Doroczne święto 6 Oliwskiego Ośrodka Radioelektronicznego Marynarki Wojennej im. admirała Arendta Dickmana w Gdyni stało się okazją do otwarcia bram koszar i zaprezentowania jednostki mieszkańcom Trójmiasta.
6 Oliwski Ośrodek Radioelektroniczny jest jedną z najstarszych jednostek brzegowych MW. Jego podstawowym zadaniem jest prowadzenie rozpoznania w obszarze operacyjnego zainteresowania celem wczesnego wykrycia zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa od strony morza.
Z okazji święta Ośrodka odbyła się uroczysta zbiórka, na której jego dowódca kmdr Dariusz Kochaniak przypomniał ponad 50-letnie dokonania jednostki. Były życzenia i gratulacje. Wielu żołnierzy i pracowników wojska zostało wyróżnionych tytułami honorowymi, medalami resortowymi, odznaką pamiątkową MW oraz nagrodami pieniężnymi. Honorowy tytuł „Zasłużony Żołnierz RP” III stopnia otrzymało siedem osób. Złote, srebrne i brązowe medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju” piętnastu żołnierzy. Odznakę Marynarki Wojennej otrzymało sześć osób. Dekoracji wyróżnionych żołnierzy dokonał zastępca szefa Sztabu MW kontradmirał Jarosław Zygmunt.
Uroczystą zbiórkę zakończył koncert i pokaz musztry paradnej Orkiestry Reprezentacyjnej MW. Święto stało się okazją do zaprezentowania jednostki mieszkańcom Trójmiasta. Pozostałą część świątecznego dnia wypełnił festyn rodzinny, podczas którego odbyło się spotkanie żołnierskich pokoleń. Była tradycyjna grochówka oraz zawody sportowe. Uczestników festynu zabawiał zespół wokalny Klubu MW „Riwiera”.
*****
Formowanie Ośrodka rozpoczęło się na początku 1961 roku, ale gotowość do realizacji zadań osiągnął 1 czerwca i tę datę przyjęto za dzień powstania jednostki. Początkowo był to 6 Ośrodek Przeciwdziałania Radioelektronicznego z miejscem stacjonowania Gdańsk Jelitkowo. Po dwóch latach przeniósł się na ulicę Polanki w Gdańsku Oliwie. Pod koniec lat 70. zmienił nazwę na 6 Ośrodek Radioelektroniczny, a następnie na 6 Pułk Rozpoznania Radioelektronicznego. W 1991 roku został przeniesiony do Gdyni na ulicę admirała Arendta Dickami. Powrócił też do swojej poprzedniej nazwy – 6 Ośrodek Radioelektroniczny. W 2007 roku przyjął na swojego patrona admirała królewskiej floty polskiej Arendta Dickmana i wyróżniającą nazwę „Oliwski” od bitwy pod Oliwą. Trzykrotnie zmieniał miejsce dyslokacji w Trójmieście, trzykrotnie był wyróżniany przez ministra obrony narodowej medalem „Za osiągnięcia w służbie” i trzykrotnie zdobywał miano Przodujący Oddział Brzegowy MW. Szczyci się też Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych RP i flagą narodową otrzymaną z rąk Prezydenta RP.
Źródło: Marian Kluczyński/ MW
autor zdjęć: Marian Kluczyński
komentarze