W gdyńskim porcie wojennym odbyły się uroczystości 69. rocznicy powstania 13 Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety.
Tegoroczne święto „Trzynastka” obchodzi z ponad dwutygodniowym opóźnieniem (święto przypada 5 kwietnia) z uwagi na wykonywaną operację usuwania z gdyńskiego portu oraz pobliskich terenów wód Zatoki Gdańskiej i neutralizacji niebezpiecznych pozostałości z II wojny światowej.
Świąteczny dzień rozpoczęto ceremonią podniesienia bandery i wielkiej gali na wszystkich okrętach. Z tej okazji odbył się dzień otwartych koszar. Marynarze przygotowali wiele atrakcji. Zaprezentowali swoje okręty oraz sprzęt Grupy Nurków Minerów. Można było zapoznać się ze specyfiką służby tej zasłużonej jednostki, poznać jej okręty oraz wyposażenie. Marynarze zaprezentowali nie tylko swój sprzęt, ale także swoją sprawność m.in. w gaszeniu pożaru oraz udzielaniu pierwszej pomocy.
Na uroczystej zbiórce przypomniano 69-letnie dokonania tej zasłużonej dla Marynarki Wojennej i społeczeństwa jednostki. To jej okręty rozminowywały porty i tory wodne, co też nadal czynią.
ORP „Mewa” jako pierwszy podniósł flagę NATO i wszedł do stałego zespołu okrętów Sojuszu. Od tamtej chwili okręty „Trzynastki” operują w stałym zespole sił Sojuszu. Wspólnie też oczyszczają wody Bałtyku i innych akwenów z niebezpiecznych dla żeglugi pozostałości z I i II wojny światowej.
Z okazji dorocznego święta były podziękowania dla marynarzy za wzorową służbę oraz wyróżnienia. Dowódca dywizjonu kmdr por. Piotr Sikora wyraził słowa najwyższego uznania oraz podziękował podwładnym za wzorową i ofiarną służbę.
Tradycje 13 Dywizjonu Trałowców sięgają 1921 roku. Działania wojenne spowodowały przerwę w funkcjonowaniu tego typu jednostek. 69 lat temu, 5 kwietnia 1946 r., na przyjętych od b. ZSRR 9 trałowcach proj. 253L typu Albatros podniesiono polską banderę wojenną. Dzień ten przyjęto za dzień powstania 13 Dywizjonu Trałowców i stał się jego świętem. Okręty „Trzynastki” oczyszczały i nadal oczyszczają dno morskie z niebezpiecznych pozostałości z wojny, uczestniczą w misjach międzynarodowych, manewrach, ćwiczeniach i operacjach bojowych. Głównym zadaniem „Trzynastki” jest zapewnienie obrony przeciwminowej dla okrętów i transportu morskiego, a także utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi na morskich szlakach komunikacyjnych.
Tekst: Marian Kluczyński
autor zdjęć: Marian Kluczyński
komentarze