moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Spike, czyli strzelanie z chirurgiczną precyzją

Na poligonie w Żaganiu żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej ćwiczyli strzelanie z wyrzutni pocisków kierowanych Spike. To jedna z najnowocześniejszych broni przeciwpancernych w wyposażeniu polskiej armii.


Podczas ćwiczeń żołnierze musieli sobie poradzić z sytuacjami, które mogą się zdarzyć na polu walki, m.in. opanować stres i zmęczenie. Zanim zaczęli strzelać wojskowi wyposażeni w wyrzutnię i pociski Spike mieli pokonać ponad kilometr piaszczystego, pagórkowatego terenu. Po drodze osłaniali się nawzajem, gdyż w każdej chwili mógł ich zaatakować przeciwnik.

Kiedy dotarli na miejsce, przygotowali wyrzutnię, nastawili przyrządy celownicze i pocisk wyposażony w kamerę skierowali do celu oddalonego o ponad 3 km. –Takie szkolenia pozwalają nam ćwiczyć nie tylko oddawanie strzałów, ale przede wszystkim kontrolowanie pocisku. By dobrze to zrobić, żołnierz musi być opanowany i maksymalnie skupiony –mówi st. kpr. Marek Oleksa, uczestnik szkolenia.

Wyrzutnia i pociski Spike to broń przeciwpancerna, którą – ze względu na stosunkowo lekką wagę – może przenosić 2-osobowa obsługa. System działa w dwóch trybach. Jeden to „odpal i zapomnij”, gdy użyte są pociski samonaprowadzające. System może też działać w trybie „odpal i koryguj”. Polega on na tym, że przy strzelaniu na odległość powyżej 2,5 km operator śledzi obraz z kamery umieszczonej w lecącym pocisku i wskazuje cel, gdy znajdzie się on w polu obserwacji.

Pociski Spike trafiły do polskiej armii w 2004 r. Używają ich m.in.: 6 Brygada Powietrznodesantowa, 12 Brygada Zmechanizowana, 17 Brygada Zmechanizowana, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich oraz 25 Brygada Kawalerii Powietrznej.

Źródło: 17 Brygada Zmechanizowana

mp

autor zdjęć: szer. Marceli Góralski

dodaj komentarz

komentarze


Czterej pancerni przeciw wyklętym
 
Trudny los zwycięzców
Amunicja dla czołgów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na Wiejskiej o wydatkach na obronność i weteranach
Sportowcy z „armii mistrzów” pokazali klasę
Zagadkowe znalezisko na Podkarpaciu
Tu zaczniesz drogę do cyberwojsk
Karol Nawrocki wybrany na prezydenta RP
Typhoony i Gripeny nad Bałtykiem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Drony Wizjer rozpoznają cel
Tajemne uderzenie
Lotnicza „sztafeta pokoleń”
Zawiszacy zwiększają zasoby K2
50 kabli na 50-lecie Jednostki Wojskowej Formoza
Od chaosu do wiktorii
Pancerna nauka jazdy
Pogrom rosyjskiego lotnictwa strategicznego
Unijni ministrowie podpisali SAFE
Rozpoznanie i możliwości rażenia bez ryzyka dla żołnierzy
Następne „Czarne Pantery” dla Wojska Polskiego
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Dziękujemy wam, weterani!
Żołnierz influencer?
Nasi czołgiści najlepsi
Szlachetny gest generała
Wojska inżynieryjne wzmacniają granicę
Dostawa K9 i chrzest ogniowy
Misja PKW „Olimp” doceniona
Fire from Coast
Szef MON-u oddał hołd gen. Marianowi Kukielowi
WOT z pomocą tonącym
Wyzwanie, które integruje
Pamiętają o powstańcach
Rosjanom wyciekły dwa miliony tajnych dokumentów
Kajakarze i ratownicy wodni z workiem medali
Kajakarze, pięściarze i lekkoatletka CWZS-u na podium
Silna Polska w Europie to Polska związana sojuszem z USA
Letni wypoczynek z MON-em
K2 ze słowacką tarczą
Podejrzane manewry na Bałtyku
Sportowcy z „armii mistrzów” na podium wioślarskich ME
Nowa mapa garnizonów
AW149 to przygoda życia
Zachód daje Ukrainie zielone światło
Kosiniak-Kamysz: Polska najbliższym partnerem Stanów Zjednoczonych w Europie
Powstanie raport o bezpieczeństwie dostaw do zbrojeniówki
„Zapad’ 25” przenosi się dalej od polskiej granicy
Bałtycka tarcza
„Baltops ’25” – NATO ćwiczy na Bałtyku
Wyzwanie, które integruje
Generał, olimpijczyk, postać tragiczna
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Pilecki. Do końca walczył z tyranią
Żołnierze z dodatkiem od czerwca
Kolejny krok ku wypowiedzeniu konwencji ottawskiej
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Nowe możliwości spółki Mesko

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO