moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tarcza Polski - postępowanie po wakacjach

Do końca czerwca ma się zakończyć faza analityczno-koncepcyjna pierwszego etapu budowy nowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Chodzi o zakup sześciu baterii rakietowych średniego zasięgu o kryptonimie Wisła. Wart kilka miliardów złotych przetarg ma być ogłoszony po wakacjach, a rozstrzygnięty w przyszłym roku.


Tarcza Polski, czyli nowy system obrony powietrznej, ma się składać z trzech podsystemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Pierwszy system – bardzo krótkiego zasięgu, do kilku kilometrów, drugi – krótkiego zasięgu, do 25 kilometrów, oraz średniego zasięgu – do 100 kilometrów. Na początek ma być budowany podsystem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu. Jest on oparty na zestawach rakietowych typu MRAD (Medium Range Air Defence), które w polskiej armii otrzymały oznaczenie Wisła.

Inspektorat Uzbrojenia MON od kilku miesięcy, w ramach etapu analityczno-koncepcyjnego, prowadzi dialog techniczny z producentami tego rodzaju uzbrojenia. Rozmowy te mają pomóc wojskowym w opracowaniu dokumentacji niezbędnej do ogłoszenia przetargu.

Do pierwszego etapu dialogu technicznego zgłosiło się aż czternaście firm. Za kilka dni rozpocznie się jego drugi etap, do którego Inspektorat zaprosił już tylko pięć podmiotów: francuskiego Thalesa, amerykańsko-niemiecko-włoski MEADS Intl., amerykańskiego Raytheona, rząd Izraela oraz konsorcjum firm polskich z branży OPL, z MBDA jako podwykonawcą.

Z zaproszenia do rozmów skorzystało czterech oferentów. Firma Thales zdecydowała się bowiem połączyć siły z koncernem MBDA i konsorcjum polskich firm z Polskim Holdingiem Obronnym na czele.

Jak wyjaśnia ppłk Małgorzata Ossolińska, podczas drugiego etapu dialogu technicznego głównym tematem rozmów będzie nie technika, lecz pieniądze. – Podczas wstępnych rozmów koncentrowano się na zagadnieniach taktyczno-technicznych, teraz natomiast będą omawiane aspekty gospodarczo-ekonomiczne – mówi rzeczniczka Inspektoratu Uzbrojenia MON. Rozmowy z koncernami zbrojeniowymi potrwają do końca marca. Jeśli nie nastąpią poważniejsze opóźnienia, to zgodnie z przyjętym harmonogramem faza analityczno-koncepcyjna, związana z pozyskaniem zestawów Wisła, powinna się zakończyć do końca czerwca, a przetarg może zostać ogłoszony jesienią. – Podpisanie umowy ma nastąpić do końca 2015 roku – dodaje ppłk Ossolińska.

Kolejnym etapem budowy nowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej będzie pozyskanie zestawów rakietowych krótkiego zasięgu o kryptonimie Narew. Plan modernizacji technicznej przewiduje, że armia otrzyma jedenaście baterii tego typu wyrzutni. Niestety nie wiadomo, kiedy rozpocznie się dialog techniczny w tej sprawie. – Ze względu na fakt, że priorytetem jest pozyskanie zestawów średniego zasięgu Wisła, dotychczas nie podjęto decyzji o przeprowadzeniu dialogu technicznego dla zestawu Narew – mówi ppłk Ossolińska.

Nowy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, czyli Tarcza Polski, będzie najdroższym programem modernizacyjnym armii. Jego koszt może sięgnąć ponad 20 miliardów złotych. Dzięki nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych, w ramach 1,95 proc. PKB, które co roku w budżecie państwa musi trafić na obronność, kwoty wynikające ze wzrostu gospodarczego muszą być przeznaczone na wyposażenie wojska w środki obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej.

Polska armia ma obecnie cztery jednostki przeciwlotnicze – trzy pułki w wojskach lądowych oraz jedną brygadę rakietową w siłach powietrznych. Podstawowym uzbrojeniem pułków są zestawy rakietowe Osa i Kub, przenośne zestawy Strzała-2M i Grom, artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze ZU-23-2 oraz zestawy artyleryjsko-rakietowe ZUR-23-2KG i ZSU-23-4MP. Brygada przeciwlotnicza sił powietrznych jest uzbrojona w zestawy rakietowe S-125 Newa oraz jeden przeciwlotniczy zestaw rakietowy S-200WE Wega.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~dessy
1395316020
A jaka jest ochrona tych rakiet przed zakłóceniem sygnału, jak to miało miejsce ostatnio na Krymie z przechwyceniem amerykańskiego drona? Jeżeli są tak podatne jak te drony to będą całkowicie bezskuteczne w nowoczesnej walce.
C8-B0-C9-67
~scooby
1392993300
~edek0-0 - o jakim zasięgu piszesz ? podajesz zasięg gdzie rakieta spadła. Nam trzeba zasięgu celnego 99.5 %, stąd nie liczy się odległość tylko celność i pułap. Na Iskander "gór" mozna wstawić głowicę 550kT. Niszczy ona wszystko w promieniu http://www.nuclearsecrecy.com/nukemap/ skutki są do 10 km , bojowe do 2 km , stąd jeżeli zestrzelimy nadlatujące głowice możemy zestrzelić np: RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM ) - czym więcej anty rakiet tym lepiej
2B-B5-88-BE
~edek0-0
1392913800
100 km żart jakiś obecne zestawy Wega maja zasieg ok 250km. Kto zadecydował o zmniejszeniu zasiegu skutecznego rakiet i z jakiego powodu?
0F-A9-C5-53

W obronie wschodniej flanki NATO
 
Na straży nieba
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Uwaga, transformacja!
Układ nerwowy Mieczników
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
„Pierwsza Drużyna” na start
Pływacy i maratończycy na medal
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wojna w świętym mieście, epilog
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Polska wiktoria na Monte Cassino
Mobilne dowodzenie
Zapraszamy na Festiwal
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Abramsy w pętli
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wioślarze i triatlonistka na podium
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Armia Andersa w operacji „Honker”
Zmiany w dodatkach stażowych
Po przeprawie ruszyli do walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
I zdobyliśmy!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Serwis K9 w Polsce
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pierwsi na oceanie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Gry wojenne w szkoleniu
Wojskowe Oscary przyznane!
Krwawa noc pośród puszczy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Polki pobiegły po srebro!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO