moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Narew ochroni polskie niebo

Wojsko chce kupić przeciwlotnicze zestawy rakietowe o zasięgu do 25 kilometrów. Techniczne rozmowy z producentami zainteresowanymi ich dostarczeniem rozpoczną się na początku nowego roku. Kontrakt na dostawę dziewięciu baterii wyrzutni o kryptonimie „Narew” wart jest kilka miliardów złotych. To część projektu nazywanego „Tarczą Polski”.

Nowe systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej mają zastąpić wykorzystywany obecnie sprzęt m.in. zestawy Osa.

„Tarcza Polski” to projekt budowy nowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej kraju. Jest najdroższym programem modernizacyjnym polskiej armii od kilkudziesięciu lat. Jego szacunkowy koszt waha się między 20 a 30 miliardów złotych. Za tę kwotę w najbliższych latach wojsko ma kupić trzy podsystemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – bardzo krótkiego, krótkiego i średniego zasięgu.

Właśnie ruszyła procedura zakupu podsystemu krótkiego zasięgu, czyli zestawów rakietowych o kryptonimie „Narew”. Będą one służyć do walki z samolotami i śmigłowcami nieprzyjaciela oddalonymi maksymalnie o 25 kilometrów. Ale będą także niszczyć pociski rakietowe.

MON czeka do 15 grudnia na zgłoszenia od firm, które są zainteresowane dostarczeniem armii takich zestawów. Przedstawiciele Inspektoratu Uzbrojenia MON nie ukrywają, że preferowani będą producenci oferujący całe systemy, a nie ci, którzy mogą zaproponować jedynie poszczególne elementy, np. tylko radary. – Chcemy zapraszać do rozmów tylko te firmy, które oferują kompleksowe rozwiązania. Polskie wojsko interesuje cały system, a nie jego części składowe – podkreśla płk Adam Duda z Inspektoratu Uzbrojenia.

Dialog techniczny zakończy się w pierwszym kwartale przyszłego roku. – Tak aby założenia taktyczno-techniczne i studium wykonalności były gotowe i na początku 2016 roku ruszyło postępowanie przetargowe – wyjaśniał.

Podczas jednego z posiedzeń sejmowej podkomisji do spraw modernizacji technicznej sił zbrojnych przedstawiciele Inspektoratu Uzbrojenia MON poinformowali posłów, jakie zestawy rakietowe mogą zostać zaproponowane przez producentów w ramach przetargu. Ich zdaniem będą to norweskie systemy NASAMS, francuskie zestawy Mica VL, izraelskie rozwiązania Spyder i Iron Dome oraz niemieckie zestawy IRIS-T. Plany zakładają, że 9 baterii wyrzutni rakietowych o kryptonimie „Narew” wojsko ma otrzymać do 2022 roku.

Bardziej zaawansowana jest procedura pozyskania zestawów średniego zasięgu. Do 2018 roku armia ma dostać 8 baterii wyrzutni o kryptonimie „Wisła”, mających największy, bo przekraczający 100 kilometrów, zasięg. Dialog techniczny z producentami tego uzbrojenia zakończył się już w połowie roku.

Wojskowi zdecydowali, że zaproszenie do złożenia ofert wstępnych, co powinno nastąpić jeszcze jesienią, otrzymają: francuskie konsorcjum EUROSAM oferujące zestawy SAMP/T oraz firma Raytheon z USA oferująca zestawy Patriot.

Podsystemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej bardzo krótkiego zasięgu wojsko chce kupić w ciągu najbliższych czterech lat. Plany zakładają, że do 2019 roku armia otrzyma 6 baterii rakietowo-artyleryjskich zestawów bliskiego zasięgu o kryptonimie „Pilica”. Mają one umożliwiać zwalczanie celów oddalonych o kilka kilometrów, nie tylko samolotów czy śmigłowców, ale również dronów.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1415119920
Nie ma w artykule mowy o zestawach POPRAD i NOTEĆ. Zrezygnowano z nich? Warto byłoby, mimo wszystko, rozpatrywać wprowadzenie baterii rakiet Błyskawica choć to "pieśń przyszłości" http://www.defence24.pl/news_konsorcjum-do-budowy-tarczy-polski-juz-powstalo-znamy-zadania-i-harmonogram-prac
04-32-BA-8F
~mkj
1415118780
Co to znaczy "zbyt rozwojowa"? Pytam zupełnie poważnie. Bo o ile rozumiem, jest to projekt, który potrzebuje kilku lat na dopracowanie. Ale jeśli się zamawia z myślą o 2022, to te kilka lat jest. Nie rozumiem tej potrzeby rozpisywania "dialogów technicznych" już teraz, na starcie eliminując konkurencję, jakbyśmy kupowali to "na wczoraj". I do tego, jeśli kupimy jakieś zagraniczne uzbrojenie tej klasy, to one będzie służyć 20-30 lat.... po co się trudzić, lepiej od razu zamknąć wszelkie badania.
31-94-8B-1B
~Katol
1415109300
~mkj - błyskawica jest zbyt rozwojowa, by wziąć ja pod uwagę .
4B-26-E9-39
~mkj
1415105940
Dlaczego warunki przetargu na system, ktory ma wejsc na uzbrojenie dopiero w 2022 są tak skonstruowane, że polski projekt "Błyskawica" nie ma szansy w nim uczestniczyć?! Przecież to jest program finansowany z naszago budżetu i co więcej, pocisk już istnieje i jest po pierwszych testach. W ten sposób pieniądze na ten program wydane idą do kosza, jak i kwalifikacje ludzi, którzy to zrobili i szansa na to żeby dalej takie porgramy rozwijać. To jest dramat.
31-94-8B-1B
~Katol
1415094960
~memeo - mnie to nie straszy (niestraszy) (T38 Stilet,Tor-M2)... . p.s. pająki i ciasne pomieszczenie też.
4B-26-E9-39
~memeo
1415043600
Dlaczego polski przemysł zbrojeniowy nie wykorzystuje przewgi psychologicznej jaki jest zaprojektowanie sprzetu wojskowego tak zeby odstraszał nie tylko walorami technicznymi ale tez samym wyglądem tak jaj zrobili to rosjanie czy białorusini z osami (T38 Stilet,Tor-M2)
FC-F0-2B-8A
~Katol
1415024100
Ostatnie podloty Tu-22 M z ch-22 mają pokazać ( nie tylko Szwedom) , że podejście Bałtykiem jest dość miękkie, szczególnie przed konfliktem. Co Amerykanie przewidują do ochrony tarczy w Redzikowie? Klasyczny c-ram jest trochę za krótki przy głowicy 1000 kT. Biorąc od uwagę szerokość naszych wód terytorialnych to i odległość trochę mała , a czas reakcji na obronę przy prędkości ch-22 niewielki. Choć niski pułap( nie znam wysokości) to ponoć 1,2 Ma. Wczesne przechwycenie byłoby najlepszym rozwiązaniem. Trzeba dogadać się z użytkownikami Batyckiego by w miarę szybko dowali info o takich grupach. Samolot nad wodą jest łatwiej wykryć. Nie wiem czy istnieje możliwość zestrzelania ch-22 przez odpowiednio blisko ustawionego F-16 pociskami AIM-9X zaraz po odpaleniu rakiety przez Tu-22m. może AIM-120. Chyba można po wysokości oraz kierunku lotu obliczyć jaki obiekt może być zakatowany. 1 MT to 1- 5km zniszczeń. W czasie konfliktu nie ma wód międzynarodowych ale warto coś zrobić , by FR nas nie niepokoiła z naszej lewej wodnej flanki takimi rajdami.
4B-26-E9-39

Przygotowania czas zacząć
 
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Święto wojskowego sportu
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ocalały z transportu do Katynia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jeśli nie Jastrząb, to…
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szpej na miarę potrzeb
Jak wyszkolić pilota F-16?
Animus Fortis, czyli mężny duch
Hiszpański palimpsest
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rakiety dla Jastrzębi
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Głos z katyńskich mogił
Zapomniana Legia Cudzoziemska
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Odstraszanie i obrona
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ogień w podziemiu
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO na północnym szlaku
Cena wolności
Mundury w linii... produkcyjnej
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
V Korpus z nowym dowódcą
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zbrodnia made in ZSRS
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Weterani i bokser „Master”
Optyka dla żołnierzy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Psiakrew, harmata!
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojsko inwestuje w Limanowej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO