moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komisja przyjęła budżet MON na 2013

Posłowie z sejmowej komisji obrony zaakceptowali projekt przyszłorocznego budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Resort ma dostać ponad 31 miliardów zł, czyli o niemal 2 miliardy zł więcej niż w roku 2012. – Środki, które dostaniemy w 2013 roku, umożliwią realizację programów priorytetowych, modernizację armii i wywiązanie się z międzynarodowych zobowiązań – zapewniał Robert Kupiecki, wiceminister obrony.

Rząd chce, by w przyszłym roku na obronność zostało przeznaczonych 31,4 mld zł, jednak do kasy MON trafi 31,2 mld zł. Reszta została uwzględniona w innych częściach budżetu, m.in. koszty związane z rozwojem technicznym i badawczym częściowo zapisano w dziale nauka. Na wydatki majątkowe, z których finansowane są m.in. uzbrojenie i sprzęt, przeznaczono 8,2 mld zł, z tego 7,8 mld na modernizację techniczną armii. Podobną kwotę – ponad 7,8 mld zł – zarezerwowano na wynagrodzenia i uposażenia.

– Budżet resortu obrony rzeczywiście wydaje się być oazą spokoju – zaczął wiceprzewodniczący komisji Stanisław Wziątek z SLD, ale zaraz dodał: – Jednak po lekturze projektu ustawy budżetowej posłowie nadal nie wiedzą, na co MON chce przeznaczyć otrzymane pieniądze. Co gorsza, mam wrażenie, że nie wiedzą tego nawet sami generałowie.

Brak szczegółów dotyczących planowanych inwestycji to główny zarzut, jaki stawiali posłowie opozycji. – Skoro mamy głosować nad budżetem, to powinniśmy poznać konkrety: co, kiedy i za ile kupimy – dopytywał Waldemar Andzel (PiS). I podawał przykład korwety Gawron. – Wciąż słyszymy bardzo enigmatyczne zapowiedzi dokończenia tego okrętu. A powinniśmy wiedzieć np. jak MON chce go uzbroić? – dociekał.

Konkretów domagał się również poseł Zbigniew Zaborowski (SLD). – W planie wydatków mamy podane sumy, ale nigdzie nie ma informacji ilościowej. A skoro nie wiemy, ile sztuk i czego zamierza kupić wojsko, to czy możemy mieć pewność, że rzeczywiście armia będzie unowocześniona – mówił.

Ciekawość posłów nie została jednak zaspokojona. – Plany modernizacji technicznej wojska są utajnione. Możemy je przedstawić, ale tylko na zamkniętym posiedzeniu komisji – zaznaczył gen. bryg. Grzegorz Sodolski, dyrektor Departamentu Budżetowego MON.
Pomyłki w projekcie usiłował wychwycić poseł Mariusz Kamiński, wiceprzewodniczący komisji z ramienia PiS. – Na wczorajszej komisji usłyszeliśmy, że na Marynarkę Wojenną w przyszłym roku rząd przeznaczy 900 mln, ale w dokumencie, który dostaliśmy, przeczytałem, że będzie to niespełna 700 mln. Gdzie się podziało 200 milionów?! – zastanawiał się. Jednak przedstawiciele ministerstwa uspokoili posła PiS, że brakującą sumę odnajdzie w innej rubryce.

Przy okazji członkowie komisji zapytali przedstawicieli MON o plany resortu zakupu w Niemczech trzech okrętów. O tym, że jest taki pomysł, napisała „Rzeczpospolita", powołując się na słowa wiceministra obrony gen. Waldemara Skrzypczaka. – Przecież mieliśmy wspierać rodzimą zbrojeniówkę – wytykał poseł Zaborowski. Jednak ani minister Kupiecki, ani generałowie nie chcieli rozmawiać na ten temat.

Zainteresowanie posłów wzbudziła również zapowiedź połączenia Wojskowej Agencji Mieszkaniowej oraz Agencji Mienia Wojskowego. – Jeszcze niedawno zapewniano nas, że taka fuzja nie jest potrzebna. Gdzie są pieniądze na restrukturyzacje tych instytucji? Przecież zwalnianym pracownikom trzeba będzie płacić odprawy – mówiła wiceprzewodnicząca Jadwiga Zakrzewska (PO). Odpowiedział jej gen. Sławomir Pączek, zastępca szefa Zarządu Planowania Rzeczowego w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. – Cały czas analizujemy aspekt finansowy, ale przypuszczamy, że nie będziemy potrzebować na ten cel dodatkowych środków – przekonywał, dodając, że obie instytucje mają już ustalone budżety i to z nich zostaną opłacone koszty związane z fuzją. Przypomniał też, że w przyszłym roku WAM dostanie 897 mln zł, a AMW – 1,3 mln zł.

Podczas posiedzenia padło też pytanie o kupno samolotów dla VIP-ów. – Czy MON nie ma zamiaru rozstrzygnąć tej kwestii? – chciał wiedzieć Dariusz Seliga (PiS). Gen. Sodolski przyznał, że w projekcie budżetu nie ma na ten cel środków. – Samolotu nie będzie, ale do końca 2013 r. kupimy 5 śmigłowców, które będą służyły do transportu VIP-ów – uzupełnił gen. Pączek.

Posłów rozczarowała suma przeznaczona na badania i rozwój techniczny – 78,4 mln zł, choć i tak to trzy razy więcej niż wydatki na ten cel w 2012 r.

Pojawił się też wątek dotowania wojskowego szkolnictwa wyższego. Poseł Seliga chciał wiedzieć, czy MON ma pomysł co zrobić, by placówki te nie zadłużały się. – Akademia Obrony Narodowej ma 6 mln długu – wytknął poseł PiS. Usłyszał jednak zapewnienie, że sytuacja finansowa Akademii powoli poprawia się. – Nowy rektor realizuje plan restrukturyzacji i sądzimy, że od nowego roku uda mu się wyprowadzić AON na prostą – przekonywał gen. Pączek.

Warto dodać, że w przyszłorocznym budżecie najwięcej, bo 2,88 mld zł dostaną Wojska Lądowe. Na Siły Powietrzne zarezerwowano 1,53 mld zł, a na Marynarkę Wojenną około 900 mln zł. Na Wojska Specjalne ma być przeznaczone ponad 311 mln zł. Żandarmeria Wojskowa dostanie około 200 mln zł.

Wydatki na zabezpieczenie wojsk, czyli szeroko rozumianą logistykę, przekroczą 3,99 mld zł, na Służbę Wywiadu Wojskowego – 125,8 mln zł, a na Służbę Kontrwywiadu Wojskowego – 164,4 mln zł.

Wysokość budżetu MON jest ściśle związana z PKB. Zgodnie z ustawą z 2001 r. o przebudowie i modernizacji sił zbrojnych nakłady na obronność nie mogą być niższe niż 1,95 proc. PKB roku poprzedniego.

JT

autor zdjęć: Piotr Waglowski

dodaj komentarz

komentarze

~And
1351153620
Czyli dalej MON jest państwem w państwie. Tajemnicą są dokładne dane techniczne ale nie ilość i typ kupowanego sprzętu. Słowem- dajcie pieniądze ale nie pytajcie na co.
C9-95-4F-A3

Kraby dla podhalańczyków
 
W jedynym słusznym kierunku
Napięta sytuacja na granicy
Course on Diplomacy
Inwestycje Stoczni Wojennej
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Ciemne strony Facebooka
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
O bezpieczeństwie państw NATO
Raki dla podhalańczyków
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Żołnierze poszkodowani na granicy
Saper robi przejście
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Legia Akademicka po raz piąty
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Święto sportowców w mundurach
Żołnierze bez testów z WF-u
Sportowiec roku
Ogień na alpejskich szczytach
Będą podwyżki dla żołnierzy
Kobiety a pokój
Duch Invictus jest, czas na formę
Szczury Torbuku
Wilk na poligonie
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Time for Miecznik
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
AZOR – podwodny specjalista
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Polityka nie znosi próżni
Afganistan. Czas wracać do domu
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Wybierz się na wojskowe studia
KFOR: wyższy stopień gotowości
BohaterONy 2021 wręczone!
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Będzie ustawa o obronie
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Emerytura wypłacana w … karmie
103 lata Sztabu Generalnego
Zbrodnia bez kary
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Dron dla hydrografów
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Szef MON odwiedził USA
„Ramstein Alloy” nad Litwą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO