moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON: bezpieczeństwo narodowe jest priorytetem

Niezależnie od sporów politycznych najważniejsze jest bezpieczeństwo kraju. Musimy znajdować wspólny język w sprawach bezpieczeństwa. I ten wspólny język jest – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmowy polityków dotyczyły m.in. nominacji najważniejszych dowódców WP i transformacji polskiej armii.Spotkanie zwierzchnika sił zbrojnych prezydenta Andrzeja Dudy i wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza odbyło się w piątek przed południem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem rozmów polityków były najważniejsze problemy dotyczące polskiej armii, m.in. jej transformacji i modernizacji oraz kontraktów zbrojeniowych. Poruszono także kwestie kolejnych nominacji generalskich.

– Było to spotkanie poświęcone kwestiom bezpieczeństwa wojskowego i zewnętrznego państwa w ujęciu bieżącej współpracy i działań operacyjnych, ale również strategicznego wymiaru współpracy zwierzchnika sił zbrojnych i ministra obrony – powiedział po spotkaniu szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, minister Jacek Siewiera. – Rozmowy dotyczyły także inicjatywy ustawodawczej prezydenta, czyli reformy systemu kierowania i dowodzenia, wprowadzenia stałych planów obronnych, przygotowania państwa do reagowania w warunkach kryzysu hybrydowego i działań asymetrycznych – dodał szef BBN.

Prezydent Duda rozmawiał z szefem MON-u o aktualnych i kolejnych kontraktach zbrojeniowych oraz nowych programach operacyjnych. Poruszono także aspekty dotyczące szkolenia, zabezpieczenia logistycznego wojska i implementacji nowego uzbrojenia.

– Od pierwszych dni urzędowania deklarowaliśmy, że kwestie bezpieczeństwa są dla nas priorytetem. Mimo różnic politycznych w sprawach bezpieczeństwa jest wspólny mianownik. Musimy znajdować wspólny język i ten wspólny język jest – powiedział po spotkaniu z prezydentem wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. – To współdziałanie między rządem, prezydentem, Sztabem Generalnym WP i wojskowymi już udowodniliśmy, gdy rakieta przekroczyła polską przestrzeń powietrzną. Taka współpraca będzie zawsze – zadeklarował minister obrony narodowej.

REKLAMA

Film: Magdalena Kowalska-Sendek, Paweł Sobkowicz

Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że niebawem będziemy obchodzili 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO, a przed nami także szczyt Sojuszu w Waszyngtonie. – To ważne, by przy takich okazjach mówić o sprawach bezpieczeństwa jednym głosem, by mieć wspólne zdanie w sprawach strategicznych, związanych z Wojskiem Polskim, jego funkcjonowaniem i modernizacją – przekonywał wicepremier podczas konferencji prasowej. Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał o rekordowym budżecie MON-u, który razem z Funduszem Wsparcia Sił Zbrojnych wynosi 160 mld złotych. Wspomniał o 20-procentowych podwyżkach uposażeń wojskowych i pracowników wojska. Minister obrony mówił również o planach modernizacyjnych armii i zakupach uzbrojenia na około 19 mld złotych (z tego prawie 18 mld zł trafić ma do polskiego przemysłu zbrojeniowego).

Wicepremier przyznał, że podczas spotkania z prezydentem omówiono także kwestie dotyczące planów obsadzenia stanowisk dowódcy generalnego RSZ i dowódcy WOT. – To leży w kompetencjach prezydenta, ale bardzo dobrze, że jest konsultowane – podkreślił Kosiniak-Kamysz. Przyznał, że wysoko ocenia dotychczasową współpracę ze Sztabem Generalnym WP i innymi dowódcami wojskowymi. – Żołnierze służą Rzeczypospolitej, a nie siłom politycznym czy organom, które sprawują nad nimi nadzór. To jest dla mnie fundamentalna zasada i będę jej przestrzegał – podkreślił wicepremier Kosiniak-Kamysz.

Podczas konferencji prasowej szef MON-u nawiązał też do pierwszych podpisanych przez nowe kierownictwo resortu kontraktach zbrojeniowych. – Podpisaliśmy około dziesięć umów. Cały czas przychodzi zamówiony wcześniej sprzęt wojskowy, a my ze spokojem analizujemy zawarte wcześniej kontrakty – powiedział. Zaznaczył też, że w tym roku poza dużymi zamówieniami „nacisk będzie kładziony na indywidualne wyposażenie żołnierza”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Air Show ’25 – do zobaczenia
 
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Podoficer pies
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Rusza morski „Dragon”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Tajna misja polskiej agentki
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Którą drogą do armii?
Palmiry – miejsce kaźni
Zachód przeciwko „korsarzom”
Przerwany lot „Orlika”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Lotnictwo i kobiety
Wielki test w West Point coraz bliżej
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Pamiętamy o Niezłomnych
Leopardy jadą na poligon
Polska przystań brytyjskich jeńców
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Zamiana po włosku
Będzie za co kupić koreańską broń
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Nowoczesna łączność dla armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Sztandar dla Dowództwa WOT
Ferie w mundurze
Nowy szef CWCR
W Jachrance o skokach spadochronowych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Telefon zaufania dla żołnierzy
Priorytety dla armii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Eurofightery znowu w Polsce
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Kleszcze dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO