Z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych odbyła się uroczysta zbiórka.
12 marca kadra i pracownicy wojska Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych uczestniczyli w uroczystej zbiórce z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. – Przystąpienie do NATO było jednym z podstawowych celów polskiej polityki bezpieczeństwa międzynarodowego w latach 90. Ten strategiczny cel udało się osiągnąć 12 marca 1999 roku. Z chwilą uzyskania członkostwa przez Polskę Sojusz stał się jednym z zasadniczych instrumentów służących zapewnieniu bezpieczeństwa i obronności naszego państwa. Członkostwo Polski w najpotężniejszym sojuszu wojskowym na świecie dało naszemu krajowi nie tylko gwarancje bezpieczeństwa w postaci art. 5 traktatu waszyngtońskiego, ale doprowadziło również do wymiernego współudziału w operacjach poza granicami kraju – tymi słowami zwrócił się do zgromadzonych zastępca dowódcy operacyjnego RSZ generał brygady Grzegorz Duda.
W swoim wystąpieniu podkreślił wpływ podpisanego traktatu akcesyjnego na bezpieczeństwo Polski: – Zaangażowanie w operacje prowadzone zarówno pod auspicjami NATO, jak i UE jest jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa naszego kraju. Poprzez udział w przeciwdziałaniu konfliktom i ich rozprzestrzenianiu się w bliższym i dalszym sąsiedztwie Polski, a także zapobieganiu katastrofom humanitarnym i sytuacjom naruszającym prawa człowieka polscy żołnierze przyczyniają się do budowy stabilnego środowiska bezpieczeństwa międzynarodowego. Zaangażowanie w operacje i misje stanowi także praktyczną realizację zasady solidarności sojuszniczej. Nasz wkład i zaangażowanie w prowadzenie działań w ramach NATO sprawiły, że staliśmy się wiarygodnym partnerem zarówno dla sojuszników, jak i państw trzecich. Uczestnictwo w misjach w różnych częściach świata stanowi także źródło cennych doświadczeń przekładających się na modernizację uzbrojenia i wyposażenia sił zbrojnych. Istotny jest również pozytywny wpływ na wzrost interoperacyjności naszych wojsk z siłami państw sojuszniczych i partnerskich.
Miłym akcentem w trakcie zbiórki było uhonorowanie żołnierzy i pracowników wojska za wzorowe wykonywanie obowiązków, znaczące osiągnięcia oraz nienaganną służbę.
Prezydent Rzeczypospolitej odznaczył:
Gwiazdą Afganistanu: płk. Dariusza Skrodzkiego, ppłk. Tomasza Hahaja, kmdr. por. Bogdana Tomaszyckiego;
Gwiazdą Iraku: kmdr. por. Bogdana Tomaszyckiego, pana Edwarda Kłaka;
Gwiazdą Czadu: kmdr. por. Radosława Góreckiego.
Sekretarz Generalny NATO odznaczył:
Medalem za Służbę w Siłach NATO: ppłk. Mirosława Nawrockiego, ppłk. Andrzeja Wasielewskiego.
Szef Sztabu Generalnego WP wyróżnił:
listem gratulacyjnym: gen. bryg. Andrzeja Tuza.
Dowódca Operacyjny RSZ wyróżnił:
Tytułem Honorowym Zasłużony Żołnierz RP i Odznaką Tytułu Honorowego III stopnia: płk. Dariusza Skrodzkiego, ppłk. Pawła Murygina;
Odznaką Honorową Wojsk Lądowych: ppłk. Artura Omelaniuka;
Odznaką Honorową Sił Powietrznych: mjr. Sławomira Bugalskiego;
listem gratulacyjnym: kmdr. Adama Rzeczkowskiego, ppłk. Jacka Karbowiaka, ppłk. Jacka Perkowskiego, ppłk. Jacka Walczewskiego.
Uroczystość zakończyło odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
***
15 lat temu, 12 marca 1999 r. o godzinie 19.00 czasu polskiego (godz. 12.00 czasu miejscowego) w Independence w stanie Missouri minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek podpisał protokół akcesyjny Rzeczypospolitej Polskiej do Traktatu Północnoatlantyckiego. Działając w imieniu swoich państw, podpisy złożyli także przedstawiciele Czech i Węgier.
Wejście do grona państw Sojuszu Północnoatlantyckiego zapoczątkowało proces rzeczywistego włączania się Polski w szeroko rozumianą wspólnotę euroatlantycką. Oferując gwarancje bezpieczeństwa, zbudowało fundament przyszłej integracji w kolejnych wymiarach: politycznym i ekonomicznym.
Tekst: ppłk Piotr Walatek
autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik
komentarze