Mundury polowe, tzw. wzór 2010, trafiły do żołnierzy, którzy wyjadą na misje do Afganistanu, Kosowa oraz Bośni i Hercegowiny. Kolejni wojskowi dostaną je w przyszłym roku. – Nowy mundur ma inny krój, pozwalający na większą swobodę ruchów – mówi kpt. Tomasz Słodziński z 2 Pułku Saperów w Kazuniu.
Żołnierz w mundurze polowym letnim wzór 2010. Będą one stosowane przez żołnierzy XIII zmiany polskiego kontyngentu w Afganistanie. Ten wzór kamuflażu to pantera leśna.
Mundur polowy wzór 2010 jest wykonany z tkaniny bawełniano-poliestrowej. Pagony zostały zastąpione jednym, mocowanym w okolicy zapięcia bluzy. Kieszenie znajdujące się na piersiach zostały naszyte pod kątem. Na łokciach i kolanach pojawiły się specjalne kieszenie na piankowe wkłady. Mają chronić żołnierzy przed drobnymi urazami. W nowych mundurach nie ma szelek i pasa, spodnie mają pasek z taśmy syntetycznej z klamrą z tworzywa sztucznego.
Przygotowało je Szefostwo Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i Wojskowy Ośrodek Badawczo-Wdrożeniowy Służby Mundurowej w Łodzi. Zmiany były konieczne, bo te użytkowane od blisko 10 lat – wzór 93 – nie spełniały wymagań współczesnego pola walki. Niektórzy żołnierze narzekali, że za szybko się niszczą.
Nowe mundury dostali żołnierze wojsk specjalnych oraz ci, którzy wyjadą na misję. – Mają je wszyscy, czyli blisko 1800 żołnierzy wchodzących w skład XIII zmiany, która jedzie do Afganistanu – mówi płk Jerzy Iwanicki, szef Oddziału Mundurowego Szefostwa Służby Mundurowej w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych. – Nowy mundur ma inny krój, pozwalający na większą swobodę ruchów. Zobaczymy, jak sprawdzi się na misji – zastanawia się kpt. Tomasz Słodziński z 2 Pułku Saperów w Kazuniu.
Polówki nowego wzoru na misję do Bośni i Hercegowiny zabrali też żołnierze V zmiany PKW EUFOR. W czerwcu wyjadą w nich do Kosowa kolejni.
Prace nad nowym umundurowaniem rozpoczęły się w łódzkim ośrodku w 2007 roku. Rok później gotowe były pierwsze egzemplarze. Pierwsi testowali je żołnierze Wojsk Lądowych. Ćwiczyli w nich nie tylko na krajowych poligonach, ale także na misjach w Afganistanie i Czadzie. Po raz pierwszy podczas prac nad wojskowym umundurowaniem brano pod uwagę sugestie ich przyszłych użytkowników. Po uwzględnieniu niektórych uwag powstały kolejne prototypy. One także trafiły do „żołnierskich konsultacji”. Ostatecznie powstały cztery wersje wzoru 2010: mundur polowy, mundur polowy letni, mundur polowy tropikalny w kamuflażu pustynnym oraz mundur polowy specjalny (wykonany z tkaniny trudnopalnej).
Mundury dla kolejnych żołnierzy z jednostek na terenie kraju mają być wydawane już w przyszłym roku.
Nowy model kurtek testowali jesienią ubiegłego roku piloci. O tym, co o nich sądzą, przeczytacie w materiale na portalu polska-zbrojna.pl.
Ładna – co z tego, skoro niepraktyczna Wyglądają nieźle, gorzej z wykonaniem – mówią piloci, którzy od kilkunastu tygodni testują nowe kurtki. Najbardziej przeszkadza im to, że są źle dopasowane, za ciężkie i nie przepuszczają powietrza. – Wszystkie opinie uwzględnimy – zapewniają wojskowi odpowiedzialni za zakupy. |
autor zdjęć: mjr Dariusz Osowski
komentarze