– Zarządzanie kryzysowe działa dobrze, dopóki nic się nie wydarzy. Wtedy dopiero widać, jakie jest przygotowanie lokalnej władzy – powiedział rektor-komendant Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek, otwierając Wyższy Kurs Obronny dla starostów, prezydentów miast i ich zastępców.
Zainteresowanie kursem jest dowodem na rosnącą świadomość administracji różnych szczebli na potencjalne zagrożenia i kwestię obronności. – Jako uczelnia prowadzimy nie tylko działalność dydaktyczną, ale też ekspercką. Zależy nam, by utrzymywać kontakt z absolwentami WKO i służyć im pomocą – podkreślił gen. Pacek.
Kurs rozpisany jest na dwa tygodniowe zjazdy. W czasie zajęć uczestnicy zapoznają się z geostrategicznymi uwarunkowaniami bezpieczeństwa Polski, strategicznymi aspektami bezpieczeństwa euroatlantyckiego oraz Strategią Bezpieczeństwa Narodowego RP i Strategią Obronności RP. Kursanci zdobędą także wiedzę na temat miejsca i roli administracji publicznej w narodowym modelu HNS oraz z zakresu funkcjonowania organizacji pozarządowych w systemie obronnym państwa.
– Dwa tygodnie zajęć są okazją zaprezentowania naszego potencjału naukowego i bazy dydaktycznej. Rozwijamy się i rośniemy w siłę – powiedział prodziekan Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego płk dr hab. inż. Grzegorz Sobolewski. Korzystając z okazji, zachęcał do kontynuacji nauki w AON. – Zapraszam do zapoznania się z ofertą studiów doktoranckich i podyplomowych. Z pewnością znajdziecie państwo dla siebie ciekawe propozycje – zaproponował.
Wyższe Kursy Obronne umiejscowione są w strukturze organizacyjnej Instytutu Bezpieczeństwa Państwa w Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego.
Tekst: AON
autor zdjęć: AON

komentarze