moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Modernizacyjne priorytety wojska

W 2023 roku do polskiej zbrojeniówki trafi ponad 11 mld zł dzięki zamówieniom z wojska, zapowiada MON. – „Pakiet wzmocnienia Sił Zbrojnych RP na lata 2023–2025” jest olbrzymią szansą dla polskiego przemysłu obronnego na rozwinięcie zdolności produkcyjnych i uzyskanie strategicznych kontraktów – przekonywał wiceminister Wojciech Skurkiewicz na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

„Pakiet wzmocnienia Sił Zbrojnych RP na lata 2023–2025” to plan priorytetów dotyczących modernizacji i wyposażenia wojska, zwiększenia jego liczebności oraz składu bojowego poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. Posłowie sejmowej Komisji Obrony Narodowej chcieli dowiedzieć się, jaki w tym przedsięwzięciu będzie mieć udział polski przemysł zbrojeniowy. Posiedzenie odbyło się na wniosek polityków opozycji.

 

REKLAMA

Doktryna obronna

Plany modernizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej na najbliższe trzy lata przedstawił wiceminister Wojciech Skurkiewicz. Swoje wystąpienie rozpoczął od informacji, że Polska w ostatnich latach zmieniła swoją doktrynę obronną, głównie na skutek wniosków płynących z polityki Rosji i sytuacji w Ukrainie. – Celem naszych działań powinno być zbudowanie odpowiedniego potencjału odstraszania, aby nie dopuścić do zbrojnej napaści na Polskę, a w razie wybuchu konfliktu zbrojnego zminimalizować jego skutki. Tak by okupacja naszego terytorium miała jak najmniejszą skalę – tłumaczył wiceminister. Dodał, że Polska nie może sobie pozwolić na wpuszczenie przeciwnika na swój teren, a później walkę z nim, okrążanie i wypieranie. Wojciech Skurkiewicz podkreślał, że doświadczenia ukraińskie jasno pokazują, co dzieje się na terenach zajętych przez Rosjan. Do jakich barbarzyństw i zbrodni na ludności cywilnej tam dochodzi. – My musimy bronić kraju od pierwszego metra naszej granicy – wyjaśniał sens zmian w doktrynie obronnej.

Odpowiedzią na rosyjskie zagrożenia muszą być – jak podkreślał wiceminister – nowoczesne, liczne i dobrze wyszkolone siły zbrojne. Wojsko Polskie ma liczyć około 300 tys. żołnierzy, z czego 250 tys. mają stanowić żołnierze zawodowi, a 50 tys. żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Rozbudowa liczebności SZRP ma się odbywać stopniowo. W pierwszej kolejności zaplanowano zwiększenie liczby żołnierzy i sprzętu wojskowego w związkach taktycznych na wschodzie Polski, czyli 16 oraz 18 Dywizji Zmechanizowanej, a następnie 11 i 12 dywizji. – Zamierzamy również utworzyć dwie nowe dywizje ogólnowojskowe, które będą operować w północno-wschodniej części kraju oraz na południe od centrum – objaśniał.

Plan na lata 2023–2025

Szczegółowe plany modernizacyjne resortu obrony na lata 2023–2025 przedstawił posłom gen. bryg. Cezary Janowski, szef Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia – P3/P7 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Generał podkreślał, że dzięki zakupom nowoczesnego uzbrojenia każdy rodzaj wojsk zyska nowe zdolności i zwiększy swój potencjał bojowy. – W siłach powietrznych, po zrealizowaniu pakietu wzmocnienia, będziemy mieli trzykrotny wzrost potencjału. Jeżeli chodzi o wojska pancerne i zmechanizowane, będzie to dwuipółkrotny wzrost – wyliczał. Dodał, że najwięcej zyskają wojska rakietowe i artyleria, które odnotują prawie sześciokrotną zwyżkę potencjału. Podobnie ma być w obronie powietrznej.

Z kolei płk Robert Frommholz, zastępca szefa Agencji Uzbrojenia, wyjaśnił posłom, w jaki sposób i w jakim zakresie będą w „Pakiecie wzmocnienia Sił Zbrojnych RP na lata 2023–2025” uczestniczyły polskie firmy zbrojeniowe. – Obecnie Agencja Uzbrojenia realizuje około 400 umów, w tym 50 dotyczy zadań, które zostały zakwalifikowane do pakietu. W jego ramach agencja pozyskała w polskim przemyśle 32 śmigłowce wsparcia AW149, samochody dużej i średniej wielkości, zdalnie sterowane systemy wieżowe zintegrowane z KTO Rosomak, tzw. małą Narew – wymieniał pułkownik. Dodał, że zawarto również z Polską Grupą Zbrojeniową rekordową, bo szacowaną na około 20 mld zł, umowę na dostawę komponentów do wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS oraz K239 Chunmoo. Oficer podkreślał, że ten kontrakt jest doskonałym przykładem, iż resort, nawet zamawiając u zagranicznych dostawców sprzęt i uzbrojenie wojskowe, którego nie można kupić w Polsce, stara się wzmocnić polski przemysł zbrojeniowy. – Kierujemy się tym, aby przez transfer technologii, transfer wiedzy i know-how został w naszym przemyśle obronnym dokonany pewien zwrot w zakresie budowy potencjału produkcyjnego oraz serwisowo-obsługowego – zapewniał.

K9 w ogniu krytyki

Po wystąpieniach przedstawicieli resortu obrony narodowej głos zabrali członkowie sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Posłowie opozycji krytykowali MON za skalę zakupów dokonywanych w Korei Południowej, w tym szczególnie za zakup 155 mm armatohaubic K9, wskazując, że powinniśmy zamiast nich zamówić armatohaubice Krab produkowane przez Hutę Stalowa Wola. – Transferujecie miliardy za granicę, zamiast zamawiać u nas, choćby rozbudowując Hutę Stalowa Wola. To jest marnowanie potencjału środków, które mogłyby służyć Polsce – mówił poseł Mirosław Suchoń z Koalicji Obywatelskiej.

– Czy będziemy mieli pełne prawa eksportowe do haubic K9, skoro ma je produkować HSW? – dociekał poseł Paweł Poncyljusz (PO).

Na pytania posłów odpowiadał wiceminister obrony Marcin Ociepa, który reprezentował MON w drugiej części obrad komisji. Podkreślał, że Polska, decydując się na zakupy sprzętu wojskowego z Korei Południowej, wykazała się dalekowzrocznością, bo teraz, gdy zainteresowanie koreańskimi produktami znacząco wzrosło, nasz kraj nie musi czekać latami na dostawy. Podkreślał też, że dzięki kontraktom z Koreą uda się szybko nasycić Siły Zbrojne RP niezbędną ilością zaawansowanego i nowoczesnego sprzętu wojskowego.

Długa lista umów w 2023

Wiceminister wyjaśniał też, jakie dokładnie umowy zbrojeniowe MON skierowało do rodzimego przemysłu obronnego w ramach pakietu wzmocnienia. Ociepa zapowiedział, że w 2023 roku do polskiej zbrojeniówki trafi ponad 11 mld zł, z czego do PGZ-etu ponad 6 mld zł.

Zgodnie z wyliczeniami Marcina Ociepy w 2023 roku najwięcej, bo ponad 3 mld zł, trafi do PZL Świdnik w ramach realizacji umowy na dostawę śmigłowców AW149. Drugie na liście jest konsorcjum PGZ-Miecznik, które ma otrzymać miliard złotych w ramach kontraktu na budowę fregat rakietowych Miecznik. Nieco ponad pół miliarda trafi w tym roku do konsorcjum PGZ realizującego program „mała Narew”, na podobną sumę może liczyć Mesko za zestawy Piorun oraz HSW za armatohaubice Krab.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: HSW

dodaj komentarz

komentarze

~Stingray
1674220620
Co z polonizacją produkcji i serwisowania K9A1 i K2 przez PGZ !? JAK PRZEBIEGAJĄ NEGOCJACJE !? Podobno przez INDOLENCJĘ MON zostaliśmy oszukani przez Koreańczyków ??? Co z Krabem, który okazał się lepszy niż K9A1 ??
FC-5D-23-89
~andy
1673726340
jak świadomie nie rozwijacie polskiego przemysłu kupując wszystko z półki ... poza gadżetami z Polski ... to przynajmniej miejcie odwagę do tego się przyznać ... 40 MLD z czego 6 MLD w polskich firmach ... - a to dopiero początek wydatków
AE-13-0B-70

Terenowe motocykle II RP
 
Orlik w natowskiej misji
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Upominki dla tureckich dzieci
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Śladem profesjonalistów
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Leopardy pojadą do Ukrainy!
To był wielki cios dla polskiej armii
Z Radomia do Las Vegas
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Styczniowy poligon terytorialsów
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Weź udział w konkursie katyńskim
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Pamięć o powstańcach styczniowych
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
F-35 rozpoczynają Air Policing
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Nie zmarnować szansy
SAROV w opcji
Przetarcie przed manewrami
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Ukraina czeka na czołgi
Dwie dekady WIM-u
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej
Droga do mistrzostwa
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Modernizacyjne priorytety wojska
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Dodatek już nie za klasę
Ochotnicy rozpoczynają służbę
Abramsy jadą do Ukrainy!
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
4% PKB na Wojsko Polskie
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Desant w Forcie Bragg
Armia Czerwona niesie śmierć
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
W hołdzie powstańcom styczniowym
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
The Fall of the Superpower Myth
Tons on Board
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Dłuższa służba się opłaci
Walczymy z imperium zła
Nowa strzelnica w Piastowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO