Na początku stycznia ogłoszono konkurs na projekt odznaki rozpoznawczej 4 Batalionu Armii Malijskiej – GTIA 4 „Balanzan”. Wśród zgłoszonych prac znalazła się polska propozycja, przygotowana przez trzech żołnierzy II zmiany PKW Mali: plut. Benedykta Pietrzyńskiego, st. kpr. Piotra Kozieł oraz kpr. Dariusza Ziębę. Polski projekt okazał się najlepszy spośród wszystkich zgłoszonych.
Zdaniem komisji odznaka rozpoznawcza stworzona przez polskich żołnierzy zawarła w sobie całą symbolikę malijskiego regionu Segou i dlatego najbardziej spodobała się członkom komisji oraz dowódcy GTIA 4 „Balanzan”.
Polscy żołnierze przygotowując swoją propozycję skupili się na najważniejszych symbolach regionu Segou, skąd pochodzi zdecydowana większość żołnierzy 4 Batalionu. Już sama nazwa batalionu „Balanzan” zwróciła uwagę żołnierzy 10 Brygady Logistycznej z Opola, jakim tropem podążyć w przygotowaniu projektu. Balanzan to charakterystyczne dla Segou drzewo – symbol, z którym utożsamiają się mieszkańcy regionu. Kwitnie ono tylko w porze suchej i jest bardzo odporne na trudne warunki klimatyczne. Pod tym drzewem odbywają się wszystkie spotkania lokalnej społeczności i pod nim podejmowane są najważniejsze decyzje. Segou to czwarty region Republiki Mali, a batalion „Balanzan” jest 4. batalionem szkolonym przez EUTM. Stąd w projekcie znalazła się cyfra „4”. Podkreślono w nim również wkład i zaangażowanie w proces szkolenia armii malijskiej żołnierzy z krajów Unii Europejskiej. Całość projektu dopełniła wkomponowana flaga Republiki Mali.
Malijscy żołnierze zapytani, czy podoba im się odznaka stwierdzili jednogłośnie, że nie wyobrażali sobie, że tak bardzo przypadnie im do gustu. Wartą podkreślenia jest ich reakcja na informację, że twórcami są tak dobrze im znani polscy żołnierze. Ze szczerym uśmiechem, tak bardzo charakterystycznym dla Malijczyków odpowiadają, że nie dziwi ich kolejny sukces instruktorów LTT. Polski projekt utwierdził ich tylko w przekonaniu, jak bardzo żołnierze II zmiany PKW Mali są wszechstronni i zaangażowani w to, co robią. Dodali również, że Polacy zajęli specjalne miejsca w ich sercach i dlatego z dumą będą nosić swoją nową odznakę rozpoznawczą, przygotowaną przez ich polskich przyjaciół.
Polscy żołnierze stwierdzili, że wybór ich propozycji jest dużym zaszczytem zarówno dla nich samych, jak i całego Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Mali. Podkreślili również, że sama świadomość tego, iż stworzona przez nich odznaka rozpoznawcza będzie towarzyszyła malijskim kolegom w czasie wykonywania zadań bojowych na północy Republiki Mali jest powodem do dumy dla wszystkich Polaków.
Tekst st. kpr. Piotr Kozieł
autor zdjęć: st. kpr. Piotr Kozieł
komentarze