moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WAT z myślą o przyszłości

To inwestycja, o której jeszcze niedawno nawet nie śmieliśmy marzyć, a dzisiaj staje się rzeczywistością – mówił płk Michał Kędzierski, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji podczas uroczystego otwarcia nowej siedziby Katedry Rozpoznania Obrazowego. Prace trwały dwa lata, a ich koszt to ponad 13,5 mln zł.

W poniedziałek w Wojskowej Akademii Technicznej uroczyście oddano do użytku nową inwestycję. To budynek szkolno-laboratoryjny, który stanie się siedzibą powstałej w 2021 roku i działającej w strukturze Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT Katedry Rozpoznania Obrazowego.

– Rozwijanie zdolności do rozpoznania, w tym obrazowego, to jeden z kluczowych kierunków rozwoju polskiej armii. Katedra jest przykładem tego, jak skutecznie można implementować technologie satelitarne w programie edukacyjnym uczelni. Celem naszych działań jest reagowanie zarówno na potrzeby wojska, któremu należy zapewnić dostęp do aktualnej informacji rozpoznawczej, jak i na potrzeby rynku cywilnego, który poszukuje pracowników przygotowanych do pracy w prężnie rozwijającym się sektorze kosmicznym – mówił płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji.

W nowym budynku będą się odbywać m.in. szkolenia specjalistów, w tym podchorążych kształcących się w specjalnościach rozpoznania obrazowego oraz satelitarnych technik obserwacji ziemi. Żołnierze zawodowi będą doskonalić umiejętności podczas specjalistycznych kursów z zakresu rozpoznania obrazowego, a studenci – na podyplomowym kierunku „GIS, Fotogrametria i teledetekcja w gospodarce narodowej w obronie kraju i ochronie środowiska”. Od września 2021 roku w ofercie Wydziału są także dwa nowe kursy doskonalące: „Analiza obrazowa danych full motion video” oraz „Analiza obrazowych danych radarowych (SAR)”. Będzie tu również prowadzona działalność badawczo-naukowa, skupiająca się wokół zagadnień związanych z pozyskiwaniem i przetwarzaniem zobrazowań. Kontynuowane będą m.in. dwa projekty. Jeden to PIAST, którego celem jest rozmieszczenie na orbicie konstelacji trzech nanosatelitów obserwacyjnych do prowadzenia optoelektronicznego rozpoznania obrazowego. Natomiast drugi – MILGEOMED – zakłada opracowanie kompletnej technologii pozyskiwania geo- i bio-danych z zastosowaniem bezzałogowych platform latających i biosensorów medycznych. Projekt ten ma na celu zmniejszenie śmiertelności oraz kalectw. Przy czym chodzi tu nie tylko o żołnierzy rannych na polu walki, lecz także o osoby poszkodowane w zdarzeniach masowych.

Nowo powstały obiekt ma dwie kondygnacje. Miejsce znalazły w nim m.in. laboratoria: rozpoznania obrazowego, rozpoznania satelitarnego, certyfikacji sensorów rozpoznawczych, a także pomieszczenia dydaktyczne. Do dyspozycji jest także unikatowy sprzęt, w tym specjalistyczne kamery do rejestracji zobrazowań, np. barwnych i wielospektralnych, oraz platformy i kompletne systemy bezzałogowych statków powietrznych o konstrukcji płatowców i wielowirnikowców (katedra dysponuje m.in. systemami FlyEye, Tiguar). W obiekcie będzie też działało Centrum Operacji Satelitarnych. Niebawem zostanie ono wyposażone w antenę nadawczo-odbiorczą o średnicy 3,7 m. Instalacja na dachu budynku jest już przygotowana.

– Polskie siły zbrojne dążą do osiągnięcia autonomii i niezależności w dostępie do rozpoznawczych danych obrazowych. Musi się to wiązać z budowaniem krajowych zdolności kosmicznych, a zlokalizowanie stacji naziemnej na terenie uczelni będzie kolejnym krokiem przybliżającym wojsko i służby mundurowe do założonego celu – mówi dr inż. Piotr Walczykowski, prof. WAT, kierownik Katedry Rozpoznania Obrazowego WIG.

– Stanęliśmy w obliczu inwestycji, o której do niedawna nawet nie śmieliśmy marzyć, a dzisiaj staje się ona rzeczywistością. Nie zaprzepaścimy tej szansy – podkreśla dziekan płk Kędzierski.

Inwestycja warta 13 692 200 zł została zrealizowana dzięki dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, Mariusz Maciejewski/WAT

dodaj komentarz

komentarze


Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
 
4% PKB na Wojsko Polskie
Abramsy jadą do Ukrainy!
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Air Policing piątej generacji
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Armia Czerwona niesie śmierć
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Łączność dla czołgów
„Trenuj z wojskiem” – jak się przygotować
To był wielki cios dla polskiej armii
Cekaemy i trumny
Orlik w natowskiej misji
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Terenowe motocykle II RP
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Więcej Javelinów dla SZ RP
Wicepremier z wizytą w Kijowie
The Fall of the Superpower Myth
Za nami jest tylko śmierć
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Desant w Forcie Bragg
Odry dostarczone
Proces na pokaz
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Walczymy z imperium zła
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Bożeny wspierają saperów
Śladem profesjonalistów
Armia przetestuje Piraty
Przetarcie przed manewrami
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Wzmacnianie przeciwpancernych zdolności
Sojusznicza rotacja
Styczniowy poligon terytorialsów
Dwie dekady WIM-u
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT
Ukraina czeka na czołgi
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Dodatek już nie za klasę
Upominki dla tureckich dzieci
Rozmowy (nie)kontrolowane
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Weź udział w konkursie katyńskim
Nie zmarnować szansy
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Sokół (niemal) gotowy do drogi
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Z Radomia do Las Vegas
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Zwiad na bieszczadzkich szlakach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO