na potrzeby naszych sił zbrojnych – zapewnia minister obrony. Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że 1 października – już podczas kursu dla Ukraińców – odwiedzi Nową Dębę w towarzystwie szefów resortu obrony państw bałtyckich i nordyckich.

Budowa kompleksu w Nowej Dębie to kolejna w ostatnim czasie odsłona polsko-norweskiej współpracy wojskowej. Wcześniej Norwegowie wysłali do Krzesin samoloty F-35, które wsparły ochronę przestrzeni powietrznej na wschodniej flance Sojuszu. Z kolei na lotnisko w Rzeszowie-Jasionce – gdzie mieści się natowski hub, przez który wojskowy sprzęt z Zachodu dociera do Ukrainy – zostały przerzucone norweskie systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe NASAMS.

Teraz Norwegowie zameldowali się na podkarpackim poligonie, który dla Polski ma znaczenie szczególne. – To nasz najbardziej wysunięty na południe, a zarazem drugi co do wielkości poligon w kraju – podkreśla Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, od początku roku szkoliły się tam dziesiątki tysięcy polskich żołnierzy. – W Nowej Dębie mamy też żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych i Czech. Polska jest jednym z najsilniejszych ośrodków sojuszniczych i może liczyć na wsparcie tych, którzy są w NATO – podsumowuje wicepremier Kosiniak-Kamysz.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Fot. Krzysztof Niedziela/MON

dodaj komentarz

komentarze


Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
OPW budują świadomość obronną
Plan na WAM
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
„Road Runner” w Libanie
Kosmiczna wystawa
Ku wiecznej pamięci
Kaman – domknięcie historii
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Arteterapia dla weteranów
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Jesteśmy dziećmi wolności
Torpeda w celu
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Starcie pancerniaków
Spadochroniarze do zadań… pod wodą
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Renault FT-17 – pierwszy czołg odrodzonej Polski
Polski „Wiking” dla Danii
Ułani szturmowali okopy
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Standardy NATO w Siedlcach
Grecka walka z sabotażem
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Mity i manipulacje
„Zamek” pozostał bezpieczny
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Brytyjczycy na wschodniej straży
Dzień wart stu lat
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Czy to już wojna?
Im ciemniej, tym lepiej
Awanse w dniu narodowego święta
Gdy ucichnie artyleria
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Wellington „Zosia” znad Bremy
Abolicja dla ochotników
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Pięściarska uczta w Suwałkach
Marynarze podjęli wyzwanie
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Zasiać strach w szeregach wroga
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Sportowcy na poligonie
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Mundurowi z benefitami
Sukces Polaka w biegu z marines
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Nowe zasady dla kobiet w armii
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Kraków – centrum wojskowej medycyny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO