moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Konsultacje przed szczytem Sojuszu

To będzie kluczowy szczyt NATO – powiedział w Hadze prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych spotkał się z sojusznikami, aby omówić tematy, jakie powinny zostać poruszone podczas obrad członków Sojuszu Północnoatlantyckiego, które w przyszłym miesiącu odbędą się w Wilnie. Określił też, jakie kwestie dotyczące bezpieczeństwa są kluczowe dla Polski.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Hadze z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, prezydentami Litwy i Rumunii: Gitanasem Nausėdą i Klausem Iohannisem oraz premierami: Królestwa Niderlandów Markiem Ruttem, Norwegii Jonasem Gahrem Størem, Belgii Alexandrem De Croo i Albanii Edim Ramą. Tematem, który zdominował obrady, był szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, który w lipcu odbędzie się w Wilnie. – Wszyscy mamy świadomość, że będzie to kluczowy szczyt NATO z uwagi na sytuację bezpieczeństwa w Europie po rosyjskiej agresji na Ukrainę – podkreślił po spotkaniu prezydent Duda.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP zaznaczył, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy „Polska podjęła poważne kroki na rzecz wzmocnienia swojego bezpieczeństwa”, pogłębiła też współpracę z sojusznikami i partnerami z całego świata. – Zmierzamy w tym samym kierunku, czyli bezpiecznej i dostatniej Europy oraz pokojowego porządku na świecie – powiedział. – Równocześnie zdajemy sobie sprawę, że jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii bezpieczeństwa państw członkowskich NATO, Europy oraz globalnego porządku opartego na zasadach i prawie międzynarodowym – dodał.

REKLAMA

Andrzej Duda określił także priorytetowe dla Polski obszary związane z bezpieczeństwem. Zdaniem prezydenta są to: wzmocnienie oraz dalsze działania na rzecz odstraszania potencjalnego agresora i obrony NATO, zapewnienie długoterminowego wzrostu wydatków na obronność ponoszonych przez wszystkich sojuszników, wspieranie finalizacji wstąpienia Szwecji do NATO, zagwarantowanie koniecznego wsparcia dla Ukrainy i przybliżenie jej do członkostwa w Sojuszu oraz opracowanie długofalowego podejścia dotyczącego reakcji na rosyjskie zagrożenia natury militarnej, gospodarczej i politycznej.

Podczas konferencji prasowej głos zabrał również Stoltenberg. W swoim przemówieniu nawiązał do sytuacji panującej w Rosji, związanej m.in. z działaniami Jewgienija Prigożyna, lidera najemniczej Grupy Wagnera. – Są to wewnętrzne sprawy rosyjskie, ale jest jasne, że nielegalna wojna prezydenta Putina z Ukrainą pogłębiła podziały wewnątrz państwa i zwiększyła napięcia w Rosji – powiedział szef NATO. – Nie wolno nam jednak lekceważyć Rosji, dlatego jeszcze ważniejsze jest, abyśmy nadal wspierali Ukrainę – zaznaczył. Dodał, że Ukraina cały czas walczy, a im więcej zajętych terenów uda się odbić ukraińskim wojskom, tym silniejsza będzie pozycja państwa przy stole negocjacyjnym.

Sekretarz generalny podziękował też sojusznikom za wspieranie walczącego państwa, w tym za szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi myśliwców F-16. – Będziemy zwiększać nasze zaangażowanie w programy wsparcia dla Ukrainy – zaznaczył. Jak mówił, to wszystko ma sprawić, że Ukraina „będzie bliżej należnego jej miejsca w NATO”.

Według Stoltenberga ważnym tematem podczas szczytu Sojuszu będzie kwestia budżetu, jaki jego członkowie przeznaczają na obronność. – Oczekuję, że sojusznicy uzgodnią ambitniejsze cele, jeśli chodzi o wydatki na obronność, gdzie 2 proc. PKB będzie jedynie punktem wyjścia, kwotą bazową, a nie sufitem – zaznaczył. – Wojna w Ukrainie pokazuje, że nie możemy brać pokoju za pewnik i musimy więcej inwestować w naszą obronę – stwierdził. Ponadto zapewnił, że NATO jest gotowe do obrony każdego cala swojego terytorium.

Szczyt NATO to najważniejsze spotkanie członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zapadają wówczas najważniejsze decyzje dotyczące przyszłości paktu, a także jego funkcjonowania. Najbliższe takie obrady odbędą się 11 i 12 lipca na Litwie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Marek Borawski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Ostre strzelanie w Świętoszowie
 
„Sokół” wylądował
Fiński debiut w Sojuszu
Wiara bez wiedzy
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Laserowa rewolucja
Unijna pomoc dla Ukrainy
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Out of the Shadow
Polski dzień strzelania w Rumunii
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Polsko-koreańskie rozmowy
Orka po koreańsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PKW Orlik już w Estonii
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Co może Hugin
Realia, a nie teoria
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Porozumienie Sikorski-Stalin
Podchorążowie świętują
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Terytorials na etacie
Futsal na zakończenie rywalizacji
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
32 krążki pływaków-żołnierzy
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Loty M-346 wstrzymane
Misja: obronić Finlandię
Kolejne zakupy dla wojska
Saperzy na wschodzie Polski
Sokół czuwa w Tatrach
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PKW Orlik gotowy na misję
Zielony talizman Polaków
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Uwolnić zakładników
PGZ rośnie w siłę
Wszystkie Pilice w wojsku
Certyfikacja Eurokorpusu
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Abramsy jadą na ukraiński front
Szef MON-u o planach obrony kraju
Spoczęli w ojczyźnie
Najdłuższa noc
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Ekspresowa pomoc
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO