moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego

Kolejne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun dla Wojska Polskiego. Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony, zatwierdził dziś umowę, dzięki której polskie siły zbrojne otrzymają 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych tego sprzętu. Pierwsze jeszcze w tym roku. – Tego wymaga sytuacja międzynarodowa – powiedział szef MON-u po podpisaniu dokumentu.

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun jest przeznaczony do zwalczania nisko lecących samolotów, śmigłowców czy dronów. Pierwsza umowa na dostarczenie tego sprzętu dla Wojska Polskiego została zawarta w 2016 roku. Dziś Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, zatwierdził aneks do dokumentu, dzięki czemu siły zbrojne otrzymają kolejne zestawy rakietowe. Chodzi o 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych. – Wyciągamy wnioski z wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą, dlatego wzmacniamy polskie siły zbrojne i wyposażamy Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt – powiedział Mariusz Błaszczak.

Wicepremier przypomniał, że Pioruny, produkowane przez firmę Mesko z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zostały przekazane także Ukrainie jeszcze przed wybuchem wojny. – Okazało się, że Ukraińcy dzięki nim skutecznie bronią się przed inwazją rosyjską – podkreślił. Minister zaznaczył także, że pierwsze egzemplarze zamówionego dziś uzbrojenia trafią do armii jeszcze w tym roku. – Tego wymaga sytuacja międzynarodowa. Konsekwentnie wzmacniamy polskie siły zbrojne, rozwijamy liczebnie Wojsko Polskie i wyposażamy je w nowoczesny sprzęt, żeby odstraszyć agresora – zaznaczył.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Mariusz Błaszczak powiedział także, że Polska, która dziś wydaje ponad 2% PKB na obronność (od przyszłego roku będzie to 3% PKB), jest obecnie jednym z liderów w tym zakresie wśród państw należących do NATO. Dodatkowe środki na zakupy ma zagwarantować także uruchomiony właśnie Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, co oznacza, że wkrótce można spodziewać się kolejnych zamówień uzbrojenia. – To jest inwestycja w bezpieczeństwo Polski i wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział wicepremier.

Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, przyznał, że zawarcie umowy to bardzo ważny dzień nie tylko dla wojska, lecz także dla PGZ. – Cieszymy się, że produkt z Meska jest dziś tak chwalony, choć ubolewamy, że ma to związek z konfliktem, jaki toczy się w Ukrainie – powiedział. Zaznaczył także, że Pioruny są już sprawdzone w boju, dzięki czemu cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku światowym. – Dlatego to dla nas bardzo ważne, aby szybko zostały dostarczone polskiej armii. Zwiększanie zdolności produkcyjnych, możliwości i tempa dostaw to obecnie najważniejszy element naszej działalności – podkreślił Sebastian Chwałek.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun to zmodernizowana wersja zestawów Grom, którymi Wojsko Polskie dysponuje od lat. Pioruny mają zmodyfikowany mechanizm startowy, nową głowicę samonaprowadzającą o większej czułości oraz celownik optoelektroniczny montowany na specjalnej szynie, dzięki czemu mają większe możliwości namierzania celu. Mogą niszczyć samoloty, śmigłowce i drony oddalone nawet o 6 km i poruszające się na wysokości 4 km. Pierwsza umowa na dostarczenie tego uzbrojenia dla Wojska Polskiego została zawarta w 2016 roku. Opiewający na 930 mln zł kontakt dotyczył 1300 rakiet oraz 420 zestawów startowych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polski dzień strzelania w Rumunii
 
Wszystkie Pilice w wojsku
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Szef MON-u o planach obrony kraju
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Unijna pomoc dla Ukrainy
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
PGZ rośnie w siłę
Saperzy na wschodzie Polski
Powstaje raport o stratach wojennych zadanych przez ZSRS
Ekspresowa pomoc
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Futsal na zakończenie rywalizacji
PKW Orlik już w Estonii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Po pierwsze rehabilitacja
Zimowy test dobrowolsów
PKW Orlik gotowy na misję
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Kolejne zakupy dla wojska
Podchorążowie świętują
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Loty M-346 wstrzymane
Co może Hugin
32 krążki pływaków-żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Uwolnić zakładników
Orka po koreańsku
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Realia, a nie teoria
Prosto do szturmu
Polsko-koreańskie rozmowy
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Fiński debiut w Sojuszu
Kolejne Kraby dla wojska
AW101 już w Darłowie
Laserowa rewolucja
Wiara bez wiedzy
Porozumienie Sikorski-Stalin
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Zielony talizman Polaków
Debiutancka misja Hugina
Misja: obronić Finlandię
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Terytorials na etacie
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Sokół czuwa w Tatrach
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Out of the Shadow
Spoczęli w ojczyźnie
Abramsy jadą na ukraiński front
Certyfikacja Eurokorpusu
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO