moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

K9 ładowane z automatu

Model najnowszej wersji armatohaubicy K9 Thunder zaprezentowała podczas tegorocznych targów zbrojeniowych w Kielcach koreańska firma Hanwha Aerospace. K9A2 różni się od poprzedników systemem automatycznego ładowania, który pozwolił zwiększyć szybkostrzelność działa i zmniejszyć liczbę żołnierzy w załodze.

 Model armatohaubicy K9A2.

K9 to produkt dobrze w Polsce znany. W 2022 roku Agencja Uzbrojenia zawarła z Koreańczykami ramową umowę, która zakłada dostawę 672 samobieżnych armatohaubic. – Do tej pory dostarczyliśmy polskiemu wojsku około 170 pojazdów w wersji K9A1. W przyszłych roku ruszą dostawy K9 w spolonizowanej wersji PL – wyjaśnia Michał Karwacki, kierownik projektu K9 w firmie Hanwha Aerospace Europe.


Realizacja: Łukasz Zalesiński, Paweł Sobkowicz

REKLAMA

Tymczasem podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach koreański koncern zaprezentował najnowszy produkt serii – armatohaubicę K9A2. – Od wersji A1 różni się ona przede wszystkim automatycznym systemem ładowania. Takie rozwiązanie zwiększa szybkostrzelność armatohaubicy. Dodatkowo pozwala na ograniczenie liczby żołnierzy w załodze. Zmniejsza się ona z pięciu do trzech osób, co na polu walki ma niebagatelne znaczenie. W ten sposób ryzykujemy życiem mniejszej liczby wykwalifikowanego personelu – zaznacza Karwacki.

Pozostałe główne parametry wozu pozostają bez zmian. K9 Thunder jest wyposażona w 155-milimetrową armatę i wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm. Potrafi razić cele oddalone nawet o 40 km, a przy tym jest bardzo mobilna – rozwija prędkość do 67 km/h, jej zasięg operacyjny zaś wynosi 480 km. K9 ma też pancerz, który chroni przed odłamkami pocisków artyleryjskich i min przeciwpiechotnych, a także przed ogniem ciężkich karabinów maszynowych. W Polsce armatohaubice w wersji A1 trafiły między innymi do 1 Mazurskiej Brygady Artylerii i 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Z pojazdów tego typu korzystają również wojska Indii, Australii czy Norwegii.

– Wersja K9PL, którą niebawem otrzymają żołnierze, będzie miała tradycyjny system ładowania – przyznaje Karwacki. Nowości pojawią się jednak gdzie indziej. – Gdy opracowywaliśmy projekt, postawiliśmy przede wszystkim na współpracę z polskim przemysłem zbrojeniowym. Polonizacja obejmie na przykład systemy filtrowentylacji oraz system obrony przeciwlaserowej – wymienia kierownik projektu

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Hanwha Aerospace Europe

dodaj komentarz

komentarze


Polski żołnierz pobił w Chinach rekord świata
Terytorialsi w Pieninach
Trenują przed „Zapadem ‘25”
Terytorialsi na pętli
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Wyróżnienia dla najlepszych
Drony nad Polską
„Koalicja chętnych” o kolejnych działaniach w sprawie Ukrainy
PGZ idzie w morze
Małopolscy terytorialsi tym razem walczyli z suszą
Awaryjne lądowanie wojskowego śmigłowca
Szczyt przywódców ws. Ukrainy
Morski Drozd, czyli polski ekranoplan
Lockheed Martin wspiera polskich weteranów
Drony na celowniku
Żandarmeria skontroluje także cywilów
Nocne ataki na Ukrainę
Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
Z najlepszymi na planszy
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Nielegalny skład amunicji został zlikwidowany
Granica z Białorusią zamknięta. Przez ćwiczenia „Zapad”
Polska chce przyjąć więcej wojsk z USA
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Wielkie zbrojenia za Odrą
Niemiecki plan zniszczenia Polski
Świetne występy polskich żołnierzy
Dwie agresje, dwie okupacje
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Premier i szefowa UE na granicy w Krynkach
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Dobre wieści o Muzeum Wojska Polskiego
Zwycięska batalia o stolicę
Wicepremier Kosiniak-Kamysz rozmawia o technologiach nuklearnych
Na otwartym morzu mierzą daleko!
Zielona lista, czyli decyzja należy do żołnierza
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Certyfikacja „Dwunastki” na XII zmianę do Libanu
Laury MSPO przyznane
Banki – nowi partnerzy PGZ-etu
Nowelizacja ustawy o obronie z podpisem prezydenta
Beret „na rekinka” lub koguta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Informacja geoprzestrzenna na współczesnym polu walki
Startuje „Żelazny obrońca”
Spotkanie Trump-Nawrocki
Gen. Nowak: Pilotom wolno mniej
K9 ładowane z automatu
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Współpraca z Koreą ma wymiar strategiczny
Amerykańsko-rosyjski szczyt na Alasce
Polska i Szwecja, razem na rzecz bezpieczeństwa
Statuetki dla tuzów biznesu
„Pamięć o nim będzie szybować wysoko”
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Hekatomba na Woli
„Żelazny obrońca” na Bugu
„Żelazna Dywizja” na Narwi
„Road Runner” w Libanie
Brytyjczycy żegnają Malbork
Orlik na Alfę
Agencja Uzbrojenia na zakupach. Kieleckie targi to dopiero początek
„Żelazny obrońca” wkracza w decydującą fazę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO