moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Systematycznie realizujemy projekty dla polskiego wojska

W 2014 roku, oprócz zadań będących w trakcie realizacji, ruszą inwestycje, które usprawnią łączność w Marynarce Wojennej. Będziemy także prowadzić dalszą rozbudowę infrastruktury paliwowej – mówi Beata Oczkowicz, wiceminister obrony odpowiedzialna za infrastrukturę wojskową.


Czy światowy kryzys gospodarczy wpłynął na ograniczenie inwestycji NATO w Polsce?

Beata Oczkowicz: Trudna sytuacja gospodarcza, w jakiej znalazły się niektóre państwa członkowskie NATO, nie wpłynęła w większym stopniu na inwestycje Sojuszu w naszym kraju. Podlegający mi Zakład Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego obecnie realizuje projekty, których wartość wynosi około pół miliarda złotych, a od początku swojej działalności zrealizował i przekazał do eksploatacji inwestycje o łącznej wartości blisko 1,8 mld zł. Oddano do użytku szereg projektów związanych z potrzebami sił zbrojnych. Można wśród nich wymienić budowę infrastruktury lotniskowej, posterunków radarowych, składów paliw, nabrzeży portowych oraz systemów łączności.

Czy Polska współfinansuje te inwestycje?

Tak. Program NSIP, czyli Program Inwestycji NATO w Dziedzinie Bezpieczeństwa, stworzono w celu zapewnienia wspólnego finansowania projektów inwestycyjnych w krajach członkowskich. Źródłem finansowania Programu jest fundusz NSIP tworzony z corocznych składek wnoszonych przez kraje w nim uczestniczące. NATO pokrywa średnio 65 proc. kosztów inwestycji realizowanych w Polsce. Pozostała część musi zostać sfinansowana ze środków narodowych.

Jakie największe projekty udało się zakończyć w ostatnim czasie?

Tylko w 2012 roku realizowano 38 projektów. Przekazano do użytkowania m.in. nowoczesne Centrum Operacji Powietrznych w Warszawie, lotniskowy skład materiałów pędnych i smarów (MPS) w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku, część budowlaną obiektu nowego systemu dowodzenia obroną powietrzną oraz dwa zadania usprawniające działanie Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC – Joint Force Training Centre) w Bydgoszczy. Ukończono także modernizację Bazy MPS Wojsk Lądowych w Cybowie.
W 2013 r. do zadań priorytetowych należały m.in. cztery projekty mające na celu usprawnienie funkcjonowania JFTC w Bydgoszczy, zakończenie modernizacji budynku dowódczo-sztabowego na potrzeby batalionu łączności NATO w Bydgoszczy oraz zakończenie modernizacji i przekazanie do eksploatacji składu MPS na lotnisku w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny.

Co będzie najważniejsze w 2014 roku?

Duży nacisk będzie położony na dalszą rozbudowę infrastruktury niezbędnej do zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania batalionu łączności NATO w Bydgoszczy. Chcemy też rozpocząć inwestycje budowlane i elektroniczne, które usprawnią łączność w Marynarce Wojennej. Ponadto w tym roku rozpoczniemy kompleksowe prace projektowe związane z modernizacją instalacji paliwowej w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz składów MPS i elementów infrastruktury lotniskowej w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Kontynuować będziemy także prace związane z zapewnieniem możliwości operacyjnych systemu dowodzenia obroną powietrzną.

Czy Sojusz Północnoatlantycki planuje w Polsce inwestycje, które zapewnią współdziałanie naszej obrony powietrznej z systemem obrony powietrznej NATO?

Oczywiście. Dowództwo Sił Połączonych w Europie (obecnie Dowództwo Operacyjne), w porozumieniu ze Sztabem Generalnym WP zdecydowało o realizacji szeregu inwestycji mających na celu integrację polskiego systemu dowodzenia obrony powietrznej z systemem obrony powietrznej NATO. W rezultacie NATO podjęło decyzję o realizacji zadań związanych z dostarczeniem radarów dalekiego zasięgu dla Polski, Czech i Węgier. W Polsce w ramach tego programu wybudowano sześć posterunków radarowych dalekiego zasięgu wraz z elementami łączności. Zdecydowano się też na wykonanie systemów łączności między samolotami, okrętami oraz systemem wczesnego ostrzegania Sojuszu. Z kolei w pakiecie związanym z budową możliwości operacyjnych systemu dowodzenia obrony i kontroli przestrzeni powietrznej zaplanowano budowę obiektu nowego systemu dowodzenia obroną powietrzną, którego część budowlana jest już zakończona i obecnie trwają prace związane z wyposażeniem i integracją systemów elektronicznych.

Edyta Żemła, Joanna Tańska

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Dron dla hydrografów
 
Time for Miecznik
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Wilk na poligonie
Napięta sytuacja na granicy
Szef MON odwiedził USA
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Szczury Torbuku
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Inwestycje Stoczni Wojennej
Rezerwista ochotnik też musi się starać
O bezpieczeństwie państw NATO
Course on Diplomacy
Będzie ustawa o obronie
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
W jedynym słusznym kierunku
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Afganistan. Czas wracać do domu
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Ciemne strony Facebooka
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Sportowiec roku
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Kraby dla podhalańczyków
Emerytura wypłacana w … karmie
103 lata Sztabu Generalnego
Duch Invictus jest, czas na formę
Raki dla podhalańczyków
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Saper robi przejście
Żołnierze poszkodowani na granicy
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Żołnierze bez testów z WF-u
Święto sportowców w mundurach
Zbrodnia bez kary
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
BohaterONy 2021 wręczone!
KFOR: wyższy stopień gotowości
Kobiety a pokój
Polityka nie znosi próżni
AZOR – podwodny specjalista
Będą podwyżki dla żołnierzy
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Wybierz się na wojskowe studia
Legia Akademicka po raz piąty
Ogień na alpejskich szczytach
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO