moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trotyl z Bydgoszczy w amerykańskich bombach

Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” mają dostarczyć w 2026 roku trotyl do produkcji amerykańskich bomb lotniczych oraz pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm. To kolejna umowa podpisana przez bydgoską spółkę z amerykańskim koncernem Paramount Enterprises International. Nitro-Chem jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Nitro-Chem to jeden z największych w Europie producentów trotylu. Spółka, której siedziba znajduje się w Bydgoszczy, zawiera umowy z europejskimi, a także amerykańskimi kontrahentami. Przez długie lata była jedynym zagranicznym podmiotem, który dostarczał amerykańskim firmom trotyl posiadający wszystkie wymagane przez United States Armed Forces certyfikaty. W ostatnim czasie Nitro-Chem jeszcze bardziej umocnił swoją pozycję na amerykańskim rynku. Pod koniec ubiegłego roku spółka podpisała z koncernem Paramount Enterprises International kontrakt na dostawę w 2025 roku trotylu niezbędnego do produkcji bomb i pocisków artyleryjskich dla armii Stanów Zjednoczonych. Natomiast wczoraj, 24 kwietnia, przedstawiciele Zakładów Chemicznych „Nitro-Chem” poinformowali, że zawarli ze swoim biznesowym partnerem zza Oceanu Atlantyckiego kolejną umowę. Tym razem na dostawy trotylu w 2026 roku.

– Kontynuacja dostaw trotylu na amerykański rynek jest potwierdzeniem, że nasze zakłady spełniają wysokie standardy bezpieczeństwa i jakości produkcji zgodnie z rygorystycznymi przepisami międzynarodowymi – ocenił Dominik Sawicki, prezes Zakładów Chemicznych „Nitro-Chem” S.A.

Ani Nitro-Chem ani Paramount Enterprises International nie ujawniły wartości podpisanego kilka dni temu kontraktu. Nie podano też wielkości zamówienia, które za dwa lata trafi do USA.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: „Nitro-Chem” S.A.

dodaj komentarz

komentarze

~wojtek
1714229220
I to jest prawdziwy powod, dlaczego niektore spolki nie otrzymaly nic z europejskich funduszy - po prostu maja niewlasciwych partnerow handlowych.
85-FD-57-96

Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Debata o bezpieczeństwie
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Po pierwsze: ogarnąć chaos
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Wypadek w PKW UNIFIL
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Zaproszenie do przygody
Miecz w ręku NATO
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Groźny incydent w Libanie
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Dwunasty Husarz w powietrzu
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
NATO i USA o Iranie
Chunmoo trafią do Gostynina
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Polska będzie produkować Pantery
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Wielkie serce K9
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Lepiej uczyć się na misjach niż na wojnie
Rosomaki na lądzie i morzu
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Desant, konie i czołgi…
Psiakrew, harmata!
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
„Kryzys” na AWL-u
Bądź bezpieczny w sieci
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Adaptacja i realizm
Zasiąść za sterami Apache’a
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Rzeźnik w rękach GROM-u
Od cyberkursu po mundurówkę
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
Pierwsze loty
Wojna sześcioosobowych armii
Syndrom Karbali
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Ochrona w gotowości
Zbrodnia i kłamstwo
Twarde na poligonie
Marynarz w koreańskim tyglu
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Zbrodnia bez kary
Początek wielkiej historii
Pasja i fart
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
Ślubowanie adeptów sztuki wojskowej
Kadeci na start
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Wojsko testuje systemy antydronowe
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Pirania zdała egzamin
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Armia na kryzys
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Fińska armia luzuje rygory
Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO