W dniach od 12 do 15 listopada 2013 roku grupa absolwentów wyższych szkół wojskowych odbyła kurs instruktorsko-metodyczny. Został on przeprowadzony na obiektach szkoleniowych 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc), a nad jego przebiegiem czuwali instruktorzy „czarnej dywizji”.
Głównym celem kursu było przygotowanie nowo upieczonych oficerów do realizacji zadań wynikających bezpośrednio z zakresu odpowiedzialności szkoleniowo-metodycznej. Absolwenci WSO i WAT doskonalili umiejętności prowadzenia instruktażu w roli dowódcy plutonu oraz organizowania i prowadzenia zajęć w roli kierownika zajęć i instruktora w punkcie nauczania. Bardzo ważnym punktem kursu było sprawdzenie znajomości procesu dowodzenia w podstawowych działaniach bojowych, w tym rozkazodawstwa i sporządzenia podstawowych dokumentów bojowych.
Szkolenie rozpoczęło się w klubie 10 BKPanc, gdzie grupę absolwentów kierunków: pancerno-zmechanizowanego, rozpoznania i logistyki przywitał szef szkolenia 11 LDKPanc pułkownik Zbigniew Markowski. Następnie kursanci wysłuchali cyklu wykładów, w czasie których spotkali się między innymi z szefami sekcji personalno-wychowawczej, sekcji logistyki, radcą prawnym 10 BKPanc oraz oficerem dochodzeniowym 43 Wojskowego Oddziału Gospodarczego.
W czasie seminariów przeprowadzonych przez szefów szkolenia 10 BKPanc oraz 17 WBZ kursanci zapoznali się między innymi z zasadami naliczania amunicji na zajęcia ze szkolenia ogniowego, działalnością szkoleniowo-metodyczną prowadzoną na szczeblu plutonu czy prowadzeniem zajęć z taktyki na temat wykonywania dokumentów bojowych. Następnie szef szkolenia dywizji pułkownik Zbigniew Markowski sprawdził wiedzę teoretyczną oficerów z programu szkolenia pododdziałów zawodowych oraz instrukcji o działalności szkoleniowo-metodycznej.
Kolejne dni kursu były dla absolwentów o wiele bardziej interesujące, gdyż wiązały się ze szkoleniem na obiektach takich jak strzelnica bojowa piechoty (SBPiech) czy pas ćwiczeń taktycznych (PCT). W tych dniach odbyli oni też szereg szkoleń na trenażerach i urządzeniach szkolno-treningowych znajdujących się w wyposażeniu brygady, takich jak zestaw laserowych symulatorów strzelań Czantoria czy urządzenie do nauki i kontroli celowania Cyklop. W rejonie placu ćwiczeń ogniowych (PCO) mieli okazję zasiąść za sterami symulatorów AAT, ASPT i AGPT.
Zajęcia inżynieryjno-saperskie, w czasie których absolwenci poznali między innymi metody wykonywania okopów na wóz bojowy metodą wybuchową, odbyły się w ośrodku saperskim, a poprowadził je szef wojsk inżynieryjnych „czarnej dywizji” podpułkownik Andrzej Sawicki. Tego samego dnia w rejonie dywizjonu przeciwlotniczego szef obrony przeciwlotniczej 10 BKPanc podpułkownik Adam Luzyńczyk poprowadził metodyczne zajęcia pokazowe na temat: „Działanie żołnierzy po ogłoszeniu alarmu powietrznego”, a następnie instruktor – ratownik medyczny, dowódca grupy zabezpieczenia medycznego 10 BKPanc przeprowadził zajęcia instruktorsko-metodyczne na temat udzielania pierwszej pomocy na polu walki.
Ostatniego dnia kursu świeżo mianowani oficerowie odbyli zajęcia metodyczne, a następnie pokazowe na temat prowadzenia rekonesansu do obrony przez dowódcę plutonu, a następnie zabezpieczenia bojowego działań plutonu w rejonie ześrodkowania. Zajęcia poprowadził dowódca 1 Batalionu Czołgów podpułkownik Paweł Michalski.
– Kurs instruktorsko-metodyczny jest niezwykle istotny dla świeżo upieczonych oficerów. Dowódca plutonu to pierwsze, a zarazem najbardziej kluczowe stanowisko, jakie obejmują absolwenci wyższych szkół wojskowych. Na tym etapie mają oni doskonałą wiedzę teoretyczną. Teraz, biorąc udział w praktycznym szkoleniu, mają szansę zdobytą wiedzę sprawdzić i utrwalić – powiedział komendant kursu major Ireneusz Marciniak. – Wymagania stawiane młodej kadrze przez szefa szkolenia „czarnej dywizji” są wysokie, ale jesteśmy przygotowani na jak najlepsze ich przygotowanie do podjęcia wyzwań, jakie przed nimi stoją.
Źródło: Katarzyna Przepióra
autor zdjęć: Katarzyna Przepióra
komentarze