27 złotych i 2 srebrne medale oraz 10 pucharów zdobytych przez reprezentantów wrocławskiego Centrum to bilans dwudniowych Mistrzostw Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Nr 1 w pływaniu.
Uroczystej inauguracji mistrzostw dokonał zastępca dowódcy 6 Brygady Powietrznodesantowej podpułkownik Adam Stręk.
– Życzę wszystkim zdrowej, sportowej rywalizacji, osiągnięcia satysfakcjonujących wyników. Niech wygrywają najlepsi! Mistrzostwa Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Nr 1 w pływaniu uważam za otwarte! – rozpoczął pływackie rozgrywki podpułkownik Adam Stręk.
W zawodach zorganizowanych przez 11 Dywizję Kawalerii Pancernej z Żagania oraz 6 Brygadę Powietrznodesantową z Krakowa wzięło udział 10 drużyn: 11 Batalion Dowodzenia i 34 Brygada Kawalerii Pancernej z Żagania, 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza, 1 Pułk Saperów z Brzegu, 4 Pułk Przeciwlotniczy z Czerwieńska, 23 Pułk Artylerii z Bolesławca, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 5 Pułk Przeciwchemiczny z Tarnowskich Gór, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, 6 Brygada Powietrznodesantowa z Krakowa.
– Celem zawodów jest wyłonienie indywidualnych i drużynowych zwycięzców, którzy wezmą udział w Mistrzostwach Wojska Polskiego już w kwietniu – mówił major Piotr Rachoń, szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Podnoszenie sprawności fizycznej żołnierzy, wymiana doświadczeń, popularyzacja sportu w środowisku wojskowym, a także odkrywanie talentów wśród żołnierzy są ważnym elementem sportowej rywalizacji – podkreślił kierownik zawodów.
Zawodnicy rywalizowali w klasyfikacji sztafetowej, zespołowej oraz indywidualnej (klasyfikacja indywidualna z uwzględnieniem grup wiekowych: do 35 lat i od 36 lat – mężczyźni, kategoria open – kobiety).
Walka o medale toczyła się w następujących konkurencjach:
Mężczyźni:
– 50 m stylem dowolnym
– 50 m stylem klasycznym
– 50 m stylem grzbietowym
– 100 m stylem dowolnym
– 100 m stylem klasycznym
Kobiety:
– 50 m stylem dowolnym
– 50 m stylem klasycznym
Sztafeta:
– 4x50m stylem zmiennym mężczyzn
– 4x50m stylem dowolnym mężczyzn
– 4x50m stylem dowolnym mieszana
Wyniki klasyfikacji indywidualnej żołnierzy wrocławskiego Centrum przedstawiają się następująco:
– szer. elew Michał Poprawa wywalczył złoto w kategorii mężczyzn do 35 lat, 50 m stylem dowolnym, uzyskując czas 0:22:74
– szer. elew Mikołaj Machnik wywalczył złoto w kategorii mężczyzn do 35 lat, 50 m stylem klasycznym, uzyskując czas 0:30:43
– szer. elew Tomasz Polewka wywalczył złoto w kategorii mężczyzn do 35 lat, 50 m stylem grzbietowym, uzyskując czas 0:25:35
– szer. elew Kacper Klich wywalczył złoto w kategorii mężczyzn do 35 lat, 100 m stylem dowolnym, uzyskując czas 0:52:42
– szer. elew Karol Zaczyński wywalczył złoto w kategorii mężczyzn do 35 lat, 100 m stylem klasycznym, uzyskując czas 1:05:78
– chor. Grzegorz Kłys wywalczył srebro w kategorii mężczyzn od 36 lat, 50 m stylem klasycznym, uzyskując czas 0:41:90
– st. chor. sztab. Piotr Przybył wywalczył srebro w kategorii mężczyzn od 36 lat, 50 m stylem dowolnym, uzyskując czas 0:32:32
Trafione przez trenera naszej reprezentacji, porucznika Mateusza Jakubika, rozstawienie zawodników w poszczególnych sztafetach zapewniło Centrum I miejsce w klasyfikacji zespołowej.
– Po eliminacjach do finału klasyfikacji indywidualnej przeprowadziłem pierwszą analizę, podsumowałem uzyskane wyniki wszystkich biorących udział w Mistrzostwach i dokonałem pierwszej kalkulacji udziału naszych zawodników w poszczególnych sztafetach. Po czasach, które uzyskali wszyscy uczestnicy mistrzostw, klasyfikowaliśmy się na II miejscu, a przewagę dziewięciu punktów miała 10 Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie – wyjaśnia porucznik Mateusz Jakubik. – Wyniki finałów i poprawione czasy naszych zawodników, a co za tym idzie dodatkowe punkty, spowodowały że przesunęliśmy naszych rywali na niższe miejsca. Wchodząc w rywalizację sztafet startowaliśmy z I miejsca ex aequo z 10 Brygadą Kawalerii Pancernej. Los całych zawodów i miejsce, na którym się znajdziemy zależały od trafnego rozłożenia 12 zawodników w trzech sztafetach – tłumaczy trener.
Oto wyniki klasyfikacji sztafetowej reprezentantów Centrum:
– w sztafecie 4 x 50 m stylem zmiennym st. chor. sztab. Piotr Przybył, chor. Grzegorz KŁYS, szer. elew Michał Poprawa, szer. elew Tomasz Polewka wywalczyli złoto uzyskując czas 02:02:67
– w sztafecie 4 x 50 m stylem dowolnym mjr Filip Kłobukowski, szer. elew Kacper Klich, szer. elew Karol Zaczyński, szer. elew Mikołaj Machnik wywalczyli złoto uzyskując czas 01:45:47
– Rozpatrując poziom zawodów pod kątem wyników można zauważyć tendencję zwyżkową, poziom biorących udział zawodników stale rośnie. Wyniki zbliżają się do tych osiąganych na eliminacjach Pucharu Polski, czy też Grand Prix Polski. Zauważalne jest również coraz większe zaangażowanie kobiet w rywalizacji sportowej – podsumowuje kierownik naszej reprezentacji, na co dzień instruktor Cyklu Wychowania Fizycznego i Sportu wrocławskiego Centrum Szkolenia.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i duchowi sportowej rywalizacji, niżej wymienieni zawodnicy przyczynili się do wygranej naszej jednostki:
– mjr Filip Kłobukowski – Ośrodek Szkolenia Podstawowego
– por. Magdalena Górka – Ośrodek Szkolenia Specjalistów
– st. chor. sztab. Piotr Przybył – Komenda
– chor. Grzegorz Kłys – batalion zabezpieczenia
– chor. Michał Sielewicz – batalion zabezpieczenia
– st. szer. Robert Łaba – batalion zabezpieczenia
– szer. Agnieszka Skalska – batalion zabezpieczenia
– szer. elew Tomasz Polewka – Ośrodek Szkolenia Podstawowego
– szer. elew Mikołaj Machnik – Ośrodek Szkolenia Podstawowego
– szer. elew Karol Zaczyński – Ośrodek Szkolenia Podstawowego
– szer. elew Michał Poprawa – Ośrodek Szkolenia Podstawowego
– szer. elew Kacper Klich – Ośrodek Szkolenia Podstawowego
– Jestem pod wrażeniem poziomu rywalizacji, gdyż w kilku przypadkach zawodnicy osiągnęli wyniki, których nie powstydziliby się zawodowi pływacy. Plusem organizacyjnej strony zawodów był elektroniczny pomiar wyników z zapisem online, co ułatwiło trenerom pracę i umożliwiło im kalkulację przed wystawieniem zawodników w sztafetach – podkreśla szeregowy elew Kacper Klich. – Zachwycony jestem dopingiem. Na co dzień pływam w klasyfikacji indywidualnej i miłą odmianą było wzięcie udziału w rozgrywkach zespołowych. To wspaniałe uczucie, gdy czujesz wsparcie całej drużyny. Wyścigom towarzyszyły ogromne emocje, zarówno w startach indywidualnych jak i w sztafetach – opowiada o swoich wrażeniach wielokrotny mistrz w stylu dowolnym na 100 m.
Wręczenia pucharów oraz medali, a także uroczystego zakończenia mistrzostw dokonał dowódca 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie generał dywizji Janusz Adamczak oraz dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej generał brygady Adam Joks, którzy krótko, w żołnierskich słowach podziękowali wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w tegorocznych mistrzostwach oraz pogratulowali wszystkim, którzy stanęli na podium.
Tegorocznym mistrzom serdecznie gratulujemy!!!
Tekst: Paulina Wojciechowska
autor zdjęć: Paulina Wojciechowska
komentarze