moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WZM – pancerne kompetencje w świetle rewolucji w wojskach pancernych i zmechanizowanych

Pośród licznych zakładów polskiego przemysłu obronnego niewiele jest takich, których kompetencje pozwalają na remonty czołgów. Jednym z dwóch najważniejszych tego typu ośrodków w Polsce są Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu.

WZM jako jedyne przeprowadzają remonty fabryczne z zerowaniem resursów aż trzech typów czołgów będących w wyposażeniu Sił Zbrojnych RP: Leopard 2A4, Leopard 2A5, T-72M1. Nie należy również zapominać o remontach BWP-1 oraz modyfikacji pojazdów BWR. Dodatkowo poznańskie zakłady posiadają unikatowe kompetencje w zakresie obsługi i napraw nowoczesnych układów napędowych – silników rodziny MB873 Ka.501, co współgra z dokonywanymi w WZM remontami silników do czołgów T-72M1 oraz do BWP-1 i BWR. Dawna „poznańska piątka” to podmiot dysponujący wyjątkowo szerokimi możliwościami wspierania sił zbrojnych w trakcie eksploatacji przez nie pojazdów gąsienicowych. Budowanie sukcesu było procesem rozłożonym na dekady – wspieranym przez stabilne zarządzanie zakładem, inwestowanie w załogę oraz nabywanie nowych technologii, a to dzięki inwestycjom realizowanym wyłącznie ze środków własnych WZM. Należy też wspomnieć, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie działania zarządu i tytaniczne wysiłki pracowników zakładu oraz pozytywny odzew ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej, w tym zlecenie remontów czołgów Leopard 2A4. Do sukcesu WZM przyczyniły się także inne zamówienia, które pozwoliły zakładom na przetrwanie w trudnych czasach, a potem ich stopniowy rozwój. Posiadanie unikatowych w Polsce możliwości w zakresie remontu układów napędowych klasy powerpack stało się jednym z czynników decydujących o zleceniu WZM remontów czołgów Leopard 2A5. W efekcie stopniowego rozwoju powstały zakłady, których kompetencje stały się podstawą utrzymania sprawności sprzętu wojsk pancernych i zmechanizowanych. W nadchodzących latach zadanie to będzie jeszcze bardziej istotne niż do tej pory.

Należy bowiem podkreślić, że gwałtowna wymiana generacyjna sprzętu dotyczy zwłaszcza czołgów. Jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie MON zdecydowało o nabyciu 250 sztuk M1A2 Abrams. Po rosyjskiej agresji rząd polski wysłał do Ukrainy ponad 300 pojazdów rodziny T-72 oraz PT-91. Aby je zastąpić, podjęto decyzję o nabyciu 116 czołgów M1A1FEP Abrams z USA oraz ultranowoczesnych czołgów K2 z Korei Południowej (najpierw 180 sztuk jako pilnego uzupełnienia stanów), a następnie o produkcji w kraju spolonizowanej wersji K2PL. Pojazdy te będą potrzebowały zaplecza serwisowo-remontowego, dlatego tak istotne jest pilne rozwijanie i budowanie kolejnych kompetencji – tym razem w zakresie obsługi nowych maszyn, które dopiero są wdrażane do SZRP.

Zakłady WZM przygotowują się do roli kluczowego podmiotu w obsłudze nowych pojazdów. Z końcem czerwca tego roku podpisano porozumienie między PGZ SA a GDLS (producentem abramsów), w którego ramach to właśnie poznańskie zakłady staną się centrum kompetencyjnym w procesie wsparcia eksploatacji czołgów Abrams w SZRP. Jednocześnie prowadzone są intensywne negocjacje dotyczące obsługi i remontów czołgów K2 oraz produkcji licencyjnej K2PL w WZM. Obecnie spółka ze środków własnych remontuje i wyposaża nowe hale, przystosowuje je do produkcji licencyjnej K2PL lub też kompleksowej obsługi czołgów Abrams, które w nadchodzących dekadach staną się podstawą wojsk pancernych i zmechanizowanych, co wspomoże zarówno obronę terytorium RP, jak i realizację zobowiązań sojuszniczych.

PZ

autor zdjęć: szer. Bednarczyk/ 1 WBPanc

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
 
Polska wiktoria na Monte Cassino
Więcej hełmów dla żołnierzy
Bohater odtrącony
Polki pobiegły po srebro!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Abramsy w pętli
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Orzeł dla bohaterów
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wszystkie misje AWACS-a
Krwawa noc pośród puszczy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Układ nerwowy Mieczników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
By Polska była bezpieczna
W obronie wschodniej flanki NATO
Broń Hitlera w rękach AK
They Will Check The Training Results in Combat
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Na straży nieba
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Śladami ojca
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
NATO on Northern Track
Zawsze gotowi do pomocy
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pływacy i maratończycy na medal
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Po przeprawie ruszyli do walki
Pytania o europejską tarczę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO