moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

GROM ćwiczy w Niemczech

Wspólne prowadzenie operacji przeciw terrorystom, przerzut żołnierzy i sprzętu w rejon działań bojowych – operatorzy GROM i żołnierze z dziesięciu innych państw uczestniczą w Niemczech w międzynarodowych ćwiczeniach „Jackal Stone 14”. – Ćwiczenia mają wzmocnić partnerskie relacje sił specjalnych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówi oficer GROM-u.


Manewry sił specjalnych NATO rozpoczęły się 11 września od desantu żołnierzy na zrzutowisko w Alzey w Niemczech. Dwutygodniowy trening odbywa się jednocześnie na poligonach w Niemczech oraz w Holandii. Organizatorem ćwiczeń jest amerykańskie Dowództwo Sił Specjalnych w Europie (SOCEUR). – Podczas ćwiczeń „Jackal Stone 14” żołnierze biorą udział w realistycznym, pełnym wyzwań szkoleniu. Dzięki temu zdobywają doświadczenie i doskonalą zasady współdziałania – mówi gen. dyw. Gregory J. Lengyel, dowódca Dowództwa Operacji Specjalnych w Europie.

Intencją tego rodzaju wielonarodowych treningów jest ujednolicanie procedur obowiązujących w siłach specjalnych w NATO, tak by podczas wspólnej operacji żołnierze z różnych krajów potrafili właściwie ze sobą współpracować. W ćwiczeniach bierze udział około 1500 żołnierzy z dziesięciu krajów: USA, Polski, Czech, Norwegii, Słowenii, Wielkiej Brytanii, Litwy i Holandii. Dodatkowo w ćwiczeniach uczestniczą także Szwedzi i Finowie.


Żołnierze ćwiczą w wielonarodowych zadaniowych grupach bojowych tzw. SOTG (Special Operation Task Group). – Jedną z takich grup dowodzi płk Piotr Gąstał, dowódca Jednostki Wojskowej GROM – wyjaśnia oficer GROM. Scenariusz ćwiczenia, mimo że fikcyjny, zakłada udział żołnierzy wojsk specjalnych w operacjach dotyczących bardzo realnych zagrożeń terrorystycznych.

Żołnierze szkolą się w planowaniu i prowadzeniu różnego rodzaju operacji specjalnych. Podczas treningu wykorzystują m.in. amerykańskie samoloty CV-22 Osprey i śmigłowce UH-60 Black Hawk oraz czeskie śmigłowce Mi-17. – Użycie tych maszyn pozwala przećwiczyć różne metody przerzutu operatorów i sprzętu w rejon działań bojowych. Żołnierze doskonalą te umiejętności w ciągu dnia i nocy – dodaje oficer GROM-u.

– Jako kraje partnerskie wspólnie angażujemy się w promowanie pokoju. Nieustannie dążymy też do usprawnienia naszej interoperacyjności – przyznaje gen. dyw. G.J. Lengyel. – Wielonarodowe ćwiczenia, takie jak „Jackal Stone 14”, poszerzają obszary naszej współpracy i wzmacniają zdolności do działania w powietrzu, w wodzie i na lądzie.

Ćwiczenia „Jackal Stone” prowadzone są od 2006 roku przez Dowództwo Operacji Specjalnych USA w Europie (SOCEUR – Special Operatons Command – Europe). Ich celem jest tworzenie relacji partnerskich i rozwijanie współpracy sił specjalnych z krajów członkowskich NATO. Polskie wojska specjalne uczestniczą w tych manewrach od 2009 roku, a w 2010 były ich gospodarzem.

Ewa Korsak, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: JW GROM

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1411048860
Uważam niemieckie jednostki specjalne za jedne z najlepszych na świecie. w ocenia nie biorę kryterium misji z racji niemieckiego nastawienia po 1945 do konfliktów zbrojnych. A często brane jest pod uwagę. Uważam, że mix polsko-niemiecki byłby w pierwszej trojce na świecie. p.s. razem z niemiecko-polskim.
39-FF-C3-6D

Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
 
Zawsze gotowi do pomocy
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
NATO on Northern Track
Podróż po AWACS-ie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Serwis K9 w Polsce
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Przysięga w Limanowej
Broń Hitlera w rękach AK
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Piedimonte – samobójcza misja
„Grand Quadriga ‘24”
Mobilne dowodzenie
Nie szpital, a instytut
Ostatnia droga Pileckiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
WAM wraca po latach
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Polki pobiegły po srebro!
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
They Will Check The Training Results in Combat
Wszystkie misje AWACS-a
„Ryś” z laserem
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Cień atomowej zagłady
Ameryka daje wsparcie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Pokazali bojowego ducha
Nowe zadania szefa SKW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO