Dowódcy plutonów, drużyn i załóg 1 Batalionu Czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc) uczestniczyli w kursie instruktorsko-metodycznym, którego celem było przygotowanie instruktorów do organizowania i prowadzenia zajęć programowych oraz instruowania na punktach nauczania.
W trakcie kursu, który odbył się 9-10 stycznia oficerowie i podoficerowie batalionu podwyższali poziom wiedzy instruktorskiej, utrwalali nawyki metodycznego prowadzenia szkolenia. Kurs rozpoczął się sprawdzianem wiedzy metodycznej ze znajomości instrukcji o działalności szkoleniowo-metodycznej. Następnie w ramach metodycznych zajęć grupowych szkoleni musieli zaproponować własną organizację zajęć, dobór zagadnień szkoleniowych, zabezpieczenie materiałowo-techniczne oraz opracować plany pracy.
W trakcie następnych zajęć ze szkolenia ogniowego z wykorzystaniem systemu szkolno-treningowego Śnieżnik I i II dowódca 1 kompanii czołgów, prowadzący instruktaż, zaprezentował możliwości i zakres wykorzystania systemu. Później uczestnicy kursu przemieścili się na strzelnicę PCO, gdzie na bazie zajęć instruktorsko-metodycznych 3 kompanii czołgów przedstawiono modelowy sposób organizacji zajęć i szkolenia na punktach nauczania podczas szkolenia ogniowego.
W trakcie drugiego dnia kursu szkoleni uczestniczyli w metodycznych zajęciach pokazowych z taktyki przeprowadzonych przez dowódcę 2 kompanii czołgów na temat: Pluton w działaniach taktycznych. Dowódca kompanii porucznik Jarosław Łoboś podczas zajęć dwustronnych z wykorzystaniem symulatora pojedynku AGDUS BT 41L2 z taktyki wyeksponował rolę, miejsce oraz zadania dowódcy plutonu i załogi (drużyny). 1 pluton jako główny ćwiczący prowadził walkę obronną z nacierającym przeciwnikiem (2 pluton będący siłami OPFOR), natomiast 3 pluton w ramach szkolenia inżynieryjno-saperskiego ustawiał odcinek pola minowego metodą krokową.
Następnie grupa dowódców plutonów i załóg uczestniczyła w metodycznych zajęciach grupowych, które przeprowadził kapitan Marek Kuczyński. Ćwiczenie w kierowaniu ogniem plutonu czołgów było tematem zajęć, podczas których wykorzystano zdjęcia satelitarne, makietę poligonu (stół plastyczny), mapy terenu i inne innowacyjne pomoce szkoleniowe. Celem zajęć było przygotowanie dowódców plutonów i załóg do realizacji ćwiczeń w kierowaniu ogniem w obronie na szczeblu plutonu. Ponadto sprawdzono dowódców z umiejętności rozwiązywania konkretnych epizodów taktyczno-ogniowych w czasie czynności rekonesansu i stawiania zadań do kierowania ogniem w obronie.
Ostatnim przedsięwzięciem kursu były zajęcia z wychowania fizycznego zorganizowane na hali sportowej. Dowódca 4 kompanii czołgów, występujący w roli kierownika zajęć, przedstawił metodykę nauczania pokonywania torów BTS (biegowy test siłowy) oraz BTZ (biegowy test zwinnościowy). Na zajęciach każdy szkolony miał okazję sprawdzić się z umiejętności pokonywania torów, a tym samym podnieść poziom sprawności fizycznej.
Na zakończenie kursu podpułkownik Paweł Michalski przedstawił wnioski z przebiegu kursu oraz zadania do samokształcenia metodycznego dla uczestników szkolenia. – Ten kurs w pewnym zakresie usystematyzuje wasze przygotowanie do prowadzenia zajęć programowych. Poszukujcie nowych form i metod szkolenia, prowadźcie tak szkolenia, aby zainteresować podwładnych ich treścią. Dobre szkolenie pamięta się nawet po wielu latach – tymi słowami podsumował kurs dowódca 1 Batalionu Czołgów.
Tekst: por. Katarzyna Sawicka
autor zdjęć: por. Katarzyna Sawicka

komentarze