moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy

Współpraca przemysłów zbrojeniowych, współdziałanie w ramach programu SAFE, wzajemne gwarancje bezpieczeństwa i dążenie do sprawiedliwego pokoju w Ukrainie – to główne tematy spotkania szefów resortów obrony Polski i Francji: Władysława Kosiniaka-Kamysza i Catherine Vautrin. – Nie będzie silnej Europy bez silnej Polski i silnej Francji – zaznaczył polski wicepremier.

Catherine Vautrin, francuska minister obrony, przyjechała dziś z wizytą do Warszawy. – Jesteśmy wiernymi sojusznikami, lojalnymi wobec siebie nawzajem partnerami gospodarczymi i należymy do najsilniejszych państw w Europie pod względem budowania potencjału obronnego – mówił wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz na wspólnej konferencji z szefową francuskiego MON-u. Jak dodał, współdziałanie Polski i Francji jest wpisane w naczelną zasadę wzmacniania europejskiego bezpieczeństwa. – Nie będzie silnej Europy bez silnej Polski i silnej Francji – zaznaczył wicepremier.

Kosiniak-Kamysz podkreślił także wagę zawartego w maju tego roku polsko-francuskiego traktatu z Nancy, który zakłada m.in. wzajemną pomoc wojskową w przypadku ataku na jedno z państw. – To są bardzo silne gwarancje bezpieczeństwa. Do tej pory Francja udzielała ich wyłącznie swoim sąsiadom, teraz Polska dołącza do tego elitarnego grona – akcentował szef MON-u.

Catherine Vautrin podkreśliła z kolei, że we Francji zdają sobie doskonale sprawę ze znaczenia Polski w Europie. – Nasze partnerstwo jest gospodarcze, ale również strategiczne – dodała Vautrin.

Tematem rozmów obu ministrów był też rozwój współpracy gospodarczej, w tym przemysłów zbrojeniowych. Jak mówił polski wicepremier, nasz kraj jest zainteresowany kooperacją z Francją w ramach unijnego programu SAFE. – Trwają finalne prace nad tym projektem, Francja jest jednym z ważniejszych partnerów i państwem, które pozyska dużą część środków z programu SAFE, więc tutaj współdziałanie i wspólne zakupy sprzętu są jak najbardziej możliwe – stwierdził Kosiniak-Kamysz. Mówiąc o zdolnościach obronnych, które Polska chce pozyskać korzystając z programu SAFE, wymienił przede wszystkim tankowanie w powietrzu (obecnie wojsko nie dysponuje samolotami cysternami). Przy okazji francuska minister obrony gratulowała Polsce pracy nad programem SAFE w czasie naszej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Podczas spotkania szefowie resortów obrony poruszyli też kwestię pomocy dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy oraz negocjacji pokojowych. – Sprawiedliwy pokój oznacza zaakceptowanie dążenia Ukraińców do posiadania suwerennego, niezależnego państwa – podkreślił polski minister.

W tym samym duchu wypowiadała się Vautrin. Zaznaczyła, że bezpieczeństwo całego kontynentu, w tym Polski, jest uzależnione od losów wojny w Ukrainie. – Rozmowy o pokoju to powinna być dyskusja, w której Ukraina nie tylko jest zapraszana, ale ma prawo też wypowiedzieć swoje zdanie i musi być wysłuchana – stwierdziła francuska minister. 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: plut. Wojciech Król/ MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja!
1764603480
Zakłada m.in. "wzajemną pomoc wojskową w przypadku ataku na jedno z państw" mam wrażenie jakbym już kiedyś to słyszał.
23-8A-8A-A0

Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Polsko-estońska współpraca
NATO i USA o Iranie
Pierwsze umowy z SAFE
Bez zmian w emeryturach
Blizny, których nie widzimy
Generał z cienia
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Tatuaże pod mundurem
Specjalsi: mała, wielka siła
Drony z SAFE
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Roboty saperskie bez tajemnic
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
SAFE dla marynarki
SAFE dla Tarczy Wschód
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Równanie z „Iksem”
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Biało-czerwona na Monte Cassino
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Ochrona lasu dla obronności
Wsparcie ma znaczenie
Bez patosu o misjach
Adaptacja i realizm
Groźny incydent w Libanie
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Początek wielkiej historii
Przed misją w Rumunii
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Wypadek w PKW UNIFIL
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marsz prawdę ci powie
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Kraków zaprosił weteranów
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Ślady, których nie widać
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Syndrom Karbali
Tu nie ma miejsca na błędy
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Leopardy 2PL na podium
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Symbol skupiający wiele znaczeń
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Czerwieńsze będą…
SAFE – czas kontraktów
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Polsko-kanadyjska współpraca
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Sprawdzian na Bornholmie
Podziemny szpital na trudne czasy
Od cyberkursu po mundurówkę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO