moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Błękitna Brygada rusza na południową flankę NATO

Jak obronić się przed natarciem przeciwnika, jak wyprowadzić atak, w jaki sposób ewakuować rannych z pola walki – to tylko część zadań, z którymi przez kilka ostatnich dni zmagali się na poligonie w Drawsku żołnierze XII zmiany PKW Rumunia. Kontyngent na tę misję po raz pierwszy wystawia 12 Brygada Zmechanizowana.

Certyfikacja przypadła na niełatwy czas. Kilka dni temu w Polsce na dobre zaczęła się zima. Na poligonie w Drawsku Pomorskim śniegu co prawda nie leży przesadnie dużo, za to temperatura spadła do kilku kresek poniżej zera. – Dla nas to żadna przeszkoda – zapewnia jednak mjr Katarzyna Lachowicz, dowódca XII zmiany PKW Rumunia. – Na poligony wyjeżdżamy bez względu na porę roku, jesteśmy więc przyzwyczajeni do bardzo różnych warunków – dodaje. Do misji w Rumunii żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej przygotowywali się przeszło pół roku. – Od czerwca trwało kompletowanie niezbędnej dokumentacji i zgrywanie żołnierzy na kolejnych szczeblach: drużyn, plutonów, kompanii – wyjaśnia por. Krzysztof Sykała, oficer ds. szkoleniowych XII zmiany. Wreszcie przyszedł czas na generalny sprawdzian – przetestowanie gotowości bojowej całego kontyngentu.

Certyfikacja ruszyła w poniedziałek i trwała cztery dni. Żołnierze musieli udowodnić, że potrafią zorganizować i przeprowadzać patrole, wiedzą, w jaki sposób zapanować nad wzburzonym tłumem i jak przeciwdziałać atakom z użyciem improwizowanych urządzeń wybuchowych. Najważniejsze były jednak działania typowe dla pola walki. – Wynika to ze specyfiki samej misji – tłumaczy mjr Lachowicz. – W Afganistanie czy Iraku żołnierze skupiali się na działaniach antyterrorystycznych. Z kolei misja w Rumunii wpisuje się w przyjętą przez NATO strategię odstraszania. Napaść Rosji na Ukrainę radykalnie zmieniła sytuację w tej części świata. Potencjalne zdarzenia, na które musimy być gotowi, mogą przybrać charakter typowy dla wielkoskalowych konfliktów zbrojnych – dodaje. Dlatego właśnie podczas certyfikacji pododdziały prowadziły działania obronne i zaczepne, członkowie zespołu kontrolnego zaś sprawdzali, w jakim stopniu skoordynowane są poszczególne manewry. Ważnym elementem była też ewakuacja rannych z pola walki czy odzyskiwanie personelu, który został odcięty na terenach kontrolowanych przez nieprzyjaciela. Ostatecznie certyfikacja zakończyła się pomyślnie. Teraz żołnierzom pozostaje czekać na wylot do Rumunii. – Ruszamy na przełomie stycznia i lutego. Wcześniej czeka nas jeszcze trochę formalności. Trzeba pobrać nowe mundury, przygotować się do lotu... – wylicza por. Sykała.

Polscy żołnierze służą w Rumunii od wiosny 2017 roku. Początek misji dały ustalenia natowskiego szczytu w Warszawie o wzmocnieniu wschodniej i południowej flanki Sojuszu. Polacy weszli w skład wielonarodowej brygady, która działała w ramach Dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO. 11 dotychczasowych zmian wystawiała 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana. XII zmiana jest pod wieloma względami wyjątkowa. Po raz pierwszy w historii polskiej armii na czele kontyngentu stanęła kobieta. Po raz pierwszy też trzon PKW Rumunia stanowią żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Zmieniła się wreszcie formuła misji. Polacy będą służyć w składzie grupy bojowej sił zwiększonej gotowości NATO. To pokłosie decyzji podjętych podczas szczytu Sojuszu w Madrycie, który odbył się już po rosyjskiej agresji na Ukrainę. – Zostaliśmy zobligowani do zachowania wzmożonej czujności. Czeka nas też więcej ćwiczeń, nierzadko zakrojonych na większą niż dotąd skalę. Będziemy się szkolić wspólnie z Rumunami, Amerykanami, Portugalczykami, Hiszpanami i Francuzami. Weźmiemy m.in. udział w manewrach, podczas których nasza kompania zmotoryzowana sforsuje przeszkodę wodną – zaznacza mjr Lachowicz.

XII zmiana liczy około 250 żołnierzy. Jak przyznaje dowódca kontyngentu, około 60% z nich już wcześniej brało udział w zagranicznych misjach. W Rumunii będą mieli do dyspozycji kilkanaście kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. – To wozy, z których obecnie korzysta XI zmiana – informuje mjr Lachowicz. Żołnierze ze Szczecina na misji spędzą pół roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: szer. Tomasz Łomakin

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Serwis K9 w Polsce
Wszystkie misje AWACS-a
„Grand Quadriga ‘24”
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Pływacy i maratończycy na medal
Ameryka daje wsparcie
WAM wraca po latach
„Pierwsza Drużyna” na start
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
NATO on Northern Track
By Polska była bezpieczna
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pokazali bojowego ducha
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Po śladach polskich bohaterów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Układ nerwowy Mieczników
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Przysięga w Limanowej
Podróż po AWACS-ie
Mobilne dowodzenie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Flota Bayraktarów w komplecie
Nowe zadania szefa SKW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Cień atomowej zagłady
Piedimonte – samobójcza misja
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Nie szpital, a instytut
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO