moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rok 2014 – jaki będzie dla wojska?

W okresie składania sobie świątecznych życzeń do tych bożenarodzeniowych dokładamy zwykle i noworoczne. Powtarzamy: dobrego roku, sukcesów, szczęścia. Zastanawiam się, czy już dzisiaj można przewidzieć, jaki to będzie rok dla resortu obrony narodowej, dla naszego wojska – pisze Magdalena Rochnowska, dyrektor Biura Rektora Akademii Obrony Narodowej.

Dla większości żołnierzy i pracowników wojska nadchodzący 2014 rok powinien być raczej dobry. Choć nie zapowiada się jakaś manna z nieba to trzeba przyznać, że w odróżnieniu od wielu europejskich państw, nasze wojsko w przyszłym roku może liczyć na stabilizację. Ale nie obędzie się i bez wyzwań. Rozpoczyna funkcjonowanie Dowództwo Generalne, ale jeszcze zapewne trochę potrwa wygaszanie tego, co zostanie po 4 dowództwach Rodzajów Sił Zbrojnych. Wyznaczeni na nowe stanowiska są szczęśliwi, ale jakaś liczba „bez przydziału” zostanie i wyzwaniem nowego roku będzie znalezienie takiego rozwiązania, by nie wylać dziecka z kąpielą. Sam początek działania nowego dowództwa to także niezwykle trudna sprawa. Zmiany strukturalne zapewne dotkną także wiele innych podmiotów w resorcie. Przede wszystkim sam Sztab Generalny. Po reformie należy się spodziewać jego istotnego zmniejszenia. Inspektorat Wsparcia stracił samodzielność, a przecież tych zmian będzie znacznie więcej.

Integracja dowództw, tak jak zapowiadano, na pewno oznacza znaczne oszczędności etatowe. A każda „oszczędność” to czyjś los. Podejmowane w tych sprawach decyzje nie są więc takie łatwe. A przecież to nie koniec. Chociażby restrukturyzacja departamentów MON. Głośno mówi się już o połączeniu Departamentu Wychowania i Promocji Obronności z Departamentem Prasowo-Informacyjnym. Czy będą dalsze zmiany? Czy dojdzie np. do zapowiadanej konsolidacji wojskowych szkół wyższych?

Prawdziwym wyzwaniem będzie modernizacja techniczna armii. 2014 rok będzie przełomowym w kwestii zakupów śmigłowców, szkolnych samolotów i nie tylko. Przed nami chociażby obrona powietrzna i kilkanaście programów modernizacyjnych z dziesiątkami konkretnych zakupów. Wiceministrowi Czesławowi Mroczkowi, który został szefem tego pionu po odejściu generała Waldemara Skrzypczaka, nikt chyba nie zazdrości.

Wreszcie 2014 to ostatni rok naszego pobytu w Afganistanie. Byłam tam kilka miesięcy temu. Z rozmów z wieloma oficerami wiem, że należy się liczyć z tym, że te ostatnie miesiące nie będą łatwe. W 2014 roku wchodzi w życie zmieniona ustawa pragmatyczna, która wprowadza wiele ważnych zmian w służbie żołnierzy zawodowych.

Przed rozpoczęciem roku pojawia się wiele pytań, na które nie ma jeszcze odpowiedzi. Czy dojdzie do systemowej reformy NSR? Ilu żołnierzy odejdzie w styczniu do rezerwy? Czy budżet MON przyszłego roku uda się zrealizować w całości? Czy też jak przez wiele poprzednich lat „z przyczyn obiektywnych” na koniec roku trzeba będzie oddać niewykorzystane setki milionów lub ściąć wcześniej kilka miliardów jak w tym roku? Ciekawe o ile zmniejszy się ostateczne liczba generałów w Polsce? Podobnych pytań pojawia się wiele.

Rok 2013 był pomyślny dla Sił Zbrojnych RP. Jego rezultaty są widoczne i zostały dobrze ocenione nawet przez tych, którzy nie są sympatykami resortu obrony. Wszystko wskazuje na to, że rok 2014 będzie oznaczał dalszą stabilizację. Zapowiada się całkiem dobrze, choć nie ma co ukrywać, że i w przyszłym roku nie zabraknie problemów i wyzwań.

Magdalena Rochnowska
dyrektor Biura Rektora Akademii Obrony Narodowej

dodaj komentarz

komentarze


Military Doctor 2021
 
NATO ćwiczy w Gruzji
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Poligon na miarę XXI wieku
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Rozkaz: nie brać jeńców
Raki dla 12 Brygady
Rusza PKW Islandia
Polak najlepszym podoficerem NATO
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Lecieć między graniami
Afghanistan: Going Back Home
Co ze sprawdzianem z WF?
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Javelin gwarantuje skuteczność
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Cel: namierzyć okręt podwodny
Żeglarki na kursie po medal
Medalowy dzień Polaków!
Szczyt NATO już w poniedziałek
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Abrams – czołg niepokonany w walce
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Afganistan. Czas wracać do domu
Course on Diplomacy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Nagroda nie tylko od dowódcy
Pół roku pod egidą ONZ
Żołnierze bez testów z WF-u
Świętuj razem z żołnierzami!
NATO Andersa
Nowe książeczki wojskowe
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Psy (w) WOT
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Abramsy dla 1 Brygady
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Powstanie było czymś niezwykłym
Umowa na Mieczniki podpisana
Lider po amerykańsku
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
GROM, czyli gotowi ratować życie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Kontyngent do zmiany
Kurs na dyplomację
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO