moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe drony dla wojska

Podpisaliśmy pierwszą z zapowiadanych na ten rok umów na bezzałogowce dla Wojska Polskiego – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Na mocy wartego 50 mln zł brutto kontraktu do wojska trafi jedenaście zestawów bezzałogowych systemów powietrznych FlyEye. Dostawy sprzętu rozpoczną się niebawem i potrwają do marca 2023 roku.

– Nowe BSP trafiają do Sił Zbrojnych RP. Dzisiaj podpisaliśmy pierwszą z zapowiadanych na ten rok umów na bezzałogowce dla Wojska Polskiego. Wykonawca dostarczy drony FlyEye – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Umowa na pozyskanie bezzałogowców została zawarta między Agencją Uzbrojenia, a ich producentem firmą WB Electronics. Na jej mocy do Wojska Polskiego, a konkretnie do pododdziałów wojsk rakietowych i artylerii, trafi jedenaście zestawów BSP. – Dostawy rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu, a zakończą w marcu 2023 roku. Wartość kontraktu to 50 mln zł brutto – poinformował ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy AU. Oficer dodał, że cena zawiera pakiet logistyczny i szkoleniowy, a o tym do jakich konkretnie jednostek trafi nowy sprzęt, zadecyduje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Nie wykluczył też, że wkrótce pozyskane zostaną kolejne bezzałogowce.

Bezzałogowy system powietrzny FlyEye to produkt opracowany i produkowany w Polsce. Każdy z zestawów składa się z czterech statków powietrznych. Dzięki zastosowaniu głowic optoelektronicznych FlyEye umożliwia rejestrację obrazu, zarówno w dzień, jak i w nocy, co jest przydatne podczas realizacji różnego rodzaju misji, m.in. tych wymagających precyzyjnego określenia położenia celów dla artylerii.

Bezzałogowce FlyEye są bardzo dobrze znane żołnierzom Wojska Polskiego. Taki sprzęt znajduje się już na wyposażeniu niektórych oddziałów artylerii, wojsk specjalnych, a także wojsk obrony terytorialnej. Najmłodszy rodzaj sił zbrojnych posiada 48 takich platform i wykorzystuje je m.in. do patrolowania terenów przygranicznych czy objętych klęskami żywiołowymi. Drony wiele razy wzbijały się w powietrze także podczas ćwiczeń, również tych o charakterze sojuszniczym. Tylko w zeszłym roku ich nalot wyniósł w sumie dwa tysiące godzin.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Połączeni na Bałtyku
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Integracja F-35 rozpoczęta
Polski Gnom
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Ostatni lot „Pałera”
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Ostatnia niedziela…
Przełomowe porozumienie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Vespa Battle Challenge
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
USA znów uderzyły w Iran
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Wojna hybrydowa trwa
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W drodze po oficerskie gwiazdki
Paliwowy krwiobieg NATO
Zbrodnicza farsa
Gotowi na zmiany na polu walki
Piksele prawdy w morzu fałszu
Mundur i bokserskie rękawice
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Polski projekt, światowe znaczenie
Szerszeń z Sochaczewa
Morska bryza w dwóch odsłonach
PIRX-1 na orbicie
Podróż w ciemność
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Pieta Michniowska
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Wielki sukces podchorążych z AMW
Saperzy w akcji pod wodą
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Rosja testuje, Polska przechwytuje
PKW Irak zostaje w Jordanii
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Żywią i bronią
Prezydent RP o szczycie NATO
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy produkcję broni
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Śmierć w sercu Azji
Wsparcie ma znaczenie
Cyfrowa niedyskrecja
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Face to Face
Bramy armii
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Dronowy kierunek przyszłości
Przełomowe zdolności artylerzystów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO