moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowe Orły: lekkoatletyka (sprinterki i sprinterzy)

W 218-osobowym składzie reprezentacji Polski na Igrzyska XXX Olimpiady najwięcej jest lekkoatletów – 60. Wśród nich jest dwunastu sprinterów, z których sześcioro to żołnierze: st. mar. Marta Jeschke, st. szer. Daria Korczyńska, st. szer. Marika Popowicz, st. szer. Ewelina Ptak, st. szer. Kamil Masztak i szer. Robert Kubaczyk.


Tylko dwoje sprinterów wystartuje w Londynie w biegu indywidualnym na 100 m: st. mar. Marta Jeschke i Dariusz Kuć. Awans do półfinału będzie dla tej dwójki dużym sukcesem. Większe nadzieje wiążemy za to z występem naszych sztafet. Przełożeni sprinterek i sprinterów – dowódcy wojskowych zespołów i grup z Wrocławia, Bydgoszczy, Gdyni i Poznania – będą bardzo zadowoleni z awansu sztafet do finału. – Start w finale będzie już ogromnym sukcesem – twierdzi dowódca Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu mjr Leszek Korszun. – Nasze sztafety liczą się w Europie, ale w rywalizacji z zespołami ze wszystkich kontynentów mają niewielkie szanse na sukces. Jednak biegi sztafetowe na wielkich imprezach rządzą się swoimi prawami. Wszystko może się w nich wydarzyć: zgubienie pałeczki czy przekroczenie strefy zmian. Największe nadzieje wiążę mimo wszystko ze startem naszej sztafety 4x400 m mężczyzn – mówi dowódca Zespołu Sportowego Marynarki Wojennej kmdr por. Krzysztof Saba.


1 lipca, w ostatnim dniu XXI Mistrzostw Europy w Helsinkach, brązowy medal w sztafecie 4x100 m wywalczyły nasze reprezentantki. Polki pobiegły w tym samym składzie, i tej samej kolejności, jak przed rokiem na V Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Rio de Janeiro. Sztafetę rozpoczęła Popowicz. Sprinterka z Wojskowej Grupy Sportowej Bydgoszcz przekazała pałeczkę Korczyńskiej z wrocławskiego WZS. Na trzeciej zmianie pobiegła Jeschke z gdyńskiego ZS MW, a na ostatniej Ptak z WZS Wrocław. W Brazylii Polki cieszyły się ze srebrnego krążka, a w stolicy Finlandii z brązowego. Na mecie w Helsinkach sztafeta na medal pozdrowiła Wojsko Polskie radosnym okrzykiem: „Ku chwale ojczyzny”.

Udanym występem na tegorocznych mistrzostwach Starego Kontynentu Polki zapewniły sobie paszporty do Londynu. Kwalifikację olimpijską zdobyły w półfinałowym biegu, w którym pobiegły w czasie 43,13 s. Na szczęście nasi sprinterzy nie musieli walczyć w Helsinkach o nominacje na igrzyska. Zdobyli je bowiem wcześniej. Start w ME mieli pechowy. Z rywalizacji o medale odpadli w półfinale, gdyż nie zdążyli przekazać pałeczki w strefie zmian. Jeśli podopieczni trenera kadry narodowej sprinterów Tadeusza Osika wyciągną wnioski z helsińskiej lekcji, to stać ich w Londynie na pobicie ponad 30-letniego rekordu Polski. Poprawienie wyniku 38,33 s powinno zapewnić im awans do upragnionego olimpijskiego finału.


Na poprzednich igrzyskach w Pekinie ta sztuka nie udała się podopiecznym Osika, który w Londynie kierować będzie po raz czwarty z rzędu olimpijską sztafetą stumetrowców. W Chinach Polacy odpadli z dalszej rywalizacji w półfinale. Z dwóch wojskowych sprinterów, którzy polecą do Londynu w Pekinie byli obaj. Jednak trener Osik nie dał im szansy startu na olimpiadzie. St. szer. Kamil Masztak z poznańskiego ZS SP i szer. Robert Kubaczyk z wrocławskiego WZS mają jednak już za sobą występ na olimpijskiej bieżni. W zeszłym roku rywalizowali bowiem na Stadionie Olimpijskim imienia Joao Havelange’a w Rio de Janeiro – wywalczyli tam srebrny medal. Masztak, który jest żołnierzem od 2008 roku – o dwa lata dłużej od Kubaczyka, w rywalizacji pod egidą Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego zdobył jeszcze dwa medale: złoty w sztafecie 4x400 m na pierwszej edycji Halowego Wojskowego Pucharu Lekkoatletycznego i srebrny w sztafecie 4x100 m na Wojskowych Mistrzostwach Świata w 2009 roku.

Dalej od kolegów z męskiej sztafety zaszły w Pekinie nasze sprinterki. Polki wywalczyły awans do finału. Niestety, w najważniejszym biegu zostały zdyskwalifikowane za zmianę pałeczki poza dozwoloną strefą. Z reprezentantek Wojska Polskiego, które polecą do Londynu tylko Popowicz będzie debiutantką na igrzyskach. O olimpijskim starcie marzyła od 11 lat. Jeschke, Korczyńska i Ptak debiut mają już za sobą. Lekkoatletki z wrocławskiego WZS, które w wojsku są od lipca 2007 roku, przed czterema laty były w składzie pechowej sztafety. Korczyńska startowała też w Pekinie indywidualnie – odpadła w II rundzie eliminacji. Natomiast Jeschke, wcielona do armii w kwietniu 2009 roku, na ostatnich igrzyskach wystąpiła w dwóch konkurencjach: biegu na 200 m i sztafecie 4x100 m. W indywidualnym starcie nie zakwalifikowała się do ćwierćfinału, a w biegu rozstawnym startowała tylko w eliminacjach. Zawodniczka z ZS MW może się natomiast pochwalić zdobyciem drugiego dla Polski tytułu wojskowej mistrzyni świata w biegu na 200 m. Wywalczyła go w 2009 roku w Sofii. Dwa lata wcześniej najszybszą sprinterką na tym dystansie podczas czempionatu w Hyderabadzie była najstarsza z zawodniczek naszej medalowej sztafety – Korczyńska.

Jacek Szustakowski
dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Wojna o porządek świata
 
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Palmiry – miejsce kaźni
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Tajna misja polskiej agentki
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Abramsy pod dobrą opieką
Mocny sygnał od NATO
Telefon zaufania dla żołnierzy
Wojenny bohater na szubienicy
Lista trupich główek
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Eurofightery znowu w Polsce
Będzie za co kupić koreańską broń
Zamiana po włosku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Dobrowolsi – czas start!
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Leopardy jadą na poligon
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Kleszcze dla wojska
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Którą drogą do armii?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Bruksela przed szczytem
Priorytety dla armii
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zimowy sprawdzian podchorążych
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Air Show ’25 – do zobaczenia
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Offset dla „Wisły”
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Nowoczesna łączność dla armii
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Zachód przeciwko „korsarzom”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowy szef CWCR
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO