W kwietniu weszła w życie Ustawa o obronie ojczyzny wprowadzająca znaczące zmiany w Wojsku Polskim, podpisano też umowę na zakup 250 czołgów Abrams. Z kolei w czerwcu w Madrycie odbył się szczyt NATO, podczas którego zadeklarowano wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu i dalszą pomoc walczącej Ukrainie. Jakie jeszcze wydarzenia przyniósł drugi kwartał 2022 roku?
KWIECIEŃ
Natowskie ćwiczenia
2,5 tys. żołnierzy z 12 państw, w tym z Polski, stawiło się na jedne z największych tegorocznych ćwiczeń NATO, „Brilliant Jump ‘22” w Norwegii. Manewry miały sprawdzić szybkość przerzutu wojsk VJTF (Very High Readiness Joint Task Force – Połączone Siły Najwyższej Gotowości) na znaczne odległości. Polacy uczestniczyli również w ćwiczeniach „Cold Response ‘22”, rozgrywanych w przestrzeni powietrznej, na morzu i na lądzie. Udział w nich wzięło 30 tys. wojskowych z 25 państw Europy i Ameryki Północnej.
Ustawa dla wojska
W życie weszła Ustawa o obronie ojczyzny wprowadzająca rozwiązania mające unowocześnić polskie wojsko, odtworzyć system rezerw i zwiększyć atrakcyjność służby. W dokumencie pojawiły się zapisy dotyczące m.in. świadczenia motywacyjnego dla żołnierzy, dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i stopnia starszego szeregowego specjalisty. Zmiany objęły też rekrutację do armii i politykę kadrową, dały również podstawy do zwiększenia nakładów na obronność oraz utworzenia Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych jako nowego źródła finansowania wojska.
Amerykański certyfikat dla Dęblina
41 Baza Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie otrzymała certyfikat amerykańskich sił powietrznych potwierdzający równoważność polskiego systemu szkolenia pilotów F-16 na M-346 Bielik z amerykańskim szkoleniem na T-38 do poziomu IFF (Introduction for Fighter Fundamentals). Na tej decyzji skorzystają przyszli polscy piloci samolotów F-16 i F-35, którzy nie będą musieli latać na szkolenie do USA. Dzięki certyfikatowi w przyszłości w Polsce być może będą się też szkolić piloci m.in. ze Słowacji czy Bułgarii.
Wsparcie świata dla Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą, Łotwy Egilsem Levitsem i Estonii Alarem Karisem złożyli wizytę w Kijowie, by okazać wsparcie walczącej Ukrainie. Odwiedzili też Buczę i Borodziankę, gdzie Rosjanie dopuścili się zbrodni na ukraińskich cywilach. – Jeśli ktoś wysyła samoloty i żołnierzy, żeby niszczyli domy mieszkalne i zabijali cywilów, to nie jest wojna, to okrucieństwo. To jest terroryzm! – mówił Duda.
Abramsy dla Wojska Polskiego
5 kwietnia w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup 250 czołgów M1A2 Abrams w wersji M1A2 SEPv3. – To bardzo ważny dzień w historii współpracy polsko-amerykańskiej, ale także w historii Wojska Polskiego – powiedział. Niedługo później na poligonie w Drawsku Pomorskim rozpoczęły się przygotowania do szkolenia przyszłych polskich załóg. Polscy żołnierze ćwiczyli pod okiem sojuszników z 1 Dywizji Piechoty USA ze Stanów Zjednoczonych. Z wojskowymi obu armii spotkał się szef MON-u.
MAJ
Wielki desant na „Swift Response”
Około 9 tys. żołnierzy z 17 krajów sojuszniczych i partnerskich wzięło udział w ćwiczeniach „Swift Response ‘22”. To największe organizowane przez armię USA coroczne manewry jednostek powietrznodesantowych i desantowo-szturmowych z różnych państw NATO i partnerskich. Ćwiczenia były sprawdzianem dla sił szybkiego reagowania, miały także potwierdzić zdolność Sojuszu do prowadzenia operacji powietrznodesantowych na duże odległości. Tegoroczne manewry odbyły się jednocześnie w Norwegii, Macedonii Północnej oraz na Litwie i Łotwie. Polska do udziału w nich skierowała 550 żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej.
Powstał Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Minister Mariusz Błaszczak oraz prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka podpisali umowę dotyczącą utworzenia Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych w BGK. – Zagwarantowany ustawą wzrost nakładów na obronność do 3% PKB w przyszłym roku to niewystarczające rozwiązanie, by zdynamizować zakupy sprzętu dla wojska. Powstały Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych umożliwi nam zwiększenie zakresu naszych zamówień – mówił szef MON-u. Fundusz będzie zasilany środkami m.in. ze skarbowych papierów wartościowych i wpłat z zysku Narodowego Banku Polskiego.
Ruszył nabór do dobrowolnej służby
Minister Mariusz Błaszczak zainaugurował kampanię MON-u „Zostań żołnierzem. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa”. W 32 miejscowościach w całej Polsce odbyły się pikniki, podczas których ochotnicy mogli w punktach rekrutacyjnych złożyć akces do armii. W Kraśniku Błaszczak pogratulował pierwszym ochotnikom i przekazał im powołania do służby. Miesiąc później w kilkunastu jednostkach wojskowych zainaugurowano pierwsze szkolenia ochotników, a na początku lipca odbyły się pierwsze przysięgi. – To historyczne wydarzenie – powiedział szef MON-u, który wziął udział w uroczystości w Nowym Dworze Mazowieckim.
W Warszawie o odporności NATO
W Akademii Sztuki Wojennej odbył się dwudniowy kongres NATO Resilience Symposium, poświęcony wyzwaniom Sojuszu i zagrożeniom dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Udział w nim wzięli przedstawiciele 30 państw Paktu Północnoatlantyckiego oraz natowskich instytucji: Kwatery Głównej i Strategicznego Dowództwa Transformacji NATO. Sympozjum otworzył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który swoje przemówienie poświęcił sytuacji w Ukrainie i reakcji Sojuszu na atak Rosji.
NATO ćwiczy obronę wschodniej flanki
18 tys. żołnierzy z ponad 20 krajów wzięło udział w międzynarodowych manewrach „Defender Europe 2022” odbywających się na terytorium Polski oraz ośmiu innych państw. Ich celem było przećwiczenie dużej operacji obronnej na wschodniej flance NATO. Poza wojskowymi m.in. z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej czy 12 Brygady Zmechanizowanej, na polskich poligonach stawili się też Amerykanie z czołgami Abrams, Niemcy wyposażeni w bojowe wozy piechoty Marder, Brytyjczycy z pancernymi Challengerami oraz Duńczycy z czołgami Leopard 2A7. W Orzyszu żołnierze, z wykorzystaniem czołgów Leopard, transporterów Rosomak i wozów VBCI, a także myśliwców Su-22, F-16 oraz śmigłowców Mi-24, wspólnie przeprowadzili operację obronną.
Historyczne wizyty w Kijowie
Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie przed Radą Najwyższą Ukrainy. Był pierwszym przywódcą obcego państwa, który od wybuchu wojny wystąpił w ukraińskim parlamencie. Zapewnił, że Polska zrobi wszystko, by pomóc naszemu sąsiadowi stać się członkiem Unii Europejskiej. Kilka dni później w Kijowie odbyły się polsko-ukraińskie konsultacje rządowe z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Tematem rozmów była m.in. pomoc w odparciu rosyjskiej agresji oraz współpraca obu krajów w powojennej odbudowie Ukrainy. Podpisano też osiem dokumentów dotyczących m.in. energetyki i współpracy wojskowo-obronnej.
Na drodze modernizacji
Minister Mariusz Błaszczak poinformował o podpisaniu zapytania ofertowego dotyczącego pozyskania sześciu baterii systemu Patriot wraz z radarami dookólnymi, wyrzutniami i zapasem pocisków. Częścią kontraktu ma być offset obejmujący transfer najnowocześniejszych technologii radarowych i teleinformatycznych. Dwa dni później szef MON-u oznajmił, że podpisał podobne zapytanie w sprawie pozyskania ok. 500 wyrzutni M142 Himars na potrzeby ponad 80 baterii systemu Homar. – Planujemy wysoki poziom polonizacji sprzętu i jego integrację z polskim systemem zarządzania walką – wskazał Błaszczak.
CZERWIEC
Kierownicza odprawa
Utworzenie dwóch nowych dywizji w centralnej Polsce, zwiększenie liczebności wojska do 300 tys. żołnierzy i zakupy uzbrojenia zapowiedział minister Mariusz Błaszczak podczas dorocznej odprawy kierowniczej kadry resortu obrony i Sił Zbrojnych RP w Warszawie. – Pandemia, atak hybrydowy ze strony Białorusi i wojna w Ukrainie zmuszają do wyciągnięcia wniosków, jeżeli chodzi o funkcjonowanie polskich sił zbrojnych, ich strukturę, logistykę, dowodzenie, wyposażenie, a także współdziałanie z innymi formacjami – mówił prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej w trakcie odprawy.
Wschodnia flanka pod osłoną rakiet
Zakończyły się ćwiczenia „Ramstein Legacy ‘22” z udziałem żołnierzy 20 państw NATO w Polsce i państwach bałtyckich. Pierwsze manewry na tak dużą skalę były testem dla natowskich sił rakietowych obrony powietrznej. Ich kulminacyjnym punktem były strzelania na centralnym poligonie sił powietrznych w Ustce. Ogień otworzyły pododdziały z Wielkiej Brytanii, Czech, ze Słowacji i z Polski. Rakiety wystrzelone zostały m.in. z zestawów Kub, Newa, Stormer i Pilica.
„Baltops ‘22” na Bałtyku
Operacja desantowa, zwalczanie okrętów podwodnych, odpieranie uderzeń lotniczych – to tylko część zadań, które realizowały jednostki biorące udział w manewrach „Baltops ‘22”. Na Bałtyku ćwiczyło łącznie 45 okrętów oraz 75 śmigłowców i samolotów z 14 państw NATO, a także ze Szwecji i z Finlandii. Polska marynarka wojenna wysłała na ćwiczenia dwa trałowce z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu: ORP „Drużno” i ORP „Wdzydze”, a także okręt transportowo-minowy ORP „Toruń”. Organizatorem manewrów było Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (STRIKFORNATO).
Szef MON-u wicepremierem
Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda mianował ministra obrony Mariusza Błaszczaka na stanowisko wicepremiera i przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego. – Misja wicepremiera ds. bezpieczeństwa niesie ze sobą pewne wyzwania związane z inwazją rosyjską w Ukrainie i niewątpliwie trudną sytuacją międzynarodową. Chcę zapewnić, że zrobię wszystko, aby godnie zastąpić premiera Jarosława Kaczyńskiego – powiedział Błaszczak.
Kolejne Kormorany dla marynarki
Podczas święta marynarki wojennej wicepremier Błaszczak podpisał umowę na dostarczenie marynarce trzech niszczycieli min Kormoran. Szef MON-u przypomniał, że już niebawem służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros”. I tak się stało. W listopadzie okręt został oficjalnie wcielony do służby. W przypadku trzeciego z okrętów typu Kormoran II, „Mewy”, w grudniu rozpoczęły się próby morskie i jednostka po raz pierwszy w swojej historii wyszła na Bałtyk – na razie pod okiem cywilnej załogi.
Pioruny dla Wojska Polskiego
Wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę, dzięki której siły zbrojne otrzymają kolejne zestawy rakietowe Piorun. Chodzi o 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych. – Tego wymaga sytuacja międzynarodowa – powiedział szef MON-u po podpisaniu dokumentu. Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, przyznał, że zawarcie umowy to bardzo ważny dzień nie tylko dla wojska, lecz także dla PGZ-etu. Zaznaczył także, że Pioruny są już sprawdzone w boju, dzięki czemu cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku światowym.
Przełomowy szczyt w Madrycie
W Madrycie odbył się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie, podczas którego zatwierdzono nową koncepcję strategiczną NATO określającą terroryzm jako jedno z głównych zagrożeń dla bezpieczeństwa. Zadeklarowano też znaczne wzmocnienie wschodniej flanki, zwiększenie sił szybkiego reagowania z 40 do 300 tys. żołnierzy oraz ulokowanie w Polsce kwatery głównej V Korpusu US Army. – Ta decyzja bardzo wzmacnia nasze bezpieczeństwo – zaznaczył prezydent Andrzej Duda, który wraz z wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem reprezentował na szczycie Polskę. NATO zapewniło również, że nadal będzie pomagać Ukrainie zarówno politycznie, jak i militarnie.
Przywódcy państw Paktu Północnoatlantyckiego zaprosili Szwecję i Finlandię do Sojuszu. Miesiąc później, 22 lipca, na pokładzie fregaty ORP „Gen. T. Kościuszko” w Gdyni prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy ratyfikujące akcesję obu krajów do NATO.
autor zdjęć: 22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej, kpr. Wojciech Król/ CO MON, MON, mł. chor. Daniel Andalukiewicz
komentarze