moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Z Radomia do Las Vegas

Fabryka Broni „Łucznik” – Radom chce znacząco zwiększyć swój udział w czołowym rynku strzelectwa, czyli w Stanach Zjednoczonych. Polska firma promuje swoje produkty – przede wszystkim rodzinę karabinków modułowych MSBS Grot – na największych na świecie branżowych targach „Shot Show 2023” w Las Vegas.

Ponad 2,5 tys. mniejszych i większych wystawców, kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających oraz ponad 2 tys. dziennikarzy relacjonujących wydarzenia. „Shot Show 2023” w Las Vegas w Stanach Zjednoczonych to największa impreza wystawiennicza producentów broni strzeleckiej na świecie. Zainteresowanie wydarzeniem nie dziwi, bo USA są bez wątpienia największym rynkiem zbytu dla wytwórców wszelkiego typu broni strzeleckiej dla cywilów – od pistoletów począwszy, na karabinach i karabinkach skończywszy.

Według analityków z projektu „Small Arms Survey”, działających przy Graduate Institute of International and Development Studies w Genewie, w 2017 roku na 100 mieszkańców Stanów Zjednoczonych przypadało średnio 120 sztuk różnego typu broni palnej. Daje to ponad 400 mln sztuk broni w obiegu, z czego liczbę różnego typu karabinów ocenia się na około 30–40 mln.

REKLAMA

Polscy producenci broni strzeleckiej również są obecni na amerykańskim rynku. Fabryka Broni „Łucznik” – Radom współpracuje m.in. z firmą Atlantic Firearms z Bishopville w Karolinie Południowej, która z sukcesem dystrybuuje produkty Łucznika: karabinki Beryl oraz pistolety VIS. Teraz radomska firma chce znacząco zwiększyć swój udział w amerykańskim rynku. Spółka nie tylko nawiązała współpracę z jednym z liderów sprzedaży broni w USA – firmą Arms of America z Teksasu – lecz także przygotowuje się do wprowadzenia na tamtejszy rynek nowego produktu – cywilnej wersji karabinka Grot dostosowanej do wymogów amerykańskich. – Karabinki MSBS USA Pistol 16ʺ oraz MSBS USA Pistol 14ʺ to nasza odpowiedź na zapotrzebowanie rynku cywilnego w Stanach Zjednoczonych. Jesteśmy przekonani, że nowa oferta będzie cieszyła się równie wielkim powodzeniem jak dotychczasowe produkty, które rozeszły się w błyskawicznym tempie tuż po ich premierze – podkreśla Seweryn Figurski, członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom.

Dodaje, że polska broń w najbliższych dniach zostanie poddana certyfikacji przez agencję ATF (Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives), czyli agencję Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zajmującą się m.in. dopuszczaniem broni strzeleckiej do obrotu w USA.

Najprawdopodobniej karabinki, gdy już trafią do sprzedaży w USA, znajdą wielu chętnych. Broń na targach cieszy się bowiem bardzo dużym zainteresowaniem, podobnie jak dotychczasowe premiery Łucznika w Stanach Zjednoczonych. A stoisko radomskiej firmy odwiedza wielu gości. – Cieszy nas, że produkty, które mamy w ofercie, zostały kolejny raz bardzo dobrze przyjęte i docenione na tak wymagającym rynku, jakim bez wątpienia jest rynek amerykański. Utwierdza nas to w przekonaniu, że produkujemy broń na najwyższym poziomie i możemy śmiało konkurować z producentami uzbrojenia z całego świata – komentował dr Wojciech Arndt, prezes Fabryki Broni „Łucznik” – Radom.

Łucznika na targach w stolicy hazardu promowały: MSBS Grot 762N kalibru 7,62 × 51 mm z lufą 20” i 16”, a także MSBS Grot C16 FB-A2 kalibru 5,56 × 45 mm wraz z podwieszanym granatnikiem oraz sprzedawane już w Stanach Zjednoczonych karabinki z rodziny Beryl, m.in. samopowtarzalny Beryl M22 kalibru 22LR oraz Beryl S 762 kalibru 7,62 × 39 mm i Beryl S 223 kalibru 223 REM.

Grot to pierwszy po II wojnie światowej karabinek maszynowy zaprojektowany i w całości wyprodukowany w Polsce – siłami naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej oraz inżynierów z Fabryki Broni „Łucznik” z Radomia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Fabryka Broni „Łucznik”

dodaj komentarz

komentarze

~Luke
1674231060
Jezeli cena za karabinek Grot w bedzie miedzy $899.00 i $1299 to ma szanse bo po tyle kosztuja karabinki i twedy ja nawet kupie w moin stanie gdzie mieszkam.
62-A8-3C-0C

Wyższe diety za służbę na granicy
 
Przysięga w Kolnie
Plan misji „Air Defender”
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Odliczanie do przysięgi
F-16 i Hercules wylądują na drodze
Abramsy jadą na ukraiński front
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Wirtualna walka na morzu
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Śladem profesjonalistów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Murem za polskim mundurem
Kurs na rozwój
FA-50 doleciały!
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Armia: Żołnierze, badajcie się!
Atak o świcie
Samoloty C-295M w Wojsku Polskim służą już 20 lat!
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
16 Dywizja świętuje
Dwa medale w Budapeszcie
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Polsko-koreańskie rozmowy
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Szef rządu w Łuczniku
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Raki dla podhalańczyków
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Mała Narew już w Gołdapi
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Brązowa czwórka podwójna
Lecimy F-35
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Okręt w matni, załoga walczy
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
RBN o rezultatach szczytu NATO
Wojsko pomoże Słoweńcom
LITPOLUKRBRIG z nowym dowódcą
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Ahoj, Dni NATO!
"Jesienny ogień” z ministrem
Szwedzi na „Czernickim”
Czerwona powódź
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
Stawia na dobrą komunikację
Gdy zagraża ogień
Konsekwentnie dąży do celu
Armia wraca na wschód Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO