moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Animus Fortis, czyli mężny duch

Szeregowy Michał Tomczyk ocalił życie czterem osobom uwięzionym w płonącym domu, mł. chor. Piotr Osiński uratował czterolatkę topiącą się w basenie, natomiast zespół kilkunastu specjalistów z 2 Szpitala Polowego we Wrocławiu uczestniczył w akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi w Turcji. Dziś Wojskowy Instytut Medyczny przyznał im nagrody i wyróżnienia Animus Fortis.

Dziś w Wojskowym Instytucie Medycznym odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień w ramach VII edycji konkursu Animus Fortis (Mężny Duch). Są one przyznawane za udział w akcjach ratowniczych oraz dokonania i osiągnięcia związane z medycyną. W tym roku uhonorowano dwie osoby oraz dwie instytucje, które zdobyły uznanie kapituły nagrody. W jej skład wchodzi między innymi dyrektor WIM-u oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

REKLAMA

Gen. broni Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-u, powiedział podczas dzisiejszej uroczystości, że nagroda trafia w ręce wyjątkowych osób. – Stajemy oko w oko z ludźmi, którzy w sytuacji zagrożenia nie mieli dylematu, jak się zachować. Mam ogromny szacunek do laureatów i respekt dla nich oraz czuję wielką pokorę wobec – zapewnił gen. Gielerak. – Bohaterem nikt się nie rodzi, bohaterem można się stać. Dzieje się to w ułamku sekundy, gdy musisz podjąć decyzję, czy jesteś w stanie poświęcić swoje „być” dla dobra innego człowieka – podkreślił.

List skierowany do laureatów nagrody Animus Fortis przesłał wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. „Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym. Jestem pełen najwyższego uznania i najwyższego szacunku dla waszej odwagi i determinacji w walce o ludzkie zdrowie i życie. Jesteście wielcy sercem i duchem”, napisał wicepremier.

W kategorii indywidualnej (Mężny Duch) zwyciężył szer. Michał Tomczak.

Nagrodę – miniaturę pomnika Sanitariusza – odebrał w kategorii indywidualnej szer. Michał Tomczak, żołnierz 16 Pułku Saperów w Orzyszu oraz strażak Ochotniczej Straży Pożarnej w Mikołajkach. Został wyróżniony za niezwykłą odwagę, którą wykazał się podczas akcji ratunkowej 5 stycznia 2023 roku. Tego dnia wcześnie rano usłyszał alarm wzywający strażaków ochotników do stawienia się w remizie. Natychmiast wsiadł w samochód. Okazało się, że dom, w którym wybuchł pożar, znajduje się na trasie z jego domu a do remizy. Szybko ocenił sytuację i sam rozpoczął akcję ratunkową. Uratował cztery osoby, które były uwięzione na poddaszu płonącego budynku. – Dziękuję bardzo za nagrodę. Dla mnie to jak klamra mojego ratowniczego życia. Niegdyś ratownictwo było dla mnie przygodą, dziś jest zawodem i pasją – powiedział szer. Tomczak.

Nagrodę w kategorii instytucji otrzymał 2 Szpital Polowy we Wrocławiu. Wyróżniony został zespół biorący udział w akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi w Turcji. W imieniu zespołu nagrodę odebrał płk lek. Jarosław Bukwald, komendant szpitala. – To wyróżnienie jest dla nas bardzo ważne, bo oznacza, że ktoś dostrzega naszą działalność medyczną połączoną z wojskiem. To ciężki kawałek chleba, ale daje wiele satysfakcji – powiedział płk Bukwald, odbierając nagrodę. Opowiedział również o tym, jak wyglądał wyjazd jego zespołu w celu udzielenia pomoc ofiarom katastrofy. – O tym, że w Turcji było trzęsienie ziemi, dowiedziałem się z mediów. Ale chwilę później zadzwonił telefon. Dostałem informację, że jesteśmy potrzebni na miejscu, by pomagać strażakom – relacjonował komendant szpitala. – W dwie godziny zorganizowaliśmy zespół osób gotowych do wylotu. Kolejne 12 godzin zajęło nam przygotowanie sprzętu i materiałów medycznych. Chwilę później byliśmy już na pokładzie samolotu lecącego do Turcji – wspominał płk Bukwald. Lekarze byli przekonani, że zorganizują jedynie przejściową placówkę dla osób wyciągniętych spod gruzów. Miał to być punkt, w którym medycy będą udzielać poszkodowanym pierwszej pomocy, następnie przetransportują ich do tureckich szpitali. Jednak placówki medyczne były zniszczone i nie działały. – Uznaliśmy, że możemy hospitalizować jednocześnie 30 osób, ale strona turecka dała nam namioty z miejscem dla 600 ofiar katastrofy – opowiadał oficer.

W tym roku kapituła nagrody przyznała również dwa dyplomy honorowe. Jeden z nich trafił do mł. chor. Piotra Osińskiego z SOP (Służba Ochrony Państwa), który uratował życie czteroletniej dziewczynce topiącej się w hotelowym basenie. Drugi dyplom otrzymał zespół rekonstrukcyjno-replantacyjny z Kliniki Chirurgii Urazowej i Ortopedii 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie. W 2023 roku zespół przeprowadził 26 operacji replantacji, czyli doszycia całkowicie odciętych fragmentów kończyn oraz doszycia prawie częściowo amputowanych niedokrwionych kończyn.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Tomasz Zaborowski

dodaj komentarz

komentarze


Polska wiktoria na Monte Cassino
 
Pytania o europejską tarczę
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Na straży nieba
Po przeprawie ruszyli do walki
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
They Will Check The Training Results in Combat
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Abramsy w pętli
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
By Polska była bezpieczna
Pływacy i maratończycy na medal
Zawsze gotowi do pomocy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Orzeł dla bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
„Pierwsza Drużyna” na start
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wszystkie misje AWACS-a
Bohater odtrącony
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polki pobiegły po srebro!
Więcej hełmów dla żołnierzy
W obronie wschodniej flanki NATO
Układ nerwowy Mieczników
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Flota Bayraktarów w komplecie
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO