moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
PKW Rumunia w nowej odsłonie

Strzelanie, działania taktyczne, medycyna pola walki… Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej przygotowują się do misji w Rumunii. Na czele kontyngentu stanie mjr Katarzyna Lachowicz, która będzie pierwszą w historii Wojska Polskiego kobietą dowódcą PKW. Nowości jest więcej – NATO wzmacnia siły szybkiego reagowania, więc polski kontyngent też zmienia charakter działania.

– Najpierw przygotowywaliśmy kolejno sześć zmian Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL w Libanie. Teraz szkolimy przed wyjazdem uczestników XII zmiany PKW w Rumunii – mówi gen. bryg. Roman Łytkowski, dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej. Podkreśla, że jego podwładni mają dzięki temu okazję zdobywać nowe doświadczenia. Na misję do Rumunii wyjadą na przełomie stycznia i lutego 2023 roku. Ale przygotowania do służby na południowo-wschodniej flance NATO nabrały teraz większego rozmachu.

Nowa nazwa, nowe zadania

Na poligonie w okolicy Drawska Pomorskiego żołnierze ze Szczecina ćwiczyli w dzień i w nocy. Szkolenie pododdziałów było bardziej intensywne, ponieważ po szczycie NATO w Madrycie inaczej określono mandat misji w Rumunii. Zmieniła się jej nazwa, podporządkowanie i zadania. Wcześniej Polacy tworzyli Polski Kontyngent Wojskowy w składzie wielonarodowej brygady sił tzw. Dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO (ang. tailored Forward Presence). Teraz nazwa się zmieni i żołnierze sformują PKW w składzie grupy bojowej sił zwiększonej gotowości NATO.

To oznacza również nowe zadania. Misja nie jest już nastawiona tylko na szkolenie w środowisku wielonarodowym. Teraz PKW Rumunia ma wzmacniać obecność NATO na południowo-wschodniej flance i wpisywać się w strategię odstraszania potencjalnych agresorów. Na misji będzie obowiązywała większa niż dotąd czujność i gotowość do działania. Żołnierze częściej będą brać udział w dużych ćwiczeniach w tamtym rejonie. – Zwiększy się skala i kaliber sojuszniczych, szkoleniowych działań bojowych. Zaangażowanych w nie będzie więcej wojsk z różnych państw – wyjaśnia mjr Katarzyna Lachowicz, która będzie dowódcą XII zmiany PKW Rumunia, a stanowisko tego szczebla obejmie jako pierwsza kobieta w historii polskiej armii. Major dodaje, że nasz kontyngent znajdzie się w innym miejscu łańcucha dowodzenia grupy bojowej. – Nadal pozostanie w strukturze brygady rumuńskiej, ale operacyjnie będziemy wpięci w międzynarodowy łańcuch dowodzenia – wyjaśnia mjr Lachowicz.

Zgrany zespół to podstawa

Najważniejszą siłą bojową polskiego kontyngentu nadal pozostanie kompania piechoty zmotoryzowanej. Pododdział ten składa się z doświadczonych żołnierzy, których większość brała już udział w różnych misjach zagranicznych.

Przygotowania do wyjazdu do Rumunii polegają więc głównie na przypominaniu i trenowaniu różnego rodzaju procedur i działań. Chodzi o to, aby żołnierze tworzyli zgrane, sprawnie działające struktury. Na poligonie w Drawsku przeszli certyfikację, czyli sprawdzian wyszkolenia najmniejszych komórek organizacyjnych kontyngentu: drużyn, załóg obsługujących sprzęt i zespołów.

Żołnierze ćwiczyli m.in. strzelanie w dzień i w nocy oraz działania taktyczne. W czasie sprawdzianu na polecenie mjr Lachowicz bardzo duży nacisk położono na tzw. taktykę czerwoną, czyli medycynę pola walki i wszystko, co jest z nią związane. I nie chodzi tylko o sprawdzenie umiejętności ratowników medycznych czy personelu zespołów ewakuacji medycznej, lecz także o znajomość procedur tzw. samoratowania oraz udzielania pomocy rannemu koledze. – Umiejętność współpracy w zespole jest dla mnie kluczowym aspektem. Uważam, że suma zdolności poszczególnych ludzi w zespole jest czymś więcej niż tylko arytmetyką – podsumowuje major.

Na pierwszym planie – siła bojowa

Dowódcą kompanii piechoty zmotoryzowanej, czyli głównej siły bojowej XII zmiany PKW w Rumunii, będzie por. Radosław Pawłowski. Z oficerem rozmawiamy podczas zajęć na strzelnicy, kiedy znajduje chwilę między sprawdzianami z kierowania ogniem. – Mam świadomość, jak duża odpowiedzialność na mnie spoczywa. Ale też mam doświadczenie w przygotowywaniu żołnierzy i dowodzeniu nimi zdobyte podczas VI zmiany PKW Irak i te doświadczenia doskonale przydają mi się w teraz w przygotowaniu pododdziału – mówi por. Pawłowski.

Tym razem oficer musi jednak przygotować i zgrać w jedną całość kompanię piechoty zmotoryzowanej. Pewnym ułatwieniem jest fakt, że z podległymi mu żołnierzami miał już okazję wiele razy szkolić się na różnych poligonach w ramach ćwiczeń 12 Brygady Zmechanizowanej. – Żołnierze z mojej kompanii to najlepsi z najlepszych. Ich umiejętności poznałem podczas wieloetapowego szkolenia i wiem, że zawsze mogę na nich liczyć – mówi porucznik. Wielu żołnierzy ze składu kompanii ma za sobą doświadczenia z misji w Afganistanie, Iraku i Libanie.

Żołnierze Błękitnej Brygady już 5 września ruszają na kolejny etap szkolenia, tym razem na poligon w Wędrzynie. Tam po treningu działań w terenie zurbanizowanym odbędzie się certyfikacja plutonów kompanii piechoty zmotoryzowanej. Sprawdzian wyszkolenia całej kompanii zaplanowany został na listopad, a certyfikacja całej zmiany PKW – na grudzień.

Obecną, XI zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego Rumunia, tworzą żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Kontyngent jest wyposażony w transportery Rosomak, a głównym zadaniem wojska jest wspólne szkolenie pod auspicjami Wielonarodowej Dywizji Południowy Wschód. PKW Rumunia liczy około 250 żołnierzy.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: por. Irena Paczek-Krawczak, Tomasz Łomakin, mjr Błażej Łukaszewski

dodaj komentarz

komentarze


„Anakonda” inna niż wszystkie
 
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Finlandia w NATO
Gotowi na dyżur w SON
FA-50 dla Polski
Breakthrough for the Polish Armed Forces
WOT i „Anakonda”
Więcej miejsc na studiach w LAW
Polska wśród światowych liderów
Lekkoatletka CWZS-u triumfowała we Florencji
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Przeciwko czerwonemu imperium zła
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Razem gotowi na wszystko
Szkolenie snajperów WOT w toruńskim centrum
Wojsko poza schematem
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Do końca walczył z tyranią
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Słowa jak pociski
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Nowy regulamin dla żołnierzy
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
D-Day, czyli aliancki sukces
B9 stawia na solidarność
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
W Korei o uzbrojeniu dla polskiego wojska
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Litwini kupią zestawy Grom
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Piekielny ogień dla polskiej armii
„Baltops ’23”. Siła NATO na Bałtyku
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Sukces eksportowy Meska
Amunicja dla artylerzystów
Polska potrzebna od zaraz
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Nowy wymiar wojska
„Wsypa” w kościele św. Aleksandra
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Wojny wygrywają logistycy
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Śladem profesjonalistów
Przysięga dobrowolsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO