Mityngiem w chińskim Xiamen rozpoczął się cykl Diamentowej Ligi. Na start st. szer. Natalia Kaczmarek zajęła drugą pozycję w biegu na 400 m. W Nairobi zaś spotkali się młociarze, spośród których mat Wojciech Nowicki wywalczył trzecie miejsce. Z kolei szer. Dawid Tomala i szer. Katarzyna Zdziebło w Antalyi zdobyli przepustki na igrzyska w Paryżu.
Zdjęcie ilustracyjne, Polski Związek Lekkiej Atletyki.
St. szer. Natalia Kaczmarek w zeszłym sezonie jako pierwsza Polka w historii wywalczyła lokatę w pierwszej trójce w klasyfikacji generalnej Diamentowej Ligi. Lekkoatletka Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego była druga. Od tej samej pozycji zaczęła rywalizację o „diamentowe punkty” w tym roku. W pierwszym mityngu DL, który odbył się w Xiamen w Chinach, wynikiem 50,29 s zapewniła sobie drugie miejsce. Szybsza od niej – o 0,21 s – była tylko mistrzyni świata i zeszłoroczna triumfatorka Diamentowej Ligi Marileidy Paulino z Dominikany. Lekkoatletka CWZS-u nigdy tak szybko nie biegała na otwarcie sezonu. Nawet w bardzo udanym dla niej 2023 roku na inaugurację DL w Dosze dystans 400 m pokonała w 51,64 s.
Mityng w Xiamen zapisze się w historii jako zawody, podczas których padł rekord świata w skoku o tyczce. Szwed Armand Duplantis przeskoczył bowiem nad poprzeczką zawieszoną na wysokości 6 m 24 cm. Poprawił zatem o 1 cm własny rekord ustanowiony 17 września zeszłego roku na finałowym mityngu Diamentowej Ligi w amerykańskim mieście Eugene. Poza Duplantisem znakomite wyniki uzyskało kilkoro innych lekkoatletów. M.in. w biegu na 1500 m kobiet trzeci czas w historii konkurencji zanotowała Etiopka Gudaf Tsegay – biegła 3 min 50,30 s. Drugie zawody DL odbędą się 27 kwietnia w Szanghaju.
Od trzeciego miejsca zaczął z kolei starty w nowym sezonie mat Wojciech Nowicki. Mistrz olimpijski w rzucie młotem z Tokio (2021) na zawodach w Nairobi w najlepszej próbie uzyskał wynik 79,14 m. Triumfował Kanadyjczyk Ethan Katzberg, który posłał młot na odległość 84,38 m. Obecny mistrz świata swoim świetnym rzutem pobił trzy rekordy: życiowy, Kanady i nieoficjalny rekord świata młodzieżowców. Tak daleko jak reprezentant Kanady nie rzucał nikt od ponad 15 lat. Katzberg wpisał się na dziewiątą pozycję światowych tabel w historii rzutu młotem. Drugie miejsce zajął Ukrainiec Mychajło Kochan (z wynikiem 80,76 m), a czwarte drugi z Polaków Paweł Fajdek (75,82 m).
Zdjęcie ilustracyjne, Polski Związek Lekkiej Atletyki.
Z kolei w tureckiej Antalyi odbyły się drużynowe mistrzostwa świata w chodzie sportowym. Reprezentanci Polski nie zajęli w nich wprawdzie miejsca na podium, ale za to zapewnili sobie przepustki na igrzyska olimpijskie w Paryżu w nowej konkurencji – sztafecie maratońskiej. U stóp wieży Eiffla, gdzie o olimpijskie medale rywalizować będą chodziarze, pomaszeruje duet z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego w składzie szer. Dawid Tomala i szer. Katarzyna Zdziebło. Przepustkę do Paryża wywalczyli, zajmując w Antalyi 23. lokatę. Para z CWZS-u 42 km 195 m pokonała w 3 godz. 5 min 56 s. Nowa konkurencja polega na pokonaniu dystansu maratońskiego przez duet mieszany. Rywalizację rozpoczynają mężczyźni od marszu na 10 km i nieco ponad 500 m. Potem ten sam odcinek pokonuje kobieta, a następnie mężczyzna i ponownie kobieta. Sztafeta maratońska zastąpiła w programie olimpijskim chód na 50 km.
W dniach 4–5 maja na Bahamach o przepustki na XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu oraz medale mistrzostw świata powalczą zaś sztafety 4 × 100 m i 4 × 400 m. W gronie powołanych do startu w tej drugiej imprezie w sztafetach znalazło się pięcioro reprezentantów Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. O możliwość startu w IO oraz o medale walczyć będą: st. kpr. Marika Popowicz-Drapała, st. szer. spec. Justyna Święty-Ersetic, st. szer. Natalia Kaczmarek, st. szer. Iga Baumgart-Witan i st. szer. Kajetan Duszyński.
autor zdjęć: Tomasz Kasjaniuk/ PZLA
komentarze