Chcesz poznać wojskowe rzemiosło? Nauczyć się obsługi broni, technik survivalu i udzielania pierwszej pomocy? Zgłoś się na szkolenie! Armia zaprasza do udziału w projekcie „Trenuj z wojskiem”. Od 11 maja do 13 lipca co sobotę bezpłatne szkolenia będą prowadzone w wybranych jednostkach na terenie całej Polski. Dotychczas w ramach akcji przeszkolono 23 tys. Polaków.
„Trenuj z wojskiem” to inicjatywa Ministerstwa Obrony Narodowej, dzięki której cywile mogą poznać postawy wojskowego rzemiosła. Ideą projektu jest popularyzacja zagadnień związanych z bezpieczeństwem oraz szerzenie wiedzy o tym, jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Od 2022 roku, w czasie czterech edycji akcji i jednej edycji specjalnej, przeszkolono 23 tys. Polek i Polaków.
„Otwieramy nabór i zachęcamy do udziału w piątej edycji popularnego projektu »Trenuj z wojskiem«. Zorganizujemy bezpłatne szkolenia wojskowe, które dadzą wskazówki, jak czuć się bezpiecznym i jak być bezpiecznym. Tę edycję wzbogacimy wiedzą i umiejętnościami z zakresu wojskowości, właściwego zachowania w kryzysie oraz obrony cywilnej” – informuje MON. Zgodnie z planem szkolenia będą odbywać się w każdą sobotę od 11 maja do 13 lipca na terenie całej Polski. Co tydzień bramy dla ochotników otworzą dwie inne jednostki wojskowe. Pierwsze szkolenia w ramach piątej edycji „Trenuj z wojskiem” zorganizują Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie oraz Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
Szkolenie ochotników podczas wcześniejszej edycji projektu „Trenuj z wojskiem”. Film: Bogusław Politowski / ZbrojnaTV
W projekcie mogą uczestniczyć osoby z polskim obywatelstwem w wieku od 15 do 65 lat. Można zapisywać się do wybranych jednostek wojskowych (harmonogram i lista koordynatorów projektu jest dostępna na stronie internetowej MON-u). Zgłoszenia można kierować telefonicznie, e-mailowo lub za pośrednictwem komunikatorów internetowych. A jest w czym wybierać. Zajęcia poprowadzą pancerniacy, spadochroniarze, marynarze, logistycy, terytorialsi, a także żołnierze z wojskowych centrów szkolenia i uczelni. Podczas zajęć instruktorzy przybliżą podstawowe zasady obsługi broni oraz przetrwania, posługiwania się mapą, walki w bliskim kontakcie, udzielania pomocy medycznej, a także zachowania się w czasie alarmu czy ostrzału. „Zapewniamy szkolenie, ubezpieczenie, wyżywienie, ale też świetne wrażenia i przygodę z Wojskiem Polskim” – zachęca MON.
Szkolenia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród cywilów. Według badań Ministerstwa ponad 98% uczestników jest zadowolonych z udziału w projekcie i przyznaje, że trening z wojskiem spełnił ich oczekiwania. A 99% osób zadeklarowało, że poleci szkolenia rodzinie i znajomym.
Harmonogram treningów:
11 maja
Warszawa – Wojskowa Akademia Techniczna
Wrocław – Akademia Wojsk Lądowych
18 maja
Gdynia – 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej
Poznań – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych
25 maja
Zgierz pod Łodzią – 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej
Kraków – 6 Brygada Powietrznodesantowa
1 czerwca
Rzeszów – 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej
Szczecin – 12 Brygada Zmechanizowana
8 czerwca
Warszawa – 18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej
Toruń – Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia
15 czerwca
Opole – 10 Brygada Logistyczna
Bydgoszcz – 1 Brygada Logistyczna
Świnoujście – 8 Flotylla Obrony Wybrzeża
22 czerwca
Suwałki – 14 Pułk Przeciwpancerny
Katowice – 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej
29 czerwca
Poznań – 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
6 lipca
Gdynia – Akademia Marynarki Wojennej
Tomaszów Mazowiecki – 25 Brygada Kawalerii Powietrznej
13 lipca
Warszawa-Wesoła – 1 Warszawska Brygada Pancerna
Gliwice – 6 Brygada Powietrznodesantowa (6 Batalion Powietrznodesantowy)
autor zdjęć: szer. Michał Czornij/ 15 BZ
komentarze