moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bezpieczeństwo Ukrainy to bezpieczeństwo nas wszystkich

Chcemy pokazać po raz kolejny całemu światu, że Ukraina jest suwerenna, niepodległa, dumna i wolna. I taka będzie, bo Ukraina zwycięży – powiedział w Kijowie Andrzej Duda. Prezydent spotkał się z przywódcą objętego wojną państwa, aby porozmawiać o zbliżającym się szczycie NATO. – Czynimy wszystko, by przyniósł klarowną perspektywę członkostwa Ukrainy w Sojuszu – zaznaczył.

Prezydent Andrzej Duda udał się do Kijowa prosto z sojuszniczych obrad, które wczoraj odbyły się w Hadze. Podczas podróży towarzyszył mu Gitanas Nausėda, prezydent Litwy, który będzie gospodarzem zbliżającego się szczytu NATO. Celem wizyty obu przywódców w Ukrainie było spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim, prezydentem objętego wojną kraju. – Przede wszystkim chcemy pogratulować i po przyjacielsku uścisnąć pana prezydenta Zełenskiego oraz wszystkich naszych sąsiadów Ukraińców w związku ze świętem konstytucji i 27. rocznicą jej uchwalenia. Stąd nasza obecność dziś – powiedział podczas konferencji prasowej Andrzej Duda. Prezydent zaznaczył, że w spotkaniu biorą udział głowy państw należących do tzw. Trójkąta Lubelskiego, który umożliwia współpracę na różnych szczeblach, zarówno politycznym, gospodarczym, jak i wojskowym, ale przede wszystkim zapewnia wsparcie i pomaga budować „pomyślność państw i narodów”.

W swoim przemówieniu Andrzej Duda podkreślał, że Ukraina dzielnie walczy, mimo że półtora roku temu, bez żadnego powodu, została zaatakowana przez dużo silniejszego przeciwnika. – Także dzięki naszemu wsparciu wojska ukraińskie nie tylko odpierają rosyjską agresję, ale przede wszystkim wypierają wroga ze swojej ziemi – dodał. – Mam nadzieję, że będzie możliwe zakończenie tej wojny w taki sposób, że Ukraina przywróci prymat prawa międzynarodowego poprzez wyzwolenie wszystkich terenów uznanych jako jej terytoria – dodał.

REKLAMA

Ważną kwestią, jaką poruszył Andrzej Duda, był również zbliżający się szczyt NATO w Wilnie. – Robimy wszystko, aby był to szczyt decyzyjny, by wzmocnił bezpieczeństwo naszej części Europy. Głęboko wierzymy, że bezpieczeństwo Ukrainy to bezpieczeństwo nas wszystkich. To są nasze wspólne interesy, aby NATO w naszej części Europy było jak najsilniejsze, a Ukraina stała się pełnoprawną częścią Sojuszu, objętą artykułem piątym traktatu północnoatlantyckiego – podkreślił. Zapewnił, że zarówno Polska, jak i Litwa będą wspierały ten proces. – Staramy się z panem prezydentem Gitanasem Nausėdą, aby postanowienia szczytu NATO w sposób klarowny tę perspektywę członkostwa Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim wskazały – powiedział. Dodał, że niezwykle ważne jest także to, aby Ukraina została objęta gwarancjami bezpieczeństwa, które zniechęcą rosyjskich agresorów przed kolejnymi atakami.

– Każdy naród pisze swoją konstytucję atramentem, ale mało kto jest zmuszony do pisania tej konstytucji krwią. Ukraina robi to już od 2014 roku, broni swojej niepodległości, terytorium, prawa i swej tożsamości. Broni drogi, którą obrała. Drogi do wolnego, zachodniego świata – rozpoczął swoje wystąpienie prezydent Nausėda. Zapewnił też, że Litwa nie tylko popiera członkostwo Ukrainy w NATO, ale nadal będzie udzielać jej wsparcia, np. przekazując broń. – Będziemy to robić aż do jej zwycięstwa. To jest decyzja naszego kraju i naszego narodu – zaznaczył.

Prezydent Zełenski podziękował przywódcom za wsparcie udzielone Ukrainie, zarówno wojskowe, jak i humanitarne. Mówił także o postępach ukraińskiej armii na froncie. – Rosja przegra tę wojnę. Nikt na świecie w to nie wątpi. Zdobędziemy pokój i bezpieczeństwo dla naszych narodów – zapewnił. Przywódca Ukrainy przyznał również, że liczy na to, że szczyt w Wilnie przyniesie jasny przekaz co do przyszłości Ukrainy w Sojuszu. Zapytany przez dziennikarzy o to, co się stanie, jeśli taka decyzja nie zapadnie, odpowiedział, że rozumie, iż w czasie wojny nie jest to możliwe. – Chciałbym jednak usłyszeć, że Ukraina otrzyma gwarancję bezpieczeństwa, nie zamiast członkostwa w NATO, lecz na okres do zakończenia wojny – zaznaczył.

Dziennikarze pytali prezydentów także o sytuację, która kilka dni temu miała miejsce w Rosji. Chodzi o działania prowadzone tam przez Jewgienija Prigożyna i podległą mu najemniczą Grupę Wagnera. Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę, że nawet jeśli część jej sił zostanie przerzucona na teren Białorusi, nie będzie miała zbyt wiele możliwości manewru, bo wcześniej wielu jej członków zginęło w Ukrainie. Dodał, że do takiej sytuacji na pewno nie dojdzie w Ukrainie. – Mamy potężne i nowoczesne wojsko. Sytuacja jest pod kontrolą – stwierdził. Andrzej Duda natomiast podkreślił, że wobec takich działań należy zachować czujność, bo nikt nie wie, jaki jest cel tej relokacji. Ponadto przypomniał, że na teren Białorusi jest też przerzucana rosyjska broń nuklearna. – Nie mamy żadnych wątpliwości, że te fakty zmieniają architekturę bezpieczeństwa w naszym regionie, w szczególności z punktu widzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z całą pewnością ta sprawa musi być wnikliwie rozpatrzona przez NATO – zaznaczył. Na koniec dodał, że granica polsko-białoruska jest bezpieczna dzięki działaniom podjętym wtedy, kiedy Białoruś skierowała w jej stronę migrantów.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Zielony talizman Polaków
 
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Certyfikacja Eurokorpusu
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Abramsy jadą na ukraiński front
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Polski dzień strzelania w Rumunii
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Wszystkie Pilice w wojsku
Szef MON-u o planach obrony kraju
Podchorążowie świętują
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
32 krążki pływaków-żołnierzy
Uwolnić zakładników
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Zimowy test dobrowolsów
Kolejne zakupy dla wojska
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Out of the Shadow
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Unijna pomoc dla Ukrainy
Spoczęli w ojczyźnie
PGZ rośnie w siłę
Misja: obronić Finlandię
Terytorials na etacie
Porozumienie Sikorski-Stalin
Saperzy na wschodzie Polski
„Sokół” wylądował
Loty M-346 wstrzymane
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Futsal na zakończenie rywalizacji
Wiara bez wiedzy
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Orka po koreańsku
Polsko-koreańskie rozmowy
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Co może Hugin
PKW Orlik gotowy na misję
Ekspresowa pomoc
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Fiński debiut w Sojuszu
Realia, a nie teoria
PKW Orlik już w Estonii
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Laserowa rewolucja
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Sokół czuwa w Tatrach
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO