Współczesne i zabytkowe pojazdy wojskowe, strzelnica laserowa, koncerty oraz grochówka – to atrakcje, które zapewniło wojsko podczas pikniku z okazji Święta Dziękczynienia. Odbywa się on na warszawskim Wilanowie. Armia po raz pierwszy na taką skalę zaangażowała się w te uroczystości.
Piknik zorganizowano w Centrum Opatrzności Bożej. Wśród sprzętu wojskowego, który został zaprezentowany w Wilanowie znalazły się m.in.: czołg Leopard 2A5 z 34. Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, transporter Rosomak z 17. Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, oraz wozy dowodzenia i łączności z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki z Zegrza.
Swoje wyposażenie prezentują też specjalsi z jednostki Agat z Gliwic oraz drużyna 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. – Nasz sprzęt cieszy się wielkim zainteresowaniem. Wydawało nam się, że dzieci będą do niego podchodziły z dystansem, ale ochoczo się z nim zapoznają. Jedyne co ich powstrzymuje, to waga poszczególnych elementów naszego wyposażenia. Żeby je podnieść potrzebna jest pomoc nasza, bądź opiekunów – mówią żołnierze z Tomaszowa Mazowieckiego.
Uczestnicy pikniku mają także okazję obejrzeć z bliska eksponaty, które na co dzień znajdują się w Muzeum Wojska Polskiego. Chodzi o radziecki T-34/85, amerykański Sherman Mk 1 oraz zabytek z wojny polsko-bolszewickiej – Renault FT. Ci, którzy chcą sprawdzić się w roli strzelca mogą skorzystać z laserowej strzelnicy.
Organizatorzy zapewnili też strefę dla dzieci. Specjalnie dla nich została przygotowana gra terenowa. Jedna z jej stacji znajduje się na wspólnym stoisku Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej i Wojskowego Instytutu Wydawniczego, gdzie można otrzymać miesięcznik „Polska Zbrojna”.
Warto też obejrzeć wystawę „Wysiłek Sił Zbrojnych podczas II Wojny Światowej”, wysłuchać koncertu zespołów muzycznych, m.in. Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz skosztować wojskowej grochówki.
Uroczystości z okazji Święta Dziękczynienia potrwają do godziny 22.00. Ostatnim elementem wydarzenia będzie iluminacja Świątyni Opatrzności.
Święto Dziękczynienia zostało ustanowione z inicjatywy Metropolity Warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza. W tym roku obchodzimy je po raz ósmy, jednak po raz pierwszy na taką skalę zaangażowane jest wojsko. Wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak, podkreślał w ubiegłym tygodniu, że udział armii w tych uroczystościach to wyraz wdzięczności wobec żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej.
– Wojsko chce być blisko Polaków, a w roku obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny obecność żołnierzy na Święcie Dziękczynienia jest rzeczą zrozumiałą – mówił minister Tomasz Siemoniak podczas konferencji prasowej w Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie.
autor zdjęć: Magdalena Miernicka
komentarze