moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Konsultacje przed szczytem Sojuszu

To będzie kluczowy szczyt NATO – powiedział w Hadze prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych spotkał się z sojusznikami, aby omówić tematy, jakie powinny zostać poruszone podczas obrad członków Sojuszu Północnoatlantyckiego, które w przyszłym miesiącu odbędą się w Wilnie. Określił też, jakie kwestie dotyczące bezpieczeństwa są kluczowe dla Polski.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Hadze z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, prezydentami Litwy i Rumunii: Gitanasem Nausėdą i Klausem Iohannisem oraz premierami: Królestwa Niderlandów Markiem Ruttem, Norwegii Jonasem Gahrem Størem, Belgii Alexandrem De Croo i Albanii Edim Ramą. Tematem, który zdominował obrady, był szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, który w lipcu odbędzie się w Wilnie. – Wszyscy mamy świadomość, że będzie to kluczowy szczyt NATO z uwagi na sytuację bezpieczeństwa w Europie po rosyjskiej agresji na Ukrainę – podkreślił po spotkaniu prezydent Duda.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP zaznaczył, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy „Polska podjęła poważne kroki na rzecz wzmocnienia swojego bezpieczeństwa”, pogłębiła też współpracę z sojusznikami i partnerami z całego świata. – Zmierzamy w tym samym kierunku, czyli bezpiecznej i dostatniej Europy oraz pokojowego porządku na świecie – powiedział. – Równocześnie zdajemy sobie sprawę, że jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii bezpieczeństwa państw członkowskich NATO, Europy oraz globalnego porządku opartego na zasadach i prawie międzynarodowym – dodał.

REKLAMA

Andrzej Duda określił także priorytetowe dla Polski obszary związane z bezpieczeństwem. Zdaniem prezydenta są to: wzmocnienie oraz dalsze działania na rzecz odstraszania potencjalnego agresora i obrony NATO, zapewnienie długoterminowego wzrostu wydatków na obronność ponoszonych przez wszystkich sojuszników, wspieranie finalizacji wstąpienia Szwecji do NATO, zagwarantowanie koniecznego wsparcia dla Ukrainy i przybliżenie jej do członkostwa w Sojuszu oraz opracowanie długofalowego podejścia dotyczącego reakcji na rosyjskie zagrożenia natury militarnej, gospodarczej i politycznej.

Podczas konferencji prasowej głos zabrał również Stoltenberg. W swoim przemówieniu nawiązał do sytuacji panującej w Rosji, związanej m.in. z działaniami Jewgienija Prigożyna, lidera najemniczej Grupy Wagnera. – Są to wewnętrzne sprawy rosyjskie, ale jest jasne, że nielegalna wojna prezydenta Putina z Ukrainą pogłębiła podziały wewnątrz państwa i zwiększyła napięcia w Rosji – powiedział szef NATO. – Nie wolno nam jednak lekceważyć Rosji, dlatego jeszcze ważniejsze jest, abyśmy nadal wspierali Ukrainę – zaznaczył. Dodał, że Ukraina cały czas walczy, a im więcej zajętych terenów uda się odbić ukraińskim wojskom, tym silniejsza będzie pozycja państwa przy stole negocjacyjnym.

Sekretarz generalny podziękował też sojusznikom za wspieranie walczącego państwa, w tym za szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi myśliwców F-16. – Będziemy zwiększać nasze zaangażowanie w programy wsparcia dla Ukrainy – zaznaczył. Jak mówił, to wszystko ma sprawić, że Ukraina „będzie bliżej należnego jej miejsca w NATO”.

Według Stoltenberga ważnym tematem podczas szczytu Sojuszu będzie kwestia budżetu, jaki jego członkowie przeznaczają na obronność. – Oczekuję, że sojusznicy uzgodnią ambitniejsze cele, jeśli chodzi o wydatki na obronność, gdzie 2 proc. PKB będzie jedynie punktem wyjścia, kwotą bazową, a nie sufitem – zaznaczył. – Wojna w Ukrainie pokazuje, że nie możemy brać pokoju za pewnik i musimy więcej inwestować w naszą obronę – stwierdził. Ponadto zapewnił, że NATO jest gotowe do obrony każdego cala swojego terytorium.

Szczyt NATO to najważniejsze spotkanie członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zapadają wówczas najważniejsze decyzje dotyczące przyszłości paktu, a także jego funkcjonowania. Najbliższe takie obrady odbędą się 11 i 12 lipca na Litwie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Marek Borawski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
 
Wszystkie misje AWACS-a
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Nowe zadania szefa SKW
Mobilne dowodzenie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Piedimonte – samobójcza misja
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Serwis K9 w Polsce
Cień atomowej zagłady
They Will Check The Training Results in Combat
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Grand Quadriga ‘24”
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ameryka daje wsparcie
Po śladach polskich bohaterów
Polki pobiegły po srebro!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Zawsze gotowi do pomocy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
NATO on Northern Track
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ostatnia droga Pileckiego
Nie szpital, a instytut
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Ryś” z laserem
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Pierwsza Drużyna” na start
Polska wiktoria na Monte Cassino
Podróż po AWACS-ie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO