Marsze i pokazy musztry paradnej to już klasyka – wojskowi muzycy przypomną przeboje z lat czterdziestych lub melodie ze znanych filmów. Będą też prezentacje halabardników i mażoretek w galowych mundurach. Dziś rozpoczyna się pierwszy warszawski Festiwal Orkiestr Wojskowych. Przez cztery dni wystąpi ponad 400 artystów i siedem orkiestr. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.
– Poprzez festiwal chcemy popularyzować dorobek i tradycje orkiestr wojskowych – mówi ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa, któremu podlegają wojskowe orkiestry.
Organizatorami festiwalu są prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz dowódca Garnizonu Warszawa gen. Wiesław Grudziński. Podpułkownik Klejszmit-Bodziuch dodaje, że ich intencją jest, aby impreza odbywała się cyklicznie.
W tym roku w Warszawie zaprezentuje się ponad 400 artystów i siedem orkiestr z całej Polski. Pierwsze z nich – z Krakowa i Rzeszowa – wystąpią dzisiaj o 19.00. W Klubie Wojskowej Akademii Technicznej na Bemowie zagra najstarsza polska orkiestra wojskowa założona w Krakowie w 1919 roku. Będzie można posłuchać wiązanki utworów z lat czterdziestych oraz współczesnych kompozycji.
Natomiast w Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie wystąpią dziś muzycy z Rzeszowa, m.in. z przebojami filmowymi. Orkiestrę z Podkarpacia w charakterystycznym umundurowaniu podhalańskim będzie można zobaczyć także w sobotę wieczorem. Przemaszerują Krakowskim Przedmieściem z placu Józefa Piłsudskiego do placu Zamkowego, gdzie zaprezentują pokaz musztry paradnej.
Także w sobotę organizatorzy zapraszają na koncert inauguracyjny na Rynku na Mariensztacie. Wystąpią orkiestry z Wrocławia oraz Warszawy. Natomiast w Zespole Szkół na Bielanach marsze wojskowe oraz utwory muzyki poważnej zagra orkiestra z Bydgoszczy. – Ostatni, galowy koncert zaplanowano na 29 czerwca na Torwarze – dodaje ppłk Klejszmit-Bodziuch. W programie przewidziano występy wszystkich pięciu orkiestr, poza tym Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego wspólnie zaprezentują pokaz musztry paradnej.
Widzowie będą mogli podziwiać także wielokrotne mistrzynie Polski mażoretek – zespół „Gracja” z Czechowic-Dziedzic. Dziewczyny ubrane w paradne stroje mundurowe przedstawią układ do muzyki orkiestr dętych.
Żonglowanie chorągwiami i pokaz sprawności halabardników to program, z którym wystąpi Reprezentacyjna Gwardia Miejska z Nowej Dęby. Formacja umundurowaniem i wyposażeniem nawiązuje do szwajcarskich oddziałów najemnych z XV – XVII wieku.
Koncert urozmaici Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna. Grupa, której założycielem i dyrygentem jest Mirosław Chilmanowicz, były tamburmajor Orkiestry Reprezentacyjnej WP, w zeszłym roku po raz drugi zdobyła pierwsze miejsce podczas Mistrzostw Polski Orkiestr Dętych.
Po koncercie organizatorzy zapraszają na żołnierską grochówkę. Na wszystkie występy wstęp jest wolny. Dokładny program znajduje się na stronie www.dgw.wp.mil.pl/pl/69.html/. Patronat honorowy nad festiwalem objął minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, a patronem medialnym jest „Polska Zbrojna”.
W armii działa 20 orkiestr wojskowych: Orkiestra Reprezentacyjna WP oraz orkiestry z Warszawy-Wesołej, Wrocławia, Krakowa, Elbląga, Giżycka, Szczecina, Żagania, Lublina, Rzeszowa, Siedlec, Poznania, Bytomia, Dęblina, Koszalina, Radomia, Gdyni, Świnoujścia, Torunia i Bydgoszczy. Od 1 listopada 2013 roku orkiestry podlegające dotychczas dowódcom rodzajów sił zbrojnych oraz inspektorowi wsparcia sił zbrojnych zostały przekazane dowódcy Garnizonu Warszawa. Rocznie wojskowe orkiestry dają około 5 tys. występów. Nie tylko wykonują utwory należące do wojskowego ceremoniału i zapewniają muzyczną asystę honorową podczas oficjalnych uroczystości, lecz także uczestniczą w pokazach musztry paradnej i konkursach orkiestr wojskowych.
autor zdjęć: Studio Iwona/ ISW
komentarze